Konačni tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici upućen UN-u
UN
Završen je konačni tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici, nakon više krugova inkluzivnih konsultacija, saopštio je ambasador Bosne i Hercegovine u UN-u Zlatko Lagumdžija.
Upućen je predsjedniku Generalne skupštine UN-a Denisu Frensisu i svim stalnim misijama u Ujedinjenim nacijama. U tekstu prijedloga nije navedeno ko je počinio genocid u Srebrenici, ali se naglašava međunarodni značaj prepoznavanja genocida i naznačena je potreba kažnjavanja počinitelja i sprečavanja negiranja genocida. Očekivanja su da bi se o Rezoluciji trebalo glasati sredinom maja, piše BHRT.
Nakon nekoliko krugova konsultacija, tekst rezolucije pod nazivom "Međunarodni Dan refleksije i komemoracije genocida u Srebrenici 1995" je usaglašen. U rezoluciji se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine. Nadalje se navodi da se bez rezerve osuđuje svako poricanje genocida, te naglašava važnost dovršetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava. Zahtijeva se od glavnog sekretara UN-a da uspostavi program informisanja pod nazivom "Genocid u Srebrenici i Ujedinjeni narodi", te započnu pripreme za 30. godišnjicu 2025. godine.
"Potiče sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i Kažnjavanju zločina genocida, kako je primjenjivo, i međunarodno običajno pravo o sprečavanju i kažnjavanju genocida uz dužno poštovanje relevantnih odluka Međunarodnog kaznenog suda."
Sada se, više nego ranije, naglašava međunarodni značaj prepoznavanja genocida, kaže dopisnik AJB Ivica Puljić. Objašnjava da je u rezoluciji naznačena potreba kažnjavanja počinitelja i sprečavanja negiranja genocida, ali se ne navodi ko je počinio genocid u Srebrenici.
IVICA PULJIĆ, dopisnik Al Džazire Balkans iz Vašingtona
"Sada je to stavljeno na protokol Ujedinjenih naroda. Bizarne stvari, bolje rečeno banalne odlučuju šta i kako dalje, kada će recimo biti slobodna sala glavne skupštine UN-a. Ja mislim da možemo očekivati do 15. maja da je to realnost da vidimo to glasanje na Općoj skupštini UN-a."
U tekstu ne piše ko je počinio genocid, ali reakcije iz Republike Srpske ne prestaju. Za predstavnike vlasti ovog entiteta je neprihvatljivo pokretanje rezolucije. Ponavljaju da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nikome nije dalo dozvolu da se zalaže za nju, te navode da ambasador BiH u UN Zlatko Lagumdžija narušava Ustav BiH.
MARKO ROMIĆ, savjetnik predsjednika Republike Srpske
"Naravno štiti ga njegov imunitet i pozivanje na radne obaveze, međutim znamo da nijedan diplomatski predstavnik iz BiH ne može da djeluje samoinicijativno kao nenavođena raketa. Mora imati saglasnost Predsjeništva BiH i instrukcije Ministarstva vanjskih poslova."
Istovremeno, stižu osude na govor članice Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović pred Vijećem sigurnosti UN-a. Udruženja koja okupljaju preživjele žrtve rata i genocida u BiH njen govor nazivaju sramnim i neljudskim. Ime Željke Cvijanović, navode, bit će uklesano na stubu srama u Potočarima. Poručuju, Rezolucija o genocidu u Srebrenici je civilizacijski čin, dok se protivljenje rezoluciji smatra nemoralnim i anticivilizacijskim.
KADA HOTIĆ, potpredsjednica Pokreta "Majke enklava Srebrenice i Žepe"
"Nažalost pored onih političara koji su u Hagu osuđeni i na doživotne kazne, oni se nisu pokajali, nisu osudili, nego su pošli njihovim putem. Ova retorika je pogubna."
Oštroj retorici ćemo, čini se, svjedočiti i narednih dana. Podsjećamo, predlagatelji Rezolucije su Njemačka i Ruanda, a sponzori više od 20 drugih država, među kojima su Sjedinjene Američke Države