Dnevni.ba - PRELOADER

Konaković: Malo je vjerovatno da će BiH uvesti vize za državljane NR Kine, Rusije i Turske

05 Sij 2026


Konaković: Malo je vjerovatno da će BiH uvesti vize za državljane NR Kine, Rusije i Turske

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je večeras za N1 da je zbog geopolitičkih odnosa malo vjerovatno da će Bosna i Hercegovina uvesti vize za državljane NR Kine, Rusije i Turske.

Inače, Evropska unija je ponovo upozorila da BiH, osim za te za tri zemlje, mora uvesti vize i državljanima Azerbejdžana, Katara i Kuvajta te da je BiH napravla korak unazad u odnosu na raniji napredak u oblasti usklađenosti viznog režima država zapadnog Balkana i EU, javlja FENA.

Konaković je istakao da postoje veliki pritisci po tom pitanju i pozvao EU na ozbiljnost kada i ako se desi da SNSD u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH zaustavi usvajanje dva ključna zakona, jer će uz međusobno razumijevanje lakše rješavati i pitanje viza.

Dodao je da ostaje na snazi odluka o ukidanju viza za državljane Saudijske Arabije u periodu od 1. juna do 30. septembra, odnosno da se radi o trajnoj odluci koja se primjenjuje u toku turističke sezone.

Konaković je najavio da će BiH uskoro angažovati nekoliko svjetskih kompanija kod kojih će se moći aplicirati za vizu, po uzoru na članice EU.

Vijesti


FUCZ - Komunalne službe i pripadnici CZ na terenu, saniraju se posljedice plavljenja

Rijeka Buna se izlila iz korita kod restorana „Kolo“ i na putnu komunikaciju Blagaj-Buna. Rijeka ...

41 min

Zašto seks bez obaveza emocionalno iscrpljuje – osobito žene

Seks bez obaveza sam po sebi nije štetan, ali zanemarivanje osobnih potreba ili emocionaln...

1 h 17 min

PORODICA PEJANOVIĆ, IZ SREDNJE BIH, VEĆ TREĆI DAN NEMA STRUJU.

Uz šporete na drva i svijeće, desetine tisuća ljudi u BiH bez struje

Svjetlost svijeća i peć na drvo. To je jedini izvor svjetla u kući porodice Pejanović. Već treći...

2 h 42 min