Cvitanović: Ne postoji hrvatsko zajedništvo, to je predizborna prijevara za monopol
Vrijeme je jasno kazati da to hrvatsko zajedništvo u ovom trenutku ne postoji i da se hrvatsko zajedništvo koristi isključivo kao prijevara u predizborno vrijeme s jedinim ciljem očuvanja monopolističke pozicije u vlasti na svim razinama. Hrvatsko nezajedništvo, hrvatska neodgovornost i hrvatska sebičnost odlično je pokazana formiranjem nove vlade HNŽ-a. Možda je novo „hrvatsko zajedništvo“ HDZ BiH-SDA i SDP?, kaže Cvitanović.
Razgovarala: V.S.Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Danas (subota, 11. studenoga, 2023.) u Jajcu se održava VII. Sabor HDZ 1990 gdje će izaslanici birati novo ili potvrditi povjerenje dosadašnjem vodstvu stranke.
Ilija Cvitanović, predsjednik ove stranke, za Dnevni list govori da je 'Devedesetka' ispunila očekivanja, ocjenjuje političku situaciju u BiH, osvrće se na poteze HDZ-a BiH, ali i HDZ-a iz susjedne Hrvatske. Cvitanović komentira i izbor nove vlade u HNŽ-u, gdje je od prvobitnog značajnog pregovarača, ova stranka u konačnici završila u oporbi te govori i o euroatlantskom putu u BiH.
Što se očekuje od ovog Sabora HDZ-a 1990?
- Očekuje se potvrđivanje pozicija HDZ 1990, jasno potvrđivanje opredjeljenja kao političke alternative sveukupno lošoj situaciji u BiH, a naročito sveukupno lošoj kod političkog predstavljanja u Hrvata. Vjerujem da će se potvrditi 17 godina dosljednosti, kako kaže naš slogan, opstajanja na političkoj ideji, preživljavanju svih izazova, udara i napada, i vanjskih i unutarnjih. Na Saboru HDZ 1990 će se još jednom pozicionirati kako bi bila spremna dati odgovore na sve procese u BIH, od euroatlantskog puta Bosne i Hercegovine, unutarnjeg, novog društvenog dogovora za BiH i do vrlo jasnog stava o odnosima među hrvatskim političkim strankama i predstavnicima.
Na što ste konkretno mislili kada ste kazali „sveukupna loša politička situacija posebno kod Hrvata“?
- Prvenstveno i konkretno na neizvršavanje obećanja datih vlastitom narodu u proteklih 15 do 20 godina, o ustavnoj poziciji hrvatskog naroda, promjenama izbornog zakona, načinu kadroviranja, zaustavljanju egzodusa, gospodarskom položaju svih područja u BiH. Držim da je naša misija i uloga suprotstaviti se takvom načinu vođenja i predstavljanja hrvatskog naroda u BIH. Siguran sam da smo kapacitirani i da to možemo odraditi i dati odgovore za ta pitanja. U tom kontekstu, na Saboru će biti usvojena i temeljna načela koja će dati sve odgovore na ove loše politike koje sam spomenuo, ali i na izazove pred nama.
Kakav je vaš kratak rezime o HDZ-u 1990. Jesu li se ispunila očekivanja?
- Brojna su očekivanja. Misija HDZ 1990 je u značajnoj mjeri opravdala nastajanje stranke. Značajan dio naših programskih ciljeva u samom nastanku je ostvaren, ali ništa nije realizirano u punom kapacitetu, stvari su definitivno u procesu, i mi ih moramo intenzivirati i jačati. Uloga HDZ 1990 od 2006. do danas je bila suprotstaviti se lošim politikama, monopolu…ne boriti se za 'pečat' već za ideju, bolju, uključivu, slobodnu Bosnu i Hercegovinu. Kroz Travanjski paket zaustavili smo konačnu podjelu BiH na dva dijela, a naročito smo zaustavili betoniranje neravnopravne pozicije hrvatskog naroda u BiH. Od te ideje se ne odmičemo, čak bih kazao da se njoj i vraćamo.
Sljedeće godine u BIH se održavaju lokalni izbori. Što se očekuje i na što će vaša stranka dati naglasak te postoje li već sada obrisi mogućeg izbora partnera?
