Dnevni.ba - PRELOADER

Alis Čolaković: Vrijeme je za zajedničko djelovanje probosanskohercegovačkih stranaka u Mostaru

26 Ruj 2024


Alis Čolaković: Vrijeme je za zajedničko djelovanje probosanskohercegovačkih stranaka u Mostaru
Predsjednik Gradskog odbora SDA Mostar

Alis Čolaković, predsjednik Gradskog odbora SDA Mostar u razgovoru za Dnevni list govorio je o trenutačnoj političkoj situaciji u Mostaru. Između ostalog, izrazio je zabrinutost zbog problema u središnjoj gradskoj zoni i neadekvatnoj brizi prema značajnim lokalitetima poput Liska harema i Partizanskog groblja. 

Po Čolakovićevom mišljenju ključno je da probosanskohercegovačke stranke prevaziđu razlike i udruže snage za stabilniji i uspješniji Mostar, s posebnim naglaskom na izbor gradonačelnika, koji će služiti svim građanima.

Kako vam se čini trenutačna politička situacija u Mostaru? Smatrate li da postoji napredak u odnosu na ranije godine? 

-Trenutna percepcija političke situacije u Mostaru možda i nije mjerodavna kako bi se mogao donijeti relevantan zaključak iz razloga što je predizborna kampanja u toku. Međutim ono što trenutno opterećuje Mostar u političkom smislu je neusvajanje Statuta grada Mostara kao krovnog dokumenta jednog Grada. 

Podsjećam javnost da smo već ranije zahtijevali hitno usvajanje Statuta grada Mostara iz 2004. godine, koji je donio Visoki predstavnik, kao i Statuta Grada Mostara koji predstavlja aneks Političkog sporazuma za Mostar iz 2020. godine. Ovi dokumenti su ključni za usklađivanje lokalnih zakona s važećim propisima i za daljnji razvoj grada. Zatim problem Centralne zone i različitih pogleda na njezinu daljnju organizaciju, poruke koje gradonačelnik kontinuirano šalje vezano za interkulturni centar Mevlana, neadekvatna briga Gradske uprave na čelu sa gradonačelnikom prema Liska haremu i Partizanskom groblju. Zbog navedenih tema koje kontaminiraju politički ambijent, dosta onoga što je dobro urađeno u prethodne četiri godine ne dobija adekvatan prostor ni tretman.

S obzirom na to da neke probosanske stranke nisu dio koalicije sa SDA u Mostaru, jeset li i dalje optimista i vjerujete li da je dogovor s njima moguć nakon 6. listopada? Što bi, po vašem mišljenju, moglo biti ključno za postizanje tog dogovora? 

-Smatram da je vrijeme da probosanskohercegovačke stranke u Mostaru prevaziđu postojeće razlike te počnu djelovati zajedno i ujedine svoje napore s ciljem stvaranja stabilnijeg i uspješnijeg grada. Grad Mostar je paradigma Bosne i Hercegovine i na njemu probosanskohercegovačke političke snage trebaju pokazati jedinstvo. U Mostaru ove snage ne smiju da posustanu, padnu ili ne daj Bože izdaju. Tačka spajanja odnosno ključ postizanja dogovora bi trebala da bude izbor gradonačelnika, koji će okupljati sve građane i predano graditi i razvijati cjeloviti Mostar. To je crvena linija ispod koje se ne smije ići.

Još uvijek nema dogovora oko Statuta Mostara, koje su, po vašem mišljenju, dugoročne posljedice za grad i njegove građane? 

