LDA Mostar povodom Međunarodnog dana demokracije podsjeća na važnost kontinuirane izgradnje demokratskih procesa u BiH
Agencija lokalne demokratije
U povodu Međunarodnog dana demokracije, Agencija lokalne demokratije iz Mostara (LDA Mostar) želi podsjetiti javnost na važnost kontinuirane izgradnje demokratskih procesa u bosanskohercegovačkom društvu. Pri tome naglašavamo kako se demokracija primarno gradi u lokalnim zajednicama. Ona počiva na jednakosti i jednakopravnosti svih građanki i građana, pri čemu odgovornost za njenu primjenu u praksi snose svi članovi društva.
U kontekstu predstojećih lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini, a osvrćući se na rezultate rada LDA Mostar na procjeni kapaciteta općina/gradova iz BiH u proteklom razdoblju, želimo istaknuti neke od preporuka proisteklih na temelju procjene.
U skladu s načelom poštenog provođenja izbora, zastupanja i sudjelovanja, preporuka je da bi sve lokalne samouprave trebale uložiti dodatne napore na ažuriranju mehanizama participacije kako bi osigurale relevantno i učinkovito uključivane građana. Dodatno je potrebno osigurati da su mišljenja i ideje prikupljene kroz participativne mehanizme integrirane u proces donošenja odluka.
,,Izradom i javnom objavom godišnjih programa koji ističu ključne aktivnosti, projekte i inicijative za nadolazeću godinu uz redovna ažuriranja, gradovi i općine bi podigli razinu otvorenosti i transparentnosti.’’, naglašava Dženana Dedić, direktorica LDA Mostar. U skladu s preporukama, Dedić dodaje kako, javne samouprave moraju osigurati da odluke kao i sam proces donošenja odluka mora biti jasan i dostupan javnosti čime bi se izbjegle špekulacije, a istovremeno bi se educiralo i informiralo građane o procesima donošenja odluka.
Preporuke također pozivaju na prilagodbu javnih usluga svim mariginaliziranim i ranjivim skupinama građana, čime bi se u BiH i u praksi zaista i provodilo jedno od glavnih demokratskih načela, poštivanje ljudskih prava.
Primjenom preporuka proisteklih iz 12 načela dobrog upravljanja, lokalne samouprave mogu ojačati svoju posvećenost promicanju učinkovite, transparentne i inkluzivne uprave i u konačnici stvoriti jače veze s građanima i potaknuti održiv razvoj lokalnih zajednica.
Procjena lokalnih samouprava je urađena u skladu s programom i metodologijom ELoGE (Europska oznaka izvrsnosti u upravljanju) Vijeća Europe, čiji je LDA Mostar akreditirani nositelj za BiH, a temelji se na 12 principa dobrog upravljanja. Detaljan pregled procesa samoprocjene i procjene, rezultate i preporuke pronađite u publikaciji.
LDA Mostar već 20 godina kontinuirano radi na uvođenju demokratskih procesa i provedbi mehanizama kako u radu s lokalnim vlastima, tako i s nevladinim sektorom i građanima. Naša misija je primarno razvoj svijest zagovaranjem legalnih i legitimnih načina participacije građana u donošenju odluka, kao i podizanje kapaciteta lokalnih vlasti kako bi na transparentan i učinkovit način služile građanima.