Dnevni.ba - PRELOADER

SORECA 'Krizu u BiH ne mogu riješiti Bruxelles ni EUFOR'

3 h 55 min


SORECA 'Krizu u BiH ne mogu riješiti Bruxelles ni EUFOR'
Luigi Soreca

U Bosni i Hercegovini ustavnu krizu izazvali su potezi vodstva Republike Srpske, no tu krizu ne mogu riješiti ni Bruxelles ni EUFOR, već isključivo domaće institucije, poručio je u intervjuu šef Delegacije Europske unije u BiH Luigi Soreca.

U razgovoru za Nezavisne novine, Soreca je istaknuo:

"Mi ne možemo zamijeniti domaće vlasti. Zakoni se donose zakonodavnim postupkom, a izvršna vlast ih provodi. Radimo sve što možemo, a ponekad čak mislim i više nego što bismo trebali.Katkad se doista čini da Europska unija više radi na europskim integracijama BiH nego domaće vlasti".

Odgovornost domaćih institucija
Upozorio je na ozbiljnost trenutne političke situacije, osobito u kontekstu ustavne krize i zastoja u reformama, dodavši da međunarodna zajednica, iako spremna pomoći, ne može niti smije preuzimati odgovornosti koje pripadaju domaćim institucijama.

"U Banjoj Luci sam zajedno s još 14 veleposlanika država članica EU. Obišli smo Zenicu, Sarajevo, Mostar, Tuzlu, a događaj završavamo danas u Banjoj Luci. Susrećemo se s predstavnicima civilnog društva, akademske zajednice, studentima i srednjoškolcima, a sve ćemo zaokružiti velikim koncertom na Kastelu. Poruke koje prenosimo su mir, jedinstvo u različitosti i suradnja", rekao je Soreca.

Naglasio je da se Bosna i Hercegovina nalazi pred jasnim uvjetima koje mora ispuniti želi li ostvariti napredak prema članstvu u Europskoj uniji:

"Dva zakona iz područja pravosuđa i imenovanje glavnog pregovarača još uvijek nisu riješeni. Kako voditi pregovore bez jedinstvenog stava? Imamo i Plan rasta milijardu eura za građane BiH koji je uvjetovan napretkom".

Posebno je naglasio kako je EU i dalje otvorena za BiH, ali da domaći politički čelnici moraju preuzeti odgovornost:

"Zabrinuti smo zbog ustavne krize i poteza vodstva RS-a. Pozivamo ih da se ponovno usmjerenostiraju na europske integracije", istaknuo je.

Na pitanje ima li EU preferencije u vezi s budućim sastavom vlasti, Soreca je odgovorio:

"Ne. EU želi surađivati s onima koje Bosna i Hercegovina imenuje. Tko god bude izabran za glavnog pregovarača, važno je da se usmjerenost vrati na reforme. Trenutno, dok se ostale zemlje u regiji sastaju i napreduju, BiH zaostaje".

O međunarodnoj nadzoru
Specijalni predstavnik EU u BiH osvrnuo se i na kritike u vezi s međunarodnom nadzorom, posebice kada je riječ o odlukama visokog predstavnika Christiana Schmidta:

"I vi znate da međunarodna supervizija nije u skladu s budućim članstvom u EU. Ona će se morati postupno gasiti. Ključno je kako iskoristiti prilike, a ovo je prilika da pokažete da možete donijeti domaća rješenja. Pozivamo na poštivanje vladavine prava i povratak usmjerenosta na europske integracije. Predsjednik Costa, koji je nedavno boravio u BiH, vrlo je jasno uputio poruku javnosti, Predsjedništvu i ostalima: riješite ono što morate riješiti, a mi ćemo vam pomoći", istaknuo je Soreca.

Govoreći o ulozi EUFOR-a, pojasnio je da je riječ o vojnoj misiji čiji mandat nije rješavanje unutarnjih političkih ili pravnih sporova:

"Mandat EUFOR-a određuje Vijeće sigurnosti UN-a. Misija je usmjerena na očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja, a ne na provođenje domaćih zakona ili političke intervencije", rekao je Soreca.

Članstvo u Europskoj uniji
Izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog stanja slobode medija i djelovanja civilnog sektora, osobito u entitetu Republika Srpska:

"Pozivamo vlasti da se suzdrže od zakonodavnih i institucionalnih poteza koji ograničavaju slobodu izražavanja i smanjuju prostor za djelovanje civilnog društva. Pratit ćemo situaciju i tražiti konkretne odgovore od nadležnih", rekao je.

Na pitanje što će se dogoditi ako BiH ne ispuni uvjete do lipnja, odgovorio je:

"Ne postoji formalni rok, ali bila bi šteta da se propusti 18 mjeseci zbog političkog zastoja. Uvjeti su minimalni", dva zakona i jedno imenovanje. To se može riješiti za nekoliko dana ako postoji politička volja.

Dodao je da kontakt između Bruxellesa i domaćih aktera traje kontinuirano:

"Čim utvrdimo da postoje konkretni pomaci, organizirat ćemo novi sastanak. Također, očekujem skoru posjetu povjerenice Kos, što bi moglo dati novi poticaj europskom putu BiH. EU ostaje posvećena europskoj budućnosti Bosne i Hercegovine. No, ne možemo i nećemo nametati rješenja. Građani moraju tražiti odgovornost od svojih lidera.

Još uvijek više od 70 posto građana želi članstvo u EU. Vrijeme je da vlasti to počnu shvaćati ozbiljno", zaključio je Soreca.

BIH


Maturanti u Ljubuškom demolirali kafić, policija provodi istragu

Na društvenim mrežama objavljene su snimke potpuno demoliranog kafića u Ljubuškom, ...

5 h 27 min

NESTALA 30. TRAVNJA

Nastavljena potraga za nestalom Francuskinjom na Čvrsnici

Na području planinskog masiva Čvrsnice u petak su nastavljene ciljane aktivnosti u potrazi za nes...

5 h 36 min

EMINA MERDAN

Mostarka u Njemačkoj otkrila ključni mehanizam u borbi protiv raka

Rođena u Mostaru, obrazovana u Sarajevu i Italiji, a danas znanstvenica u Njemačkoj – dr. E...

5 h 41 min