Dnevni.ba - PRELOADER

Zrinjski: Bilo je to - Oranje!

23 Ruj 2023

Jednom u sto godina. Toliko često se dogode onakve utakmice. A kada se poklopi da se na onakav način, kolosalnim preokretom pobijedi u jednoj istinski povijesnoj utakmici za klub i nogomet u državi općenito, priča poprima jedan filmski kontekst s predznakom naučne fantastike.

Ukratko, bila je to noć o kojoj će pričati generacije koje dođu i oni nakon njih.
Ono se najčešće kaže da je 2:0 najgori rezultat. Što Zrinjski dobro zna. Odnosno pojedini njegovi rivali, konkretno Široki koji je u dva Hercegovačka derbija (2014. i 2016.) imao 2:0 i na kraju bio poražen. Utakmice su to koje godinama hrane navijače Zrinjskog, kad ide i kad ne ide, uvijek ih se rado sjete… no odsad će im u tom kontekstu na pamet padati jedna sasvim drukčija utakmica. Drukčija po pitanju važnosti, konteksta, na kraju i visine zaostatka koji je bio pred Plemićima, a koji su oni sustigli i prestigli. AZ Alkmaar zapamtit će Mostarce, kao što će oni pamtiti ludu noć Pod Bijelim brijegom.

Katasrofa

Nije to dobro izgledalo u prvom dijelu, odnosno – izgledalo je onako kako su to mnogi predvidjeli. AZ je igrao, Zrinjski skamenjen gledao kako lopte ulaze u mrežu. Jedna u 10., druga u 32., treća u 44. minuti. Marić je usput nešto i obranio, ali realno – teško mu se moglo zamjeriti. Jer iako je igrao kući, Zrinjski je djelovao impresionirano, možda više scenom ('stolnjak' Konferencijske lige na centru, sve u bojama skupne faze), a to je za rezultat dalo dojam da će prije svega trebati spriječiti katastrofu. O kako smo se samo prevarili.
Krunoslav Rendulić je krenuo s dvojicom debitanata, Stipom Radićem na stoperu, i nekoć perspektivnim Hajdukovcem Andrijom Balićem u vezi. Radić se koliko-toliko snašao, dok je na Baliću bilo vidljivo neigranje, nespremnost. Možda ga nije trebalo ni staviti kao debitanta u onakvoj utakmici, ali u neku se ruku može reći da je - i njegova partija isprovocirala preokret.

Kožulj

A preokret je započeo – Zvonimir Kožulj. Igrač koji je ušao umjesto Balića. I napravio dar mar! Najprije je zabio u 48. minuti, iz prelijepog slobodnjaka koji je ušao i konkurenciju za UEFA-in gol tjedna u Konferencijskoj ligi (na koncu pobijedio Maccabijev bombarder Yvann Macon) te UEFA-inog igrača tjedna u KL. Bio je to gol koji su navijači u tom trenutku doživjeli kao neku minimalnu satisfakciju, koji ih je pokrenuo na skandiranje 'bit će tijesno, bit će 4:3', ali sumnjamo da je itko u tom trenutku vjerovao u preokret… No, kada je u 68. Josip Ćorluka pogodio kombinacijom udarca i ubačaja, sve se promijenilo. Što je dobilo potvrdu u 71. minuti kada je prvi gol u dresu s lentom potpisao dojučerašnji član Stupčanice, Aldin Hrvanović, nepunu minutu nakon što je ušao u igru. Akcija koje je prethodila golu bila je očit znak namjere Plemića da odigraju do kraja, što su u 81. minuti materijalizirali u kolosalni preokret koji je pospremljenim odbijancem potpisao – Kožulj.

'Nestvarno'

• Čestitam igračima na drugom poluvremenu, odigrali su hrabro i za to su nagrađeni, komentirao je nakon velike pobjede Rendulić.
  • Na poluvremenu mi je svašta prolazilo kroz glavu, počevši od debakla… a trebalo je da igrači opet iziđu, da to ipak izgleda pristojno. Zvuči nestvarno da nakon 0:3 prvoj ekipi nizozemskog prvenstva, ekipi koja je još nije izgubila ove sezone, zabijete četiri gola - pričat će se o tome ne sutra, prekosutra, nego generacijama!
    Vidno emotivni Rendulić da si je oduška i s nekoliko usputnih finti pa je 'otkrio' da je igračima na poluvremenu 'sugerirao da pucanju neobranjivo', da sada kada je Zrinjski vodeći u skupini (!) treba prekinuti natjecanje, da Ćorluka sigurno nije mislio šutirati, nego je nabacivao… ali kod jedne se situacije uozbiljio.
  • Protiv svakog se može igrati, mada se treba puno toga poklopiti. AZ je momčad satkana od izuzetne kvalitete, ali pokazali smo da im možemo parirati… Drugi puta može to biti drukčije, tko će to znat, ali pokazali smo neustrašivost, vjeru u sebe.

Željezničar

Dotaknuo se Rendulić usput i debitanata, istaknuo Radićeve greškice u prvom, ali i stabilizaciju u drugom dijelu, važnu ulogu Filipa Bradarića, momka koji je bio u kadru srebrne Hrvatske iz Rusije 2018., koji je trebao osigurati zatvoriti prilaz zadnjoj liniji. Nahvalio je izuzetnu snagu, visokog, skočnog Hrvanovića koji je eto opravdao njegovo povjerenje pri kreiranju liste igrača za skupnu fazu, otkrio da su Kožuljevi efektni slobodnjaci na treninzima nešto uobičajeno te da je 'Čarlijev' (Ćorlukin) gol bio taj 'okidač kod kojeg je ekipa shvatila da može do preokreta', ali ubrzo je morao uskočiti u drugi kolosijek – onaj prvenstveni koji u Mostar u nedjelju dovodi plavi vlak, Željezničar. Tim koji je svezao tri prvenstvena poraza…

• Bit će teško, fizički i emotivno. Dobrim dijelom fizički će se igrači oporaviti, ali moramo biti spremni na to da igramo svaka tri dana. Željo će se nakon svojih poraza mobilizirati, a naš je cilj kao i uvijek – pobjeda.

Oranje

Nema sumnje da će biti teško prešaltati se na Željezničar, na domaće prvenstvo, prije svega jer je iza Zrinjskog utakmica u kojoj se momčad naradila. A zapravo je prigodno da se opet u jednoj velikoj europskoj utakmici Zrinjskog s druge strane našao nizozemski klub. Opet, nakon one velike pobjede nad Utrechtom iz 2019. Klub s narančastim predznakom koji je Zrinjski natjerao na težak, mukotrpan rad – na Oranje! Na čupanje, eliminiranje malog milijuna neforsiranih grešaka iz prvog dijela i zaokret mentalnog sklopa. Sve će se to još dugo zbrajati ne bi li se došlo do jednog ukupnog dojma, s čime će se i Rendulić sigurno neko vrijeme mučiti.