Dnevni.ba - PRELOADER

Kongres Vijeća Europe suorganizira prvu građansku skupštinu u Mostaru

09 Srp 2021


Kongres Vijeća Europe suorganizira prvu građansku skupštinu u Mostaru

Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe, zajedno s Gradom Mostarom, organizira Građansku skupštinu koja će biti otvorena 10. srpnja 2021. godine, kao dio prvog diskurzivnog procesa ova vrste u Bosni i Hercegovini i na jugoistoku Europe. Otvaranje i prezentacije zainteresiranih strana i stručnjaka prenosit će se uživo na posebnoj web stranici.

Tijekom četiri naredna vikenda, od 10. do 31. srpnja 2021. godine, skupština građana okupit će reprezentativnu skupinu od 48 nasumično odabranih građana koji će vijećati i dati preporuke o čistoći grada i održavanju javnih prostora u Mostaru.

Ovu temu predložili su građani Mostara i izabrali je nakon konsultacija sa civilnim društvom i gradskim vlastima.

Skupština je organizirana na osnovu transparentnog i uključivog procesa prilagođenog Mostaru. Omogućava građanima da se više uključe u lokalno donošenje odluka, uče o temi od relevantnih stručnjaka, razmjenjuju iskustva sa drugim gradovima i čuju stavove lokalnih sudionika i političkih predstavnika. Takođe daje priliku lokalnim vlastima da povuku poteze na preporuke građana. Ovaj deliberativni ili diskurzivni pristup demokratiji sve se više koristi u Europi za poboljšanje kvaliteta lokalne uprave.

Skupštinu će inaugurirati Bernd Voehringer, predsjednik Komore lokalnih vlasti u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe; Bojana Urumova, šefica Ureda Vijeća Europe u Sarajevu; Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara; i Radmila Komadina, savjetnica u Gradskoj upravi Mostara.

BIH


GLASNOGOVORNICA INSTITUTA BIH ZA NESTALE OSOBE

Fazlić: Više od 500 osoba iz Prijedora i doline Sane još se vodi kao nestalo

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta BiH za nestale osobe, poručila je za BHRT da potraga za ne...

20 Srp 2026

TRIŠIĆ BABIĆ

OHR nije samo Ured, to je koncept kolonijalnog upravljanja, suspendirane demokracije i stalne krize

Republika Srpska ne pristaje biti ničiji instrument. Sve više ljudi u međunarodnoj zajednici razu...

20 Srp 2026

U MOSTARU NASTAVLJENO SUĐENJE ANISU KALAJDŽIĆU ZA TEŠKO UBOJSTVO ALDINE JAHIĆ

Iskaz dala Aldinina stanodavka

U ponedjeljak, 20. srpnja, nastavljen je glavni pretres u predmetu protiv optuženog Anisa Kalajdž...

20 Srp 2026