-Kao što sam prethodno odgovorio, SDA Mostara već je ranije zahtijevala hitno usvajanje Statuta  iz 2004. godine, koji je donio Visoki predstavnik, kao i Statuta Grada Mostara koji predstavlja aneks Političkog sporazuma za Mostar iz 2020. godine. Preduslov razvoja Mostara i zaštite individualnih i kolektivnih prava je usvajanje Statuta kao osnovnog pravnog akta za funkcioniranje jedinice lokalne samouprave. Problem koji imamo neusvajanjem statuta se direktno reflektuje i na same građane. Naime, usvajanjem statuta Mostara stanovnici Mostara bi imali priliku mnogo aktivnije učestvovati u odlučivanju putem organa mjesnih zajednica, savjeta mjesnih zajednica, komisija gradskih područja kao dijela efikasne lokalne uprave. Koalicija za Mostar će se aktivno zalagati za hitno usvajanje Statuta u svom budućem radu u Gradskom vijeću.

Tko sve čini Koaliciju za Mostar? Koji su njeni ciljevi i kako planira ostvariti cilj - gradonačelnik za sve i bolji život za građane Mostara? 

–Koaliciju za Mostar čine tri politička subjekta: Stranka demokratske akcije, Bosanskohercegovačka patriotska stranka i BH Zeleni. Koalicija za Mostar 6. oktobra na lokalnim izborima nastupa sa jednim ciljem da zajedno osigura dovoljan broj vijećnika u Gradskom vijeću koji će izabrati prof. dr. Đanija Rahimića kao gradononačelnika za sve građane Mostara, koji će predano graditi i razvijati cjeloviti grad bez bilo čije dominacije, hegemonije ili supremacije, ili uopće pretenzije ka istom.

Kao član prethodnog saziva Gradskog vijeća i sada kandidat za novi, kako biste ocijenili rad Gradskog vijeća u proteklom periodu? Što možemo od Vas očekivati ukoliko budete ponovo izabrani? 

-Ako govorimo o radu Gradskog vijeća u protekle četiri godine, ono je primarno radilo na donošenju adekvatnih odluka, planova, zaključaka, strategija, inicijativa i drugih akata iz domena komunale, društvenih djelatnosti, građenja, prostornog uređenja i privrede, kao i mnogih drugih pitanja koja su imala za cilj unaprijediti kvalitet života svih građana. S obzirom na veliki zastoj uzrokovan nepostojanjem Gradskog vijeća tokom osam godina, rad je bio izuzetno intenzivan. Međutim, ono što žalosti jeste da gradonačelnik, odnosno gradska uprava, nije mogla do kraja pratiti ono što je Gradsko vijeće kao predstavničko tijelo donosilo na ovim sjednicama. Možemo konstatirati da Gradsko vijeće tokom ovih četiri godine nije bilo kočnica u razvoju grada, dok gradonačelnik nije uspio organizirati gradsku upravu da odgovori na sve potrebe građana i zahtjeve razvoja grada.

Što se tiče mog ličnog rada u proteklom mandatu, kao izabrani vijećnik sa gradskog područja Jug, bio sam fokusiran na infrastrukturne projekte ovog područja, među kojima izdvajam Sportsku dvoranu Gubavica, Vodovod Gubavica - Pijesci - Hodbina, kao i putnu infrastrukturu. Također, učestvovao sam u kreiranju značajnog broja odluka koje je Koalicija za Mostar predložila, a Gradsko vijeće usvojilo. Vijećnici Koalicije za Mostar nisu koristili Gradsku vijećnicu za ličnu promociju na račun drugih, već su timski radili u korist svih građana Mostara i nastavit ćemo to činiti i u budućnosti. Ono čime su vijećnici Koalicije za Mostar bili zauzeti tokom ove četiri godine je operativa koja proizlazi iz zahtjeva građana. Naime, vijećnici Koalicije su obilazili odjele i službe u gradskoj upravi, javna gradska preduzeća, te su svojom upornošću istrajavali na rješavanju problema, pokretanju projekata, otklanjanju zastoja i intenziviranju njihove realizacije, a sve u korist građana Mostara. Zbog inertnosti gradske uprave, njene sporosti i neefikasnosti, gradski vijećnik treba imati ulogu lokomotive na realizaciji projekata. Sve ovo građani sigurno ne vide na sjednicama Gradskog vijeća i na taj način nemaju uvid u stvarni rad vijećnika. Stoga će moj i budući rad biti temeljen na timskom radu unutar Kluba Koalicije i konkretnim aktivnostima, a ne na mnoštvu nerealizovanih inicijativa i neodgovorenih vijećničkih pitanja. Vijećnica nije i ne treba biti teatar lične promocije.

