Jelka Miličević je trn u oku, jer je čista u aferi 'respirator', poslovanje Aluminija se godinama jalovo pretresa!
Kad su shvatili da je čelnica Kriznog stožera 'čista', političko-obaviještajno podzemlje iz sarajevske čaršije se panično obrušilo na navodni kriminal u Aluminiju, pokušavaju u sukob sa zakonom uvući Dragana Čovića.
Hrvatski dužnosnici u federalnim institucijama, koji su bili po sili nesreće i zakona, mjesecima istureni na prvoj crti bojišnice protiv 'nevidljivog neprijatelja', ministrica financija i predsjednica Kriznog stožera Jelka Miličević, ministar zdravstva Vjekoslav Mandić i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo dr.Davor Pehar su u kriznim trenutcima sačuvali osobni i nacionalni obraz i definitivno se neokrnjeni izvukli iz komplicirane i stresne situacije, kriminala, afera i skandala.
Spašavanje Novalića svim sredstvima
Nakon što su novinari iskopali nemoralnu, zločinačku pljačku državnog novca prigodom kupovine škart respiratora kada je u vodu ili u privatne džepove bačeno 10,5 milijuna maraka, a u kojoj su SIPA i Tužiteljstvo krucijalni krimen zalijepili federalnom premijeru Fadilu Novaliću, ravnatelju Uprave civilne zaštite Fahrudinu Solaku i 'patrioti' iz 'Srebrene maline' Fikretu Hodžiću, vrh SDA na čelu sa šefom Bakirom Izetbegovićem se fokusirao na ublažavanju gnjeva javnog mnijenja koje je doslovce i s pravom razapelo i Novalića i SDA.
Pod svaku se cijenu, svim dopuštenim metodama, spašavala glava premijera Fadila Novalića uz gorak okus kako Izetbegović i njegova klika ne bi imali ništa protiv da 'izvođači radova' Fahrudin Solak i Fikret Hodžić budu žrtveni janjci i da oni snesu sve zakonske posljedice za udruženi zločinački pothvat.
Vrh SDA paranoično je pokušavao uvući ministricu financija Jelku Miličević i ravnatelja federalnog Zavoda za javno zdravstvo Davora Pehara u aferu 'respirator' kako bi bezočnu pljačku države 'raspodijelio' i dio tereta neupitne odgovornosti s premijera Fadila Novalića prebacio na pleća hrvatskih dužnosnika.
Kad su shvatili da je čelnica Kriznog stožera 'čista', političko-obaviještajno podzemlje iz sarajevske čaršije se obrušilo na kriminal u Aluminiju, pokušavajući u sukob sa zakonom uvući šefa HDZ-a BiH Dragana Čovića.
Osim što je nekorektan koncept amnestiranja Novalića, ali i Sebije Izetbegović čiji se glas čuje u presretnutim razgovorima, on je vrlo proziran. Sve je to bilo u cilju zamaglivanja i razvlačenja afere 'respirator', ali i pritiska na Tužiteljstvo BiH koje je i sam Bakir Izetbegović javno optužio da selektivno udara na Bošnjake i da uopće ne istražuje kriminal u područjima gdje vlada režim Dragana Čovića i njegovog HDZ-a BiH.
Raskrinkati kriminal
Ministrica Jelka Miličević je trn u oku, ali je za njezin kristalni moral dobrim dijelom kriva baš i SDA, odnosno Sebija Izetbegović i Fadil Novalić koji su u jeku pandemije perfidno pokušali marginalizirati ulogu hrvatskih dužnosnika u federalnim institucijama.
Čak su raspustili i prvi saziv Kriznoga stožera. To im se vratilo kao bumerang. Jednostrana kupovina famoznih respiratora iza leđa ključnih figura, Hrvata, čiji je potpis u politčkom i stručnom smislu bio apsolutno nužan, se pretvorila u prvorazrednu kriminalnu pljačku novca stanovnika Federacije, pa dakle i Hrvata, ako se već tako mora daleko ići.
-Ono što se pripisuje da je kao nešto negativno ili loše, to je nešto što s punim pravom mogu kazati da se ne dotiče Stožera civilne zaštite. Sve ono što smo mi radili obavljeno je vrlo transparentno, naglasila je Miličević.
