Grad Mostar proglasio izvanredno stanje
Grad Mostar proglasio je u ponedjeljak izvanredno stanje, doznaje Bljesak.info.
Podsjetimo, Grad je ranije objavio dva upozorenja građanima zbog požara na Deponiji Uborak.
''Zbog gorenja specifičnih materijala u dubljim slojevima deponije, na širem području grada, a posebice u sjevernim naseljima, bilježi se širenje gustoga dima i neugodnog mirisa paleži, što izravno utječe na kvalitetu zraka'', stoji u upozorenju.
U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti naših sugrađana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdala je sljedeće obvezujuće preventivne preporuke za stanovništvo:
1. Izbjegavanje boravka na otvorenom: Strogo se preporučuje izbjegavanje bilo kakvih aktivnosti na otvorenom prostoru u široj okolici odlagališta.
2. Zatvaranje objekata: Građani se pozivaju da zatvore sve prozore i vrata u svojim kućanstvima. Ovo je posebice važno primjenjivati u noćnim i jutarnjim satima kada atmosferske prilike spuštaju dim u najniže slojeve zraka.
3. Zaštita ranjivih skupina: Kronični bolesnici s respiratornim i kardiovaskularnim poteškoćama, djeca, trudnice te osobe starije životne dobi trebaju potpuno eliminirati izlaganje vanjskom zraku do stabilizacije situacije.
4. Zabrana korištenja otvorenih voda: Do izričite potvrde o ispravnosti od strane nadležnih sanitarnih i higijensko-epidemioloških službi, zabranjuje se korištenje vode iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije.
5. Praćenje službenih informacija: Pozivamo građane da prate službene kanale komunikacije Civilne zaštite, PVP-a Mostar i lokalnih medija.
''Sve nadležne gradske službe, komunalna poduzeća i interventne postrojbe u maksimalnom su kapacitetu na terenu kako bi se požar lokalizirao u najkraćem roku. Također, podsjećamo građane da je zbog ekstremno visokih temperatura na snazi potpuna zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru. Bilo kakvo uočavanje dima ili otvorenog plamena odmah prijavite Profesionalnoj vatrogasnoj postrojbi na broj 123 ili Operativnom centru civilne zaštite na broj 121. Zahvaljujemo građanima na razumijevanju, odgovornom ponašanju i suradnji u ovim izvanrednim okolnostima'', objavio je Mostar.
Podsjetimo, u ponedjeljak ujutro izbio je požar na mostarskoj deponiji a u gašenje su se, uz vatrogasce, uključila i vojska te air-tractori. S deponije se vatra proširila na zgrade javnog poduzeća, a u jednom su trenutku evakuirani svi iz kruga deponije zbog opasnosti.
Gašenje požara još traje, a Grad Mostar izdao je upozorenje građanima zbog zagađenog zraka, pogotovo onima koji žive u naseljima uz deponiju.