Darko Ćulum nije razriješen dužnosti direktora SIPA-e BiH

Vijeće ministara BiH u četvrtak, na izvanrednoj sjednici sazvanoj kako bi se razmatralo svega jednu točku dnevnog reda a to je bila Informacija Ministarstva sigurnosti BiH o stanju u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH, s prijedlogom mjera za rješenje, nije razriješilo Darka Ćuluma s dužnosti direktora SIPA-e.
Naime, ministar vanjske trgovine BiH Staša Košarac (SNSD) je oborio tu točku dnevnog reda jer je tražio da se glasuje samo za razrješenje Ćuluma, bez diskusije o stanju u SIPA-i. No, ministri iz stranka 'Trojke' koji su nazočili sjednici, nisu prihvatili njegovo razrješenje bez da se imenuje vršitelja dužnosti direktora SIPA-e BiH. Za usvajanje dnevnog reda glasovalo je sedam članova Vijeća ministara BiH, dok su dva člana bila protiv.
U zahtjevu kojeg je potpisao Ivica Bošnjak, zamjenik ministra sigurnosti BiH, koji tu funkciju obnaša nakon ostavke Nenada Nešića u siječnju, ne stoji tko će zamijeniti Ćuluma kao v.d. direktor SIPA-e BiH. Ćulum je, naime, u utorak podnio ostavku na mjesto direktora SIPA-e, a posljednjom odlukom je ovlastio nekoliko osoba iz te državne agencije kako bi rad Agencije tekao nesmetano. No, kada ih je ovlastio, Ćulum je naveo da će oni djelovati po toj ovlasti do njegova razrješenja što znači da bi SIP BiH, da je Vijeće ministara BiH uz četvrtak odlučilo razriješiti Ćuluma bez imenovanja v.d. direktora Agencije, bila bez rukovodstva. Ovako, bez glasova ministara iz 'Trojke' i ministra Sevlida Hurtića, Ćulum nije mogao biti razriješen te on ostaje direktor u ostavci.
Krišto: Košarac i Amidžić su kasnili, nije bilo volje za razrješenje Ćuluma
U obraćanju medijima nakon sjednice Vijeća ministara BiH, predsjedateljica Vijeća Borjana Krišto napomenula je da je izvanrednu sjednicu za četvrtak sazvala u svjetlu aktualne i političke sigurnosne situacije, ali i zbog razrješenja Darka Ćuluma, na osobni zahtjev.
- Zbog sveukupne situacije da nemamo zamjenika Agencije i da imamo samo direktora, naša odgovornost je bila sagledati stanje stvari te kako nastaviti postupati odgovorno, rekla je Krišto u uvodu te napomenula i da su pojedini ministri jako dugo kasnili na sjednicu.
– Kada su, pak, došli i kada smo dobili dnevni red, pokušali smo objasniti situaciju. Vidjela sam da ne postoji politička volja. Inzistirali su samo da Ćulum bude razriješen a ta točka nije hitne naravi. Najbitnije za odgovorne ljude je sagledati situaciju. Svi su bili za ovu Informaciju, dok su ministri Staša Košarac i Srđan Amidžić na svaki način pokušali ukazati na druge stvari. Nije bilo volje da se o tome priča i raspravlja na neki drugi način, koji je odgovoran i kako je trebalo, prenijela je predsjedateljica Krišto. Govoreći o pojašnjenju prijedloga za razrješenje, pojasnila je da, sve dok Vijeće ministara BiH nekoga ne razriješi, dotična osoba ostaje na dužnosti.
- Postoji mogućnost da agencija funkcionira u operativnom smislu i kada ga se razriješi, dodala je. U osvrtu na inicijativu da se na dužnost ministra sigurnosti BiH imenuje Nebojšu Vukanovića, Krišto je proučila da, koliko god da je za nečije imenovanje potrebna većina u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, ona potrebna i kod donošenja odluka o imenovanju za ministra u Vijeću ministara BiH.
- Kada dobijem prijedlog, ja ću postupiti sukladno koalicijskom dogovoru, kazala je predsjedateljica i najavila da će izvijestiti zastupnike koji su dostavili prijedlog vezano za Vukanovića te će ih sve podsjetiti da je njezina pozicija politička te da se na nju dolazi dogovorom političkih stranaka, pri čemu postoji procedura definirana Zakonom o Vijeću ministara i Ustavom BiH.
Medijima se obratio i Ivica Bošnjak, koji obnaša poziciju ministra sigurnosti nakon što je na tu funkciju ostavku dao Nenad Nešić.
- Žao mi je da nije usvojen dnevni reda. Zatražio sam od agencija i sročio cjelovitu Informaciju. U tim prijedlozima mjera sam predvidio više varijanti, nadajući da će Vijeće ministara BiH raspravljati o tome i da možemo imati različita mišljenja i stavove. Dok se ne razriješi Ćuluma, sve njegove ovlasti su validne, precizirao je Bošnjak.