Dodala je da je prvi put informacije o eventualnim nabavkama dobila na Vladi FBiH. Podsjetila je da Stožer donosi odluke o pokretanju javnih nabavki, a procedure provodi FUCZ.
-Za svaku odluku o pokretanju javnih nabavki dobije se suglasnost i validne su onog trenutka kada prođu na Vladi. Imali smo dobre namjere. Gdje je to iskočilo, kako je to iskočilo, neka utvrde nadležni organi, s pravom je slavodobitno naglasila Jelka Miličević.
Koliko je sve to išlo drsko, svjedoči i činjenica da je netko, a govori se Fahrudin Solak, na odluci o transferu novca umjesto ministrice financija stavio svoj potpis kao 'za'.
Tužiteljstvo u talijanskom Bergamu, epicentru zaraze koronavirusom je pozvalo kao svjedoka talijanskog premijera Giuseppe Contea, kao i ministre unutarnjih poslova i zdravlja Lucijana Lamorgezea i Roberta Sperancu jer navodno nisu uspjeli uspostaviti "crvene zone" u dva grada Lombardije koji su najviše pogođeni virusom Covid-19.
- Nisam uopće zabrinut. Razgovarat ćemo i reći ću im za sve činjenice koje su mi poznate - rekao je Conte, istakavši da on sam nije pod istragom.
U BiH nije bilo možda niti potrebe za zonama, ali itekako ima potrebe pretresti i brutalno kazniti kriminalne pljačke, pa makar se radilo i o jednom entitetskom čelniku .
Skretanje na Aluminij
Da bi se fokus malo skrenuo s bošnjačkih područja malo južnije niz Ivan i Neretvu ovih dana su ponovno oživjele priče o kriminalu u nesretnom mostarskom Aluminiju. Razvidno je kako je to sve tempirano u trenutku kada Tužiteljstvo sprema objavu optužnice protiv Novalića, Solaka, Hodžića, a nije isključeno i protiv još nekih osoba bliskih navedenim akterima i SDA.
Nedvojbeno, radi se o drugom nasrtaju bošnjačkog političko-obaviještajnog podzemlja na političku kralježnicu stožernika Dragana Čovića. Prvi pokušaj poticanja pobune ojađenih radnika i usmjeravanje bijesa prema Čoviću neposredno pred gašenje Aluminija je propao i šef HDZ-a BiH se vješto izmigoljio, a mnogi su ga u Sarajevu već vidjeli na 'vješalima'. I ovaj drugi pokušaj slamanja Dragana Čovića će doživjeti fijasko. Ne zato što nije bilo kriminala u Aluminiju, dapače da je pljačke bilo, nego zato što nigdje nitko neće naći Čovićev potpis na bilo kojoj sumnjivoj transakaciji. To što je on bio možda posredno upleten u donošenje nekih odluka je gotovo nemoguće dokazati i teško ga može privesti pred lice pravde.
Kriminal i korupcija se u opustošenom mostarskom bivšem gigantu jalovo istražuju, pa i desetljećima. Financijska policija je pisala na desetine izviješća i kaznenih prijava koje se i danas kisele u ladicama raznih policijskih agencija i tužitelja. Ali, u tim vremenima raskoši i bestidnom trošenju novca i raznoraznim poslovnim spletkama su sudjelovali neki posve drugi upravljači, pa čak i iz Vlade FBiH, i kooperanti.
Eventualni kriminal itekako treba pročešljati, moguća pljačka ne može zastarjeti, ali posve je providno aferu 'respirator' amortizirati balansiranjem kriminala po regionalnim ili nacionalnim gabaritima.
Tužiteljstvo i SIPA su iznenada dobili i vrlo kvalitetnoga svjedoka. Bivši šef SDP-a Zlatko Lagumdžija je prije tri četiri dana na jednoj televiziji kazao kako je Elektroprivreda HZ HB u dubiozi od oko 300 milijuna maraka, približno kao i Aluminij. On tvrdi kako se radi o nezakonitom i smišljenom prelijevanju i prebijanju novca kako se ne bi uplaćivao u federalni proračun, za razliku od EP BiH koja redovito puni federalne jasle.
Podsjećamo, i SDP je u jednom ciklusu predvodio Vladu FBiH i mogli su puno toga više u toj kompaniji poredati u spašavanju kompanije. Prije će biti da je mnogima bilo u interesu da se ona sravni sa zemljom što se, eto, i dogodilo. J. S.