Dnevni.ba - PRELOADER

CIK BiH kaznio SNSD sa 30.000 KM zbog Dodikovog govora mržnje

1 h 26 min


CIK BiH kaznio SNSD sa 30.000 KM zbog Dodikovog govora mržnje

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) kaznila je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) novčanom kaznom u iznosu od 30.000 KM zbog govora mržnje lidera te stranke Milorada Dodika.

CIK je održao danas 62. sjednicu u Sarajevu na kojoj su razmatrane mjere zbog govora mržnje izrečenog tokom njegovog obraćanja na skupu SNSD-a u Istočnom Sarajevu.

CIK je predložio da se SNSD-u izrekne kazna u iznosu od 30.000 KM što je usvojeno na današnjoj sjednici. Za je glasalo pet članova, dok su dva člana CIK-a bila protiv.

Postupak je pokrenut nakon brojnih reakcija javnosti i osuda političkih predstavnika iz Federacije BiH, koji su Dodikov nastup nazvali klasičnim primjerom govora mržnje i pozvali nadležne institucije da reagiraju.

Kolegij Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH ranije je ocijenio da takvi javni istupi potiču međunacionalnu netrpeljivost i podrivaju ustavni poredak i temeljne vrijednosti Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ranije je oduzela Dodiku mandat predsjednika entiteta Republika Srpska nakon što je Sud BiH potvrdio pravosnažnu presudu kojom je proglašen krivim zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, prenosi BHRT.

Vijesti


Vlada FBiH: Utvrđen Prijedlog zakona o fiskalizaciji transakcija u Federaciji BiH

Zakonom se uređuje obaveza izdavanja računa, elektronski sistem za evidentiranje transakcija, sis...

1 h 17 min

Komisije Parlamenta FBiH o sistemskom odgovoru na nasilje u porodici nasilje prema ženama

Četiri nadležne komisije oba doma Federalnog parlamenta za oblast socijalne zaštite sutra ...

1 h 22 min

HT ERONET na NetWork 13 konferenciji: Tehnologija koja povezuje ljude, zdravlje i poslovanje

Dok globalni IT sektor bilježi izuzetno brz rast, domaće kompanije sve više traže rješenja koja n...

1 h 59 min