- Na većini područja vjerojatno ćemo samostalno izaći. Na područjima gdje imamo dobru suradnju s našim partnerima, sigurno ćemo tu suradnju sačuvati i tu prvenstveno mislim na Hrvatski nacionalni pomak (HNP) i HBŽ. Pokušati ćemo napraviti širi, nacionalni, slobodni blok koji će zajedno izaći na lokalne izbore i, siguran sam, dobrim rezultatom napraviti temelje za kvalitetnu, pluralističku, demokratsku utakmicu, koja je nužna kod Hrvata, na sljedećim općim izborima.
I u susjednoj Hrvatskoj uskoro se očekuju izbori. Kakav je odnos s HDZ-om Hrvatske koji vidi samo sestrinsku stranku u HDZ-u BiH?
-Hrvatski narod u BiH i Hrvatskoj čini jedan zajednički korpus. Na tom tragu smo se i odnosili u svim bitnim procesima koji su vezani i za zajedničke izbore i neke zajedničke procese. Što se tiče odnosa HDZ-a RH, jasno je da je on potpuno nekritički, nekorektan, bez ijednog argumenta, a često pozivajući na zajedništvo, uvijek birao samo jednu političku opciju kod Hrvata u BiH. Posljedice su vidljive, i zasigurno nisu bez odgovornosti i oni iz Zagreba za trenutno stanje. Naša ruka je uvijek pružena za suradnju, prvenstveno sa HDZ-om Hrvatske, ali isto tako, nećemo prihvatiti ničije nepoštivanje, ponižavanje, monopole, isključivanje, nerazgovor i nedogovaranje, netransparentnost. U budućnosti puno više očekujem od HDZ-a RH u promjeni odnosa prema političkim predstavnicima Hrvata u BiH. Ako je HDZ RH spreman i dalje ignorirati oko 35 tisuća Hrvata koji su na zadnjim izborima dali nama i našim koalicijskim partnerima, to ne govori o nama, nego o njima.
U političkom javnom diskursu često možemo čuti pozive na „hrvatsko zajedništvo“. Gdje je danas to „hrvatsko zajedništvo“, postoji li?
- Ne. Vrijeme je jasno kazati da to hrvatsko zajedništvo u ovom trenutku ne postoji i da se hrvatsko zajedništvo koristi isključivo kao prijevara u predizborno vrijeme s jedinim ciljem očuvanja monopolističke pozicije u vlasti na svim razinama. Hrvatsko nezajedništvo, hrvatska neodgovornost i hrvatska sebičnost odlično je pokazana formiranjem nove vlade HNŽ-a. Možda je novo „hrvatsko zajedništvo“ HDZ BiH-SDA i SDP? Mi jesmo za očuvanje hrvatskog zajedništva na ostvarivanju strateških pitanja od nacionalnog interesa hrvatskog naroda, zasnovano na iskrenim i fer namjerama. Ali zbog tog istog naroda nemamo pravo, niti ćemo, šutjeti i držati svijeću lošim politikama. Možda smo po ovom pitanju nekada i griješili…
Ostanimo još malo na formiranju nove vlade u HNŽ-u. Vi ste od početka bili značajan sugovornik u pregovorima, no sve je iznenada propalo, a HDZ 1990, iako imate tri skupštinska zastupnika kao i SDP, ostala je u oporbi. Je li vas iznevjerio SDP, koji je prvobitno isticao kako neće u vlast bez HDZ 1990, ali i HDZ BiH?
- HDZ 1990 je treća stranka u HNŽ-u po broju osvojenih glasova, a po broju mandata smo na istoj razini kao i SDP, što je vrlo značajan legitimitet u jednoj vrlo složenoj, kompleksnoj županiji kao što je HNŽ. Moram se vratiti na vrijeme odmah nakon izbora kada smo na našu inicijativu, postavili politički cilj da HNŽ vratimo na odnos kakav je definiran u daytonskom Mirovnom sporazumu, a to je Središnja Bosna i HNŽ identičan oblik uređenja. To, u suštini znači da smo postavili cilj vraćanja na Zakon o vladi iz 2006. godine kojeg je HDZ BiH te godine prodao Bošnjacima praveći paritet od odnosa 5:4 za Hrvate, doveli su ga na razinu 6:6, uveli paritet i mogućnost blokiranja svih procesa u HNŽ-u. Naš cilj je bio da se taj zakon o vladi, s obzirom na kapacitet u županijskoj skupštini, promijeni i da HNŽ bude ono što je dogovoreno i što treba biti. Na žalost, procesi su otišli u potpuno drugom smjeru, nije bilo iskrene želje da se radi na ovaj način već je to bila sirova borba za pozicije. Što se tiče politike u HNŽ-u, na žalost, dosljednost u političkim procesima pokazao je samo HDZ 1990 koji je vrlo jasno postavio tezu da HDZ BiH i SDA zajedno ne mogu biti nositelji promjena, nove vrijednosti i boljeg položaja svih žitelja u ovoj županiji. Zbog toga smo, zbog zadanih okvira, inzistirali da bar jedan dio partnera ne bude u vlasti. Oni koji su, na žalost, pokazali nedosljednost, s nama su duže vremena sudjelovali u razgovorima. Žao mi je zbog njih – to je prvenstveno SDP. HDZ BiH je promijenio nekoliko različitih scenarija da bi se na koncu vratio na onaj u kojem najbolje funkcionira – podijeli pozicije, zadrži postojeće stanje, drži jedan centar moći u kojem će se sve odlučivati, a neka štrajkaju zdravstveni djelatnici i ostali sindikati, odlaze mladi itd.
