Imovinski napredak zastupnice Sanje Vulić i tajna diploma

Državna zastupnica Sanja Vulić u biografiji navodi da je profesorica razredne nastave, ali se ipak odlučila posvetiti politici. Zahvaljujući visokim primanjima, za manje od deset godina kupila je dva stana. Odbija govoriti o svom obrazovanju.
Piše: Ibro Čavčić (CIN)
www.cin.ba
Sanja Vulić se još kao maloljetnica pridružila Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), da bi 2012. godine bila prvi put izabrana u Skupštinu Doboja.
Prema imovinskoj kartici koju je predala Središnjem izbornom povjerenstvu BiH (SIP BiH), tada nije imala nijednu nekretninu.
Deset godina kasnije, početkom drugog mandata u Parlamentarnoj skupštini BiH (PSBiH), prijavila je da ima dva stana, u Doboju i Banjoj Luci, koje je u karticama procijenila na 246 tisuća KM.
Vulić u biografiji navodi da je po struci profesorica razredne nastave, ali ne i na kojem fakultetu je diplomirala. Godine 2007. se upisala na Učiteljski studij Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, odjeljenje u Derventi. Iz ove institucije su novinarima odgovorili da u toj ustanovi nije diplomirala.
Iz Sekretarijata PSBiH navode da je prilikom stupanja na funkciju zastupnica Vulić priložila diplomu visoke stručne spreme. Međutim, nisu htjeli dostaviti kopiju diplome ili dati informaciju o ustanovi na kojoj je ona stečena. Kako su naveli, ona nije dala suglasnost da se njena diploma dostavi Centru za istraživačko novinarstvo (CIN).
Vulić je u više navrata odbila razgovarati s novinarima CIN-a o svojoj imovini, obrazovanju i karijeri.
Lojalnost predsjedniku SNSD-a i sigurni mandati
Vulić je rođena 1988. godine u Sarajevu. U rodnom gradu je provela prvih sedam godina života, da bi se nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa roditeljima odselila u Doboj. Sa 17 godina je pristupila SNSD-u, u svibnju 2005. godine.
-Moja očekivanja su bila da kada priđete jednoj političkoj stranci, da osjećate sigurnost, stabilnost i dobijete mogućnost za realizaciju mnogih ideja, rekla je Vulić prije sedam godina u programu Teleringa na RTRS-u dok je bila predsjednica Skupštine Grada Doboja.
Tom prilikom je rekla da je po vokaciji profesorica razredne nastave, da taj posao nikada nije radila i da je njena velika ljubav bilo novinarstvo. Izabranim dužnosnicima formalno obrazovanje nije preduvjet za zaposlenje i obavljanje parlamentarnih dužnosti. Novinar CIN-a otkriva da se Vulić 2007. godine upisala u prvi semestar na Učiteljskom studiju – centra Derventa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci kao redovan student.
-Posljednji put je regulirala status studenta akademske 2010/2011. godine upisom obnove treće godine. Imenovana nije stekla akademsko zvanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci, odgovorili su iz Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci.
Novinari su poslali dopise na adrese još deset univerziteta u BiH koji trenutno imaju studij razredne nastave. Da Vulić nema u njihovoj evidenciji, odgovorili su: Pedagoški fakultet u Bijeljini, Filozofski fakultet u Tuzli, Filozofski fakultet u Zenici, Pedagoški fakultet u Bihaću te fakulteti Univerziteta „Džemal Bijedić“.
Pedagoški fakultet u Sarajevu i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru su odgovorili da zbog nedovoljnih podataka nisu mogli utvrditi da li je Vulić bila njihova studentica. Kada je riječ o privatnim fakultetima, odgovori su dostavljeni iz Nezavisnog univerziteta Banja Luka, Univerziteta „Privredna akademija“ Brčko i Edukacijskog fakulteta Univerziteta u Travniku.
Kada je novinar u Parlamentu BiH postavio pitanje o tome gdje je stekla zvanje profesora razredne nastave, Vulić je pozvala pratnju iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela: „Ja kažem da neću da pričam. Marko, reaguj, čovjek me uznemirava!“
Kako je tekao uspon
Političku karijeru Vulić započinje 2012. godine kada je izabrana u Skupštinu Grada Doboja sa 4.141 glasom.
U imovinskoj kartici koju je tada predala SIP-u BiH navela je da je godinu ranije imala platu 800 KM u Bolnici „Sveti apostol Luka“ u Doboju i 2.000 KM prihoda u nevladinim organizacijama.
Već 2015. godine je imala prosječna mjesečna primanja od 1.833 KM u Skupštini Grada Doboja. U kartici koju je predala na početku drugog mandata 2016. godine navela je da ima stan od 44 kvadrata u Doboju i kreditno zaduženje u Sber banci od 100 tisuća KM. U tom mandatu bila je predsjednica Skupštine Grada Doboja.
Vulić je na istu poziciju u lokalnoj skupštini izabrana još jednom, ali je ubrzo prešla u Državni parlament. Prije toga je ambiciozno zagazila u visoku politiku i kandidirala se na općim izborima 2018. godine. Nije osvojila dovoljan broj glasova da uđe u Parlament, ali je imala sreće da je godinu poslije njen stranački kolega Vojin Mitrović odstupio sa zastupničke funkcije zbog imenovanja na poziciju ministra prometa BiH.
Vulić je kao sljedeća sa SNSD-ove liste sa 15.578 osvojenih glasova početkom 2020. dobila priliku pokazati lojalnost predsjedniku stranke Miloradu Dodiku.
U imovinskoj kartici koju je predala SIP-u 2022. godine prilikom stupanja na drugi mandat u Parlamentu navela je da pored stana u Doboju ima i stan u Banjoj Luci od 66,76 kvadrata, vrijedan 176 tisuća KM. Navela je da ima i zaduženje u ATOS banci od 225 tisuća KM. Peugeota je zamijenila skupljim, čiju vrijednost je u posljednjem imovinskom kartonu procijenila na 10 tisuća KM.
Više o njenoj karijeri i imovini građani mogu čitati u CIN-ovoj bazi „Imovina političara”, jedinstvenoj riznici podataka o: karijeri, obrazovanju, imovini, sudskim postupcima te stranačkoj pripadnosti oko 230 političara i javnih dužnosnika.