Košarac: Nije za cilj da SIPA bude bez direktora, već da SIPA-e BiH nema nikako
Stav srpskih ministara u Vijeću ministara BiH je da ne razmatramo stanje u SIPA-i BiH jer ta agencija nije ustavna kategorija, obrazložio je, pak, u svom obraćanju ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac uz opasku da je navedeno na tragu zvaničnih stavova institucija Republike Srpske. On je ponovio stavove usklađene s politikom Narodne skupštine RS-a i napomenu da za njih SIPA kao kategorija ne postoji.
- Cijenimo da u tom kontekstu nemamo potrebe razmatrati pitanje te vrste jer SIPA nije ustavna kategorija. To potvrđuje naše opredjeljenje jer mi provodimo politiku RS i donosimo stavove u ime RS. Zašto nitko nije u institucijama BiH raspravljao o stanju u Ustavnom sudu? Je li itko sazvao zvaničan sastanak pa da pričamo o stanju u Ustavnom sudu BiH gdje nema Srba? Je li itko sazvao sastanak institucija BiH da se raspravlja o nelegalnom Schmidtu, da raspravlja o tome da se u politički montiranom procesu sudi predsjedniku RS-a jer radi svoj posao? Je li itko sazvao sastanak da kaže da izbor izaslanika iz 'kinder jajeta' nije sukladan demokratskim procesima?, upitao je Košarac navodeći da je više puta pozivao na dijalog s partnerima iz FBiH o odlukama i kretanjima van institucija, no za to nije bilo podrške. On je poručio da je kulminacija političke krize u BiH uzrokovana djelovanjem Christiana Schmidta i Michaela Murphyja. Navodeći da 'nitko ništa ne blokira' i dodao da nema za cilj da SIPA bude bez direktora, već da SIPA-e BiH nema nikako. Na koncu je poručio da politika RS-a nije usmjerena ni protiv jednog Bošnjaka niti Hrvata te nitko ne sprema nikakav rat.
- Pozivamo na dijalog domaćih aktera, bez stranaca. To je jedina moguća forma. Dajte da se vratimo izvornom Daytonskom sporazumu i Ustavu bez nametnutih rješenja, zaključio je Košarac. I njegov stranački kolega, ministar financija i trezora BiH Srđan Amidžić, komentirao je da mu se čini da je jedino što je zahtjevnije od imenovanja direktora SIPA-e BiH njegovo razrješenje.
- Postavilo se hipotetičko pitanje jesmo li blokirali ili smo željeli da se obezglavi SIPA-u? Hipotetički, da smo pristali da dnevni red bude kako je predložen, gdje, osim razrješenja, imamo Informaciju, te da smo usvojili razrješenje i Informaciju, bi li tada SIPA bila obezglavljena?, pitao je Amidžić te otkrio da je ministar obrane BiH Zukan Helez (SDP) odbio glasovati za dnevni red sjednice ako se istovremeno ne imenuje v.d. direktora SIPA-e.
- Onaj tko je htio da dnevni red bude oboren, naši partneri s kojima sjedimo u Vijeću ministara, to su učinili koncipirajući dnevni red na ovaj način, naveo je Amidžić i dodao da su, inzistiranjem na drugom konceptu, kolege iz FBiH oborile dnevni red sjednice.
Ćulum se odazvao pozivu vlasti RS-a te se vratio u entitetski MUP
Istoga su dana, nešto prije sjednice Vijeća ministara BiH, ministar unutarnjih poslova RS-a Siniša Karan i direktor Policije RS-a Siniša Kostrešević primili Darka Ćuluma koji se odazvao pozivu institucija RS-a i podnio ostavku na mjesto direktora SIPA-e BiH i podnio zahtjev za prelazak u MUP RS. Ćulumu je ministar Karan poželio dobrodošlicu u entitetski MUP te je ministar, kako se tvrdi, istodobno potpisao više rješenja za prelazak djelatnika SIPA-e BiH u MUP RS, a sukladno Zakonu o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH i Uredbi o postupku preuzimanja radnika iz RS-a zaposlenih u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu BiH, koje je donijela Vlada Republike Srpske.
Iako Vijeće ministara BiH u četvrtak nije prihvatilo ostavku Ćuluma, on je poručio da se neće vraćati u SIPA-u BiH. - Podnio sam osobni zahtjev za razrješenje. To znači da dajem otkaz. Oni to mogu prihvatili ili ne prihvatiti. Oni mene nisu razriješili jer srpski predstavnici u Vijeću ministara BiH nisu željeli da se imenuje v.d. direktora. Inače, o osobnom zahtjevu za ostavkom se više ne može raspravljati, izjavio je Ćulum za banjalučke Nezavisne novine. Na pitanje znači li to da on više ne ide u SIPA-u, potvrdio je da ne ide te dodao da ovih dana počinje raditi u MUP-u RS, gdje mu je ponuđeno mjesto savjetnika direktora.