Dnevni.ba - PRELOADER

Dodik: BiH neće imati bezvizni režim s Kosovom

14 Lis 2024


Dodik: BiH neće imati bezvizni režim s Kosovom
Milorad Dodik

Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik potvrdio je u ponedjeljak da neće dopustiti da se između Bosne i Hercegovine i Kosova uspostavi bezvizni režim i omogući puna sloboda kretanja građanima dvije države iako je kosovski premijer Albin Kurti najavio da će Kosovo od početka iduće godine ukinuti vize s BiH.

Kurti koji sudjeluje na samitu Berlinskog procesa u glavom gradu Njemačke tamo je najavio kako će od 1. siječnja osobe s putovnicama BiH moći nesmetano ulaziti na Kosovo, što sada nije slučaj.

Razlog je to što političari iz Republike Srpske odbijaju dati suglasnost da državljani Kosova s dokumentima svoje države mogu ulaziti u BiH jer to smatraju de facto priznanjem kosovske neovisnosti.

Zbog toga su putovanja iz BiH na Kosovo i obratno iznimno rijetka jer državljanima dvije zemlje trenutačno trebaju vize koje mogu ishoditi samo kroz iznimno kompliciranu proceduru i na njih moraju čekati tjednima.

Sloboda kretanja u regiji s osobnim iskaznicama sastavni je dio obveza koje su preuzele države-članice pa tako i BiH.

To je svojim potpisom potvrdio bivši predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija, iz Dodikove stranke, no srpski su dužnosnici u tijelima vlasti BiH ipak nastavili blokirati slobodu kretanja za državljane Kosova.

“Dok entitet Republika Srpska odbija ratificirati sporazum o mobilnosti za slobodno kretanje s osobnim iskaznicama, koji je moja zemlja prva u regiji ratificirala u parlamentu, odlučio sam prekinuti čekanje. Republika Kosovo će od 1. siječnja iduće godine jednostrano dopustiti slobodno kretanje državljana BiH s osobnim iskaznicama”, izjavio je kosovski premijer Kurti u Berlinu dodajući kako je povezanost ključna za Berlinski proces.

No odluka vlade Kosova Dodika nije pokolebala, a on je u izjavi lokalnim medijima u RS ponovo vrijeđao Bošnjake u BiH, ali i kosovske Albance nazivajući ih Šiptarima, što je u u Srbiji uobičajeni pogrdni naziv za taj narod, javlja HINA. 

“Morali su znati da BiH nije priznala samoproglašeno Kosovo i da neće, naravno, priznati ni ulazak Šiptara s osobnom iskaznicom u BiH. Naravno, muslimani bi to uradili, Republika Srpska neće”, izjavio je Dodik.

Činjenicu da Srbija priznaje kosovske dokumente i dopušta građanima Kosova da s tim dokumentima putuju preko teritorija Srbije za Dodika nije bitna i on kaže kako je to, po njegovu tumačenju, samo dokaz da je Kosovo dio Srbije a da RS stoji iza takve politike.

BIH


SIPA uhapsila jednu osobu na području Mostara zbog droge i oružja

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u srijedu su na područj...

1 h 12 min

ZAJEDNIČKI DOKUMENT NJEMAČKE, FRANCUSKE, NIZOZEMSKE, BELGIJE I LUKSEMBURGA

Članstvo u EU da, ali uz zaštitne mehanizme

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Sve se više zahuktava priča oko moguć...

2 h 57 min

Kako je Sky u BiH povezao političare, narko-kartele i policiju? Novac od droge 'opran' kroz IT sektor, marketing, parkinge, nekretnine…

Više od stotinu osoba, uključujući policajce, političare, odvjetnike i obavještajce...

10 Lip 2026