SENZACIJA U FRANCUSKOJ: Zmajevi uzeli bod prvacima svijeta!

01 Ruj 2021

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je kvalifikacionom meču za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine na gostujućem terenu remizirala protiv Francuske. Konačan rezultat glasio je 1:1.

BOSNA I HERCEGOVINA osvojila je važan bod u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, nakon što je remizirala u gostima protiv svjetskih prvaka Francuske (1:1).

BiH je povela golom Džeke u 36. minuti, a domaćin je izjednačio preko Griezmanna četiri minute kasnije. Francuzima je posao otežao Kounde, koji je u 49. minuti dobio direktan crveni karton.

Francuska je od početka susreta preuzela kontrolu nad posjedom lopte, ali BiH se uspješno branila te čekala svoju šansu iz kontranapada.

Prvu ozbiljniju šansu imao je Benzema u 14. minuti, ali lopta je uz blok završila u rukama golmana Šehića. Samo minutu kasnije prijetio je i Džeko na drugoj strani, ali kapetan BiH bio je neprecizan.

Francuzi su novu opasnost pred golom gostiju stvorili u 27. minuti, kada je Mbappeov udarac otišao pored gola. BiH se ponadala da može do gola u 35. minuti, kada je šutirao Pjanić iz slobodnog udarca, ali Lloris je uhvatio njegovu loptu.

No, samo minutu kasnije, nakon velike greške Lemara, Francuze je kaznio Džeko odličnim udarcem s oko 16 metara, pogodivši za veliko slavlje BiH i vodstvo od 1:0.

Ipak, radost BiH nije trajala dugo jer je Griezmann uz dosta sreće izjednačio nakon kornera u 41. minuti.

Na početku drugog poluvremena Kounde je nesmotrenim prekršajem, nakon provjere VAR-a, dobio crveni karton, a to je pomoglo BiH da preuzme kontrolu nad posjedom.

Do kraja susreta nije bilo velikih šansi, jer je BiH prihvatila bod i nije krenula po pobjedu. Tako je uspješno zadržala rezultat i osvojila vrlo važan bod u ovim kvalifikacijama.

Pjanić je u posljednjim minutama imao dobru priliku da sa oko 25 metara zabije iz slobodnjaka, šutao je preko gola. Ostalo je 1:1 pa je BiH stigla do drugog boda iz trećeg meča. Francuska je na prvom mjestu sa osam bodova.

Iako je produžen niz bez pobjede koja se čeka godinu i pol, bod osvojen na gostovanju kod Svjetskih prvaka se definitivno može smatrati velikim uspjehom i bit će od velike koristi za nastavak kvalifikacija protiv direktnih rivala.

Francuska kvalifikacije nastavlja već u subotu nezgodnim gostovanjem Ukrajini. Bosna i Hercegovina će u utorak dočekati Kazahstan, prije toga će odigrati i prijateljski meč s Kuvajtom. Oba duela se igraju na Bilinom polju u Zenici.

Rezultati D-grupe kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine u Kataru:

Kazahstan - Ukrajina 2:2
Francuska - Bosna i Hercegovina 1:1