Dnevni.ba - PRELOADER

EIB: Europa mora odmah poduzeti mjere na rješavanju strukturnih izazova

20 Ožu 2023


EIB: Europa mora odmah poduzeti mjere na rješavanju strukturnih izazova

Europa mora znatno povećati investicije ako želi održati korak s konkurencijom i ostvariti ciljeve nulte neto emisije, kako pokazuje Izjveštaj Europske investicijske banke (EIB) o investicijama za 2022–2023. godinu. Raskorak u proizvodnim investicijama između Europske unije (EU) i Sjedinjenih Država iznosi skoro 2% BDP, a to zaostajanje traje više od deset godina.

Izvještaj EIB pokazuje da je udio poduzeća koja se bave inovacijama prošle godine opao u usporedbi s 2021. godinom. Kao glavne faktore koji ograničavaju investicije firme su navele neizvjesnost, nedostatak stručne radne snage i visoke troškove energije.

Nedovoljno investiranje u inovacije

Podatci iz istraživanja pokazuju da su poduzeća u EU manje sklona inoviranju, transformiranju ili usvajanju novih tehnologija nego američka. Taj raskorak traje već dugo, a naročito je pogoršan pandemijom. Nedovoljno investiranje u inovacije, kao i u mašine i opremu, moglo bi dugoročno ugroziti konkurentnost Europe.

 -Budućnost Europe zavisi od naše sposobnosti da se transformiramo i prihvatimo digitalnu i zelenu tranziciju. To iziskuje odlučno investiranje, kako u javnom tako i u privatnom sektoru. Međutim, ispostavlja se da je neizvjesnost izazvana nepredvidivim političkim i tržišnim uvjetima prepreka donošenju investicijskih odluka, rekla je Debora Revoltela, glavni ekonomist EIB.

-Priliku za zelenu tranziciju ne smijemo propustiti. Europa može iskoristiti svoj vodeći položaj kada je reč o inovacijama u zelenim tehnologijama i trebala bi još više koristiti potencijal jedinstvenog tržišta EU, smanjujući administrativne prepreke za investicije i rejšavajući probleme s nedostatkom određenih struka, navela je.

Globalna konkurencija

Globalna konkurencija u vezi sa zelenim tehnologijama se zaoštrava, naročito nakon donošenja američkog Zakona o smanjenju inflacije i povećanim aktivnostima Kine u ovoj oblasti.

Europa je do sada bila lider u zelenim inovacijama, ali bi morala nastaviti učvrstivati taj položaj kroz mogućnosti koje pruža njeno jedinstveno tržište. Za to su potrebni jasni regulatorni okviri, jednaki uvjeti sudjelovanja za sve, ulaganje u vještine, kao i maksimalna iskoristivost udruženih učinaka investicijskih aktivnosti u javnom i privatnom sektoru. Kada je riječ o patentiranju zelenih tehnologija, Europa je najjača u oblasti prometa, pametnih mreža i energije vjetra.

Nedostaju vještine

Zelene investicije poduzeća napredovale su u 2022. godini, nakon pada tokom pandemije. Kada je riječ o pokretačima ovakvih investicija, analiza EIB ukazuje da administrativne prepreke i neizvjesnost mogu u izvjesnoj mjeri prevagnuti nad poticajima.

Među općinama koje je anketirala EIB, 69% je izjavilo da im nedostaju vještine za procijenu životne sredine i klime, koje su potrebne za daljnji razvoj zelenih investicija. Vlade moraju sačuvati i ojačati poticaje za stvaranje održivog, integriranog jedinstvenog tržišta, dobro zaštićenog od poremećaja, uz istovremeno donošenje politika kojima se smanjuje neizvjesnost i poduzećima omogućuje da investiraju.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

9 h 52 min

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024