Kao predsjednik GO SDA Mostar, kako ocjenjujete rad SDA Mostara u proteklom periodu? 

-Intenzivan je period iza nas. Uspješno smo prošli fazu formiranja koalicija, kandidiranja i predlaganja izbornih lista. Pred glasače izlazimo sa iskusnim i provjerenim kadrovima, ali i novim snagama, stvarajući pravi spoj mladosti i iskustva. Na predstojeće lokalne izbore izlazimo s izuzetnim kapacitetom, uvjereni u našu sposobnost da ostvarimo uspjeh. Naša vizija za Mostar, koju smo predstavili građanima, obuhvata svaki dio ovog grada. Tokom posljednjih nekoliko mjeseci obišli smo cijeli grad „uzduž i poprijeko“, svjesni važnosti svakog mjesnog odbora stranke u Mostaru.

Što bi prema vašem mišljenju trebao raditi vijećnik u Gradskom vijeću Mostara da bi građani živjeli u boljem gradu i u boljim međuljudskim odnosima?

-Trenutno zbog neusvajanja Statuta Grada Mostara građani su suočeni s poteškoćama u procesu definiranja adrese gdje prijavljuju svoje određene problem. Ova adresa bi trebala biti mjesna zajednica gdje se evidentiraju sve potrebe građana. Zatim bi komisija Gradskog područja, koju čine izabrani vijećnici iz tog gradskog područja, trebala analizirati sve ono što su građani dostavili putem mjesnih zajednica, definirati prioritete, donijeti potrebne odluke te artikulirati daljnje aktivnosti. Međutim, zbog neusvajanja Statuta Grada Mostara, komisije gradskih područja praktično ne funkcionišu. S obzirom na to, gradski vijećnik mora individualno raditi na adresiranju zahtjeva građana prema nadležnim odjelima i službama u gradskoj upravi. Pri tome, prioritete treba postavljati na osnovu objektivnih argumenata i činjenica. Zbog svega navedenog, iznimno je važno da se usvoji Statut, koji jača mjesne zajednice i gradska područja. 

ALIS COLAKOVIC 1

Smatrate li da je sigurnosna situacija u Mostaru narušena? Ako jeste, što su ključni faktori koji doprinose ovom problemu i kako se može poboljšati?

-Smatram da je od ključne važnosti da istražni organi hitno reagiraju. Pozivamo MUP HNK, Tužilaštvo HNK i nadležne sudove da hitno identifikuju, procesuiraju i adekvatno kazne sve aktere koji unose nemir u živote građana. Nakon nedavnih nasilnih događaja, sigurnosna situacija u Mostaru postaje sve zabrinjavajuća. Ovi incidenti, iako možda ne čine statistički značajnu promjenu, imaju potencijal za eskalaciju sa nepredvidivim posljedicama. Koalicija za Mostar će, kroz svoj rad u Gradskom vijeću, insistirati na povećanju sigurnosnih mjera u Mostaru. Naglašavamo potrebu za kontinuiranim prisustvom policije na terenu, s ciljem preventivnih aktivnosti. Bilo koji pojedinac ili grupa huligana koji unose nemir u živote građana Mostara i narušavaju sigurnosnu situaciju trebaju biti strogo kažnjeni.

Kako komentirate nedavni odgovor gradonačelnika Mostara o izgradnji interkulturnog centra Mevlana? Točnije, odjel za urbanizam i građenje Grada Mostara odbio je zahtjeva Medžlisa IZ Mostar i nije izdao urbanističku saglasnosti za izgradnju “Mevlane”.

