Izložba 'Stoljeće Pave Anđelića' na 'Konjičkom kulturnom ljetu'

14 Srp 2020


Izložba 'Stoljeće Pave Anđelića' na 'Konjičkom kulturnom ljetu'

Narodni univerzitet Konjic i Zavičajni muzej Konjic u suradnji sa Zemaljski muzejom Bosne i Hercegovine, na repertoaru "Konjičkog kulturnog ljeta 2020", sinoć su u Galeriji Zavičajnog muzeja u Konjicu predstavili izložbu "Stoljeće Pave Anđelića".

Pavao Anđelić rođen je 29. veljače 1920. godine u mjestu Sultići kod Ostrošca, općina Konjic. Kao jedan od najznačajnijih bosanskohercegovačkih srednjovjekovaca, istraživač koji je obilježio "zlatno razdoblje" povijesno-arheološke znanosti u Bosni, Anđelić je udario pečat proučavanju srednjovjekovne sfragistike i heraldike, pionirski je popločao putove izučavanja povijesne  geografije i toponomastike srednjovjekovnih bosanskih zemalja, te je objavom monumentalnih monografija krunisao istraživanja stolnih mjesta bosanskih vladara i drugih tema kojima se bavio.

Posljednje tri decenije svog života proveo je na istraživanju i rasvjetljavanju srednjovjekovne prošlosti BiH. Početkom 1985. godine odlazi u zasluženu mirovinu često spominjući samo jedno o Zemaljskom muzeju BiH: "Tamo gdje sam ja zaradio mirovinu, svaki čovjek treba da klekne". Do kraja svog života bio je aktivan u struci radeći na individualnim projektima iz oblasti istraživanja i zaštite kulturno-povijesnog naslijeđa.

Autorice ove izložbe uposlenice su Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine Adisa Lepić i Lejla Bečar, koje su svojim trudom i istraživačkim radom doprinjele da ova izložba bude prezentirana široj publici u Bosni i Hercegovini.

Pored kustosica, o izložbi su govorili u ime organizatora Narodnog univerziteta Konjic i Zavičajnog muzeja Benjamin Mušinović i Muhamed Krnjić, a izložbu je otvorila Biljana Handžo, savjetnica u općini Konjic za kulturu i i nformiranje.

Izložba je nastala u povodu 100. godišnjice rođenja Pave Anđelića i premijerno je otvorena u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine 29.2.2020.godine.

Materijal na osnovu kojeg je nastala izložba je Anđelićeva historiografska baština, uglavnom dostupna upornijem istraživaču, ali i njegova ostavština koja se nalazi u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine i koja je do sada najčešće izmicala pažnji šireg kruga publike zainteresovane za historijat razvoja naučne misli u našoj zemlji, priopćeno je iz Nanarodnog univerziteta Konjic

Izložbu "Stoljeće Pave Anđelića" podržale su općine Konjic i Kakanj.

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.