Delegacija EU u BiH izražava zabrinutost zbog neiskorištenog fonda Plana rasta

Evropska komisija službeno je obavijestila vlasti Bosne i Hercegovine o smanjenju indiciranih izdvajanja u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan, kojim su predviđena financijska sredstva namijenjena reformama i razvoju. Zbog neispunjavanja obveza, BiH gubi 10 posto predviđenih sredstava, odnosno više od 108 milijuna eura. Umjesto početno planiranih 1,085 milijardi eura, zemlja sada može računati na maksimalno 976,6 milijuna eura, prenosi BHRT.
Glavni alat Plana rasta je tzv. Instrument za reforme i rast, mehanizam koji novac dodjeljuje isključivo na temelju rezultata. Predviđeno je da države korisnice najprije dostave Komisiji usuglašenu Reformsku agendu, u kojoj će precizno definirati ciljeve i područja reformi – prvenstveno u sektorima zelene i digitalne tranzicije, razvoja privatnog sektora i jačanja vladavine prava. BiH je jedina zemlja regije koja taj ključni dokument još nije dostavila u konačnom obliku.
Iako je Vijeće ministara BiH još 27. lipnja postiglo politički dogovor, do danas konačna i usuglašena verzija Agende nije finalizirana. Tijekom tehničkih razgovora s Komisijom napravljeni su značajni koraci, no izostao je završni politički čin. U međuvremenu su Albanija, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija svoje Reformske agende dostavile još tijekom ljeta 2024. godine, a Komisija ih je odobrila u listopadu iste godine.
Evropska komisija više je puta upozorila da se Instrument za reforme i rast temelji isključivo na učinku. Države koje provode reforme mogu računati na punu financijsku potporu, dok će one koje ne ispune uvjete snositi posljedice. Budžet instrumenta traje do kraja 2027. godine i taj rok nije moguće produžiti.
Unatoč rezanju, BiH i dalje ima pristup značajnim sredstvima – gotovo 977 milijuna eura – namijenjenima infrastrukturnim i digitalnim projektima. Europska sredstva koja su oduzeta iz indikativnih iznosa ostat će na raspolaganju svim zemljama Zapadnog Balkana, uključujući i BiH, ali će njihova raspodjela ovisiti isključivo o stvarnom reformskom napretku.
Plan rasta predstavlja ključnu priliku za zemlje regije da se dublje gospodarski integriraju s Europskom unijom te poboljšaju svoju poslovnu klimu i investicijsku atraktivnost.
Komisija je još jednom pozvala vlasti u Bosni i Hercegovini da hitno finaliziraju Reformsku agendu i dostave je do 30. rujna 2025. godine. U suprotnom će uslijediti novo smanjenje iznosa za dodatnih 10 posto.
Evropska unija istaknula je kako ostaje pouzdan partner BiH na njezinu europskom putu, no istovremeno je upozorila kako nepostupanje ima svoju cijenu. Vrijeme istječe, a politički akteri u zemlji pozvani su da preuzmu odgovornost i djeluju u interesu svojih građana.