Koja zanimanja bi mogla preživjeti revoluciju umjetne inteligencije?
Umjetna inteligencija
SVIĐALO vam se to ili ne, umjetna inteligencija utjecat će na vaš posao. Naizgled preko noći, softver se uvukao na radna mjesta, a nekoć dobro plaćena zanimanja već bilježe pad plaća i sve manje slobodnih radnih mjesta.
Ali dolazak umjetne inteligencije donio je i potpuno nove, dosad nezamislive nazive radnih mjesta. Na LinkedInu su se uloge "voditelja umjetne inteligencije" globalno utrostručile u posljednjih pet godina, dok su se objave za posao koje spominju umjetnu inteligenciju više nego udvostručile u posljednje dvije godine u Velikoj Britaniji, piše The Telegraph.
Gotovo trećina britanskih poslovnih lidera očekuje da će softver dovesti do novih uloga, a otprilike polovica britanskih zaposlenika vjeruje da će umjetna inteligencija na neki način utjecati na njihove poslove u sljedećih pet godina, pokazuje studija PwC-a. BT (bivši British Telecom) je početkom ove godine najavio da će ukinuti 55.000 radnih mjesta i zamijeniti petinu svojih radnika umjetnom inteligencijom, prenosi Index.
U sljedećim godinama umjetna umjetna inteligencija mogla zamijeniti 300 milijuna radnih mjesta
Investicijska banka Goldman Sachs predviđa da bi umjetna inteligencija mogla zamijeniti 300 milijuna radnih mjesta s punim radnim vremenom na globalnoj razini u sljedećim godinama.
U bliskoj budućnosti na telefonske linije korisničke službe mogao bi se javljati robot, dok bi grafički dizajneri, računalni programeri, pisci i učitelji mogli shvatiti da njihove uloge, barem djelomično, preuzima softver. Neke su tvrtke spojile umjetnu inteligenciju s hologramskom tehnologijom, zamijenivši osobnu korisničku službu digitalnim avatarima.
Na summitu prošle godine Elon Musk rekao je bivšem britanskom premijeru Rishiju Sunaku da bi umjetna inteligencija jednog dana mogla u potpunosti iskorijeniti potrebu za radnim mjestima. Vlasnik X-a rekao je da će umjetna inteligencija biti "najveća remetilačka sila za radna mjesta", tvrdeći da će doći vrijeme u kojoj posao neće biti neophodan, odnosno ljudi će raditi iz osobnog zadovoljstva.
Sunak je pozvao industrijske lidere i političare da ne budu zabrinuti zbog brzog uspona umjetne inteligencije te da bi poricanje tehnologije predstavljalo prijetnju radnim mjestima: "Znam da ljude muči tjeskoba. Trebali bismo gledati na umjetnu inteligenciju više kao na kopilota nego nešto što će nužno nekoga ostaviti bez posla".
Unatoč tome, sindikati su zabrinuti. Andrew Pakes, zamjenik glavnog tajnika Prospecta, koji ima više od 150.000 članova, rekao je da su vladini pokušaji reguliranja umjetne inteligencije nadmašeni brzim razvojem tehnologije: "Umjetna inteligencija donosi prilike za bolji rad, ali također ugrožava radna mjesta i ima potencijal pogoršati predrasude u zapošljavanju i disciplinskim procesima".
Koja su zanimanja najsigurnija od prodora umjetne inteligencije?
Iako neke dosad unosne karijere već osjećaju brzo prodiranje pametnog softvera, neka zanimanja su sigurna.
Koristeći studije koje je objavila Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj, Sveučilište Pennsylvania te istraživanja Goldmann Sachsa, analitičari podataka u tražilici poslova Adzuna identificirali su nekoliko radnih mjesta na kojima je plaća bila otporna na pojavu umjetne inteligencije - i rangirali ih prema visini plaća u prosincu 2023.
Specijalizirani medicinski stručnjaci svrstani su među najbolje plaćene zaposlenike, imune na prodor tehnologije. Prosječna plaća ortodonata u Velikoj Britaniji iznosila je 113.576 funti godišnje u prosincu, u usporedbi sa 102.842 funte prethodne godine, što je povećanje od 10.4 posto.
Onkolozi, pedijatri, kirurzi i primalje također su visoko rangirani, s plaćama u rasponu od 55.000 do 100.000 funti.
Međutim, prosječna plaća za neke poslove pada iz godine u godinu.
Plaća za slobodna radna mjesta za onkologe pala je za 8.4 posto, s 219.755 na 201.243 funti. Istodobno je plaća za primalje smanjena je za 10.8 posto, s 58.864 na 52.490 funti. Plaće su snažno porasle tijekom ljeta dok su bolnice očajnički pokušavale popuniti praznine nastale egzodusom primalja tijekom pandemije.
Možda ne iznenađuje da se fizički rad također smatra sigurnim od automatizacije. Adzuna navodi poslove kao što su bušenje nafte i polaganje cjevovoda (prosječna plaća 44.448 funti), mehaničari (42.862 funte) i vodoinstalateri (39.039 funti). Visoko kotiraju i krovopokrivači, operateri dizalica i tesari. Iako tvrtke koje prihvaćaju budućnost umjetne inteligencije otpuštaju neke svoje zaposlenike, očekuje se da će prisutnost softvera stvoriti poslove posebno usmjerene na praćenje njegove upotrebe. Očekuje se da će inženjeri, stručnjaci za etiku umjetne inteligencije i revizori umjetne inteligencije biti uobičajene radne uloge u bliskoj budućnosti.
Do prosinca 2023. takva radna mjesta već su se počela pojavljivati na oglasnim pločama. Među takvim su radnim mjestima "menadžer stroja", "trener umjetne inteligencije" i "prompt inženjer", kojem se nudila plaća od 192.000 funti.
U SAD-u tržište rada u području umjetne inteligencije doživljava procvat: studija marketinške publikacije Biz Report pokazala je da su poslovi povezani s umjetnom inteligencijom nosili 77 posto veće plaće od ostalih zanimanja, dok se razlika u plaćama između tehničkih poslova i ostalih zanimanja povećala za 36 posto zbog umjetne inteligencije. Na kraju 2023. godine, gotovo trećina svih tehnoloških poslova bila je povezana s umjetnom inteligencijom, pokazalo je istraživanje.
Zaposlenici se već spremaju za radna mjesta uz umjetnu inteligenciju. LinkedIn je zabilježio porast broja članova koji pretražuju tečajeve vezane uz umjetnu inteligenciju od 80 posto tijekom posljednja tri mjeseca.