-Prije svega, gradonačelnik je svojim “Zaključkom” o odbijanju zahtjeva Medžlisa Islamske zajednice Mostar za izdavanje urbanističke saglasnosti za Interkulturni centar Mevlana u potpunosti ignorirao odredbe Zakona o upravnom postupku Federacije BiH, kao i Zakona o prostornom uređenju Hercegovačko-neretvanskog kantona. Naime, vlasništvo zemljišta ne može biti uslov za izdavanje urbanističke saglasnosti, a ovo je bilo temelj na kojem je gradonačelnik donio ovaj nezakoniti zaključak o odbijanju. Mario Kordić je očigledno iskoristio ovo odbijanje u predizborne svrhe i pokazao da je on samo gradonačelnik jedne polovine grada. Ova situacija pokazuje da se Centralna zona treba dijeliti prema ratnim linijama iz 1993. godine, jer drugačije ne možemo objasniti nedostatak spremnosti gradonačelnika da podrži izgradnju „Mevlane“ na lokaciji koju zahtijeva Medžlis Islamske zajednice Mostar. Odgovor Koalicije za Mostar je delegiranje prof. dr. Đanija Rahimića kao kandidata za gradonačelnika, koji će podjednako zastupati sve građane, vjerske zajednice, ustanove i investitore. Takav gradonačelnik će tretirati Centralnu zonu kao mjesto spajanja, a ne razdvajanja, gdje treba biti mjesta za sve građane, kulturne i vjerske ustanove. Tek tada ćemo Mostar moći nazvati gradom ravnopravnih, a ne samo pričati da je Mostar primjer multikulturalnosti i multietičnosti, dok se u Centralnoj zoni grade nevidljivi “berlinski“ zidovi. To nije vizija Mostara na koju ćemo pristati!

Pet politika za koje će se zalagati Kolicija za Mostar u GVGM?

-Koalicija za Mostar u Gradskom vijeću će se zalagati za unapređenje komunalnih usluga, uključujući prikupljanje i odlaganje otpada, gradski prevoz, vodosnabdijevanje, kanalizaciju i regulaciju saobraćaja. Također, fokusirat će se na lokalni ekonomski razvoj kroz uspostavljanje servisa za investitore, jačanje gradske uprave u apliciranju za EU fondove, te podršku malim i srednjim preduzećima i turizmu. U oblasti sporta, mladih i porodica, prioritet će biti razvoj sportske infrastrukture, otkrivanje i podrška mladim talentima, te olakšavanje stambenog zbrinjavanja. Osim toga, radit će se na poboljšanju uslova u obrazovanju i kulturi kroz proširenje kapaciteta vrtića, bolje uslove u školama, povezivanje sa poslodavcima i podršku kulturnim manifestacijama. Lokalna uprava će biti usmjerena na efikasnost i dostupnost, uz donošenje novog Statuta grada kako bi se riješio problem nepostojanja mjesnih zajednica. Na čelu Gradske liste Koalicije za Mostar stoji prof. dr. Đani Rahimić, koji svojim iskustvom i stručnostima osigurava kvalitetan rad i predanost u ostvarivanju zajedničkih ciljeva. Pozivam građane Mostara da izađu na izbore i podrže Koaliciju za Mostar kako bismo zajedno radili na stvaranju boljeg i pravednijeg grada za sve.

D. S. 

Politika


Izetbegović: I Trojka i država BiH se guše u zagrljaju Dodika i Čovića, vrijeme je za mudrije politike

Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) u intervjuu za Preporod.info govo...

24 Stu 2024

NOVI ZAKON O SUDU BOSNE I HERCEGOVINE IPAK JESTE UVJET NA EU PUTU?

Je li vladajuća koalicija ponovno obmanula žitelje?

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Bosna i Hercegovina na poklon je dobila svaki...

24 Stu 2024

Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javn...

22 Stu 2024