Dnevni.ba - PRELOADER

BiH SVE DALJE OD PRAKSE EU: Ovlasti za registraciju oznaka i kvalitetu hrane u BiH preuzima Institut za intelektualno vlasništvo

20 Srp 2026


BiH SVE DALJE OD PRAKSE EU: Ovlasti za registraciju oznaka i kvalitetu hrane u BiH preuzima Institut za intelektualno vlasništvo
Agencija za sigurnost hrane BiH reagirala na Prijedlog zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla

U prijedlogu dnevnog reda 41. sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zakazane za 22. srpnja 2026. godine, nalazi se Prijedlog zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla, kojim se mijenja procedura i institucionalni okvir za registraciju oznaka podrijetla, zemljopisnoga podrijetla i zajamčeno tradicionalnog specijaliteta prehrambenih proizvoda.

Usvajanje i stupanje na snagu predloženog zakona ozbiljno bi ugrozilo ostvareni napredak u ovom području, koji obuhvaća 24 zaštićena autohtona prehrambena proizvoda iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, uključujući jedan proizvod čija je oznaka zemljopisnoga podrijetla registrirana i na razini Europske unije te tri prehrambena proizvoda koja su u postupku registracije na razini EU, navodi se u očitovanju Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine na prijedlog zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla.

Pri izradi Prijedloga zakona nisu uzeti u obzir važeći propisi koji reguliraju zaštitu oznaka podrijetla, zemljopisnoga podrijetla i zajamčeno tradicionalnih specijaliteta hrane u Bosni i Hercegovini.

-Odredbe Prijedloga zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla u koliziji su sa Zakonom o hrani („Službeni glasnik BiH“, broj 50/04) i Pravilnikom o sustavima kvalitete za prehrambene proizvode („Službeni glasnik BiH“, broj 90/18) te bi usvajanje zakona u predloženoj formi kojom je obuhvaćena registracija oznaka prehrambenih proizvoda dovelo do pravne nesigurnosti i štetnih posljedica za proizvođače tradicionalnih prehrambenih proizvoda u Bosni i Hercegovini, navode iz Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine.

Udaljavanje od EU

Iako nosi oznaku „EI“, što bi trebalo označavati potvrdu usklađenosti sa zakonodavstvom, a posljedično i praksom Europske unije, kada je riječ o registraciji oznaka prehrambenih proizvoda, usvajanje predloženog zakona udaljilo bi Bosnu i Hercegovinu od EU. 

-Vjerujemo da će zastupnici u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine to imati u vidu pri razmatranju Prijedloga zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla. Tako, naprimjer, u skladu s Uredbom (EU) 2024/1143, zahtjeve za registraciju oznaka zemljopisnog podrijetla može podnijeti samo skupina proizvođača (udruženje). Prema Uredbi, skupine proizvođača imaju ključnu ulogu u postupku podnošenja zahtjeva za registraciju oznaka zemljopisnog podrijetla i upravljanju svojim oznakama zemljopisnog podrijetla. Za razliku od Uredbe, u članku 24. Prijedloga zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla, zahtjev za registraciju oznake mogu podnijeti i privredne komore. udruženja potrošača, općinski, kantonalni, entitetski i državni organi, navodi se u reakciji iz Agencije.

Upozorenje iz Agencije za sigurnost hrane

Za razliku od zemalja EU u kojima su za registraciju oznaka prehrambenih proizvoda nadležne institucije iz resora poljoprivrede i prehrane, u skladu s predloženim zakonom, u Bosni i Hercegovini bi procesom koji, kao ključne pretpostavke, obuhvaća sigurnost i kvalitetu prehrambenih proizvoda, upravljao Institut za intelektualno vlasništvo.

Na moguće posljedice usvajanja navedenog zakona u predloženoj formi, Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine u više je navrata upozorila institucije koje su na izravan ili neizravan način bile uključene u pripremu Prijedloga zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla.

-Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, 15. svibnja 2026. godine, dostavila je komentar Prijedloga zakona o zaštiti  oznaka zemljopisnog podrijetla i predsjednicima svih klubova zastupnika u Zastupničkom domu s detaljnim obrazloženjem trenutačnog stanja i mogućih posljedica usvajanja navedenog zakona u predloženoj formi. U uspostavljanje sustava registracije oznaka podrijetla, zemljopisnoga podrijetla i zajamčeno tradicionalnog specijaliteta prehrambenih proizvoda u Bosni i Hercegovini uloženo je mnogo znanja, rada i sredstava udruženja proizvođača, mjerodavnih institucija u Bosni i Hercegovini i međunarodnih organizacija, Europske komisije i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).

Kao rezultat sustava u kojem sudjeluju Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, nadležna ministarstva poljoprivrede i trgovine entiteta i Brčko distrikta BiH, u Bosni i Hercegovini su registrirane oznake za 24 prehrambena proizvoda. Među registriranim proizvodima je livanjski sir, koji je ispunio kriterije i zahtjeve Europske unije i putem standardne procedure registriran i upisan, kao prvi i do sada jedini proizvod sa područja zemalja Zapadnog Balkana koje nisu članice EU, u registar zemljopisnih oznaka EU (e-Ambrosia). Za još tri prehrambena proizvoda zaštićena u Bosni i Hercegovini (ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine, gatački kajmak iz mješine i travnički sir), Europska komisija prihvatila je zahtjev Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i ovi proizvodi imaju status „u postupku“ registracije oznake na razini Europske unije, poručili su iz Agencije za sigurnost hrane BiH.

Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO), među 80 država Europe i Središnje Azije, Bosnu i Hercegovinu je odabrala kao pozitivan primjer „trećih zemalja“ za uvođenje i funkcioniranje sustava oznaka zemljopisnog podrijetla za prehrambene proizvode.

-Kako se ne bi ugrozili svi pozitivni procesi u području registracije oznaka podrijetla, zemljopisnoga podrijetla i zajamčeno tradicionalnog specijaliteta prehrambenih proizvoda, Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je klubovima zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dostavila konkretna rješenja kojima se predlaže da se prehrambeni proizvodi izuzmu iz Prijedloga zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla, navodi se u reakciji Agencije za sigurnost hrane BiH

BIH


GLASNOGOVORNICA INSTITUTA BIH ZA NESTALE OSOBE

Fazlić: Više od 500 osoba iz Prijedora i doline Sane još se vodi kao nestalo

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta BiH za nestale osobe, poručila je za BHRT da potraga za ne...

20 Srp 2026

TRIŠIĆ BABIĆ

OHR nije samo Ured, to je koncept kolonijalnog upravljanja, suspendirane demokracije i stalne krize

Republika Srpska ne pristaje biti ničiji instrument. Sve više ljudi u međunarodnoj zajednici razu...

20 Srp 2026

U MOSTARU NASTAVLJENO SUĐENJE ANISU KALAJDŽIĆU ZA TEŠKO UBOJSTVO ALDINE JAHIĆ

Iskaz dala Aldinina stanodavka

U ponedjeljak, 20. srpnja, nastavljen je glavni pretres u predmetu protiv optuženog Anisa Kalajdž...

20 Srp 2026