Europska komisija nedavno je za BiH istaknula otvaranje 'uvjetnih' pristupnih pregovora, što je vrlo širok pojam. Kako gledate na to?
- Prvenstveno s pozicije HDZ 1990 – vrlo jasno artikuliramo sve ono što je na tragu euroatlantskih integracija. Međutim, da se decidirano referiram na ovo izvješće EK koje je takvo kakvo jest, uvjetno. U geopolitičkim okolnostima kakvi jesu, da nismo dobili jasan status pregovarača, sramota treba biti prvenstveno aktualne većine, a onda svih nas koji sudjelujemo u političkim procesima. Bitno je naglasiti da 14 prioriteta EK-a ne predstavlja 14 zakona već 14 područja, a mi smo ispunili samo dvije koje su najjednostavnije. Očekivati da će, nakon što nam je poklonila status kandidata, EU pokloniti i status pregovarača, bilo je potpuno neprimjereno i licemjerno.
Zašto BiH nije ispunila uvjete koji su pred nju stavljeni, a jasno je prozvana i Republika Srpska zbog donošenja nekoliko spornih zakona i odluka?
- Jednostavno zato što postojećim politikama ne odgovara neovisno i transparentno pravosuđe, uređena država, EU kao zajednica uređenih demokracija, već im odgovara upravo ovakvo, neuređeno društvo kakvo danas imamo u BiH. Očekivati da EU otvori pregovore s državom čiji entitet u kazneni zakon uvodi klevetu i to nakon 40 godina nakon što smo se riješili takvih zakona, da donosi zakon o kriminalizaciji tzv. „stranih agenata“, a očekivati od EU da vas primi, vrlo je neozbiljno. Kada najavljujete secesiju, negirate i ne provodite odluke Ustavnog suda, a želite biti dio jedne uređene obitelji, a ni po čemu ne pripadate toj obitelji. S druge strane, očekivati da će nas primiti u EU s porukama prema međunarodnim institucijama, EU, visokom predstavniku, američkom veleposlanstvu, a kakve šalje član Predsjedništva koji se naziva 'članom Predsjedništva iz Hrvatskog naroda', ne da ne doprinose, već je apsolutni cilj takvih politika zaustaviti europski put BiH ka EU. Takve politike nisu vrijednost koje zastupa HDZ 1990.
Događaji, krize iz zemalja svijeta svojevrsno se 'prelijevaju' u BiH – svjedočimo jačanju jezika mržnje, međunacionalnih tenzija itd. Kako to premostiti?
- Da, krize iz zemalja iz bližeg okruženja i svijeta utječu i na odnose u BiH. Zbog tih događaja u svijetu i njihove refleksije na BiH smatram da EU Bosnu i Hercegovinu mora držati na istoj razini zanimanja kao i Ukrajinu jer u ovoj državi na svaki geopolitički događaj imamo svi različita mišljenja – od ruske agresije na Ukrajinu, od odnosa u Gazi i Izraelu. Niti na jedno ključno političko pitanje mi nemamo jedan glas iz ove države, već tri suprotstavljena. Sve ovo snažno utječe na odnose u BiH, širenje govora mržnje…Mi iz HDZ 1990 zasigurno nećemo sudjelovati u širenju govora mržnje, dizanju tenzija, daljnjim podjelama u društvu i zasigurno ćemo biti na tragu EU-a i SAD-a.