'Legitimni' Hrvati bez vijećnika u Sarajevu, Banjoj luci, Zenici, Bugojnu, možda i u Tuzli
Dragan Čović demagoški forsira beskorisnu stranačku solo izbornu utrku u najvećim gradovima Bosne
Tzv. 'legitimnih Hrvata', to su oni po gabaritima HDZ-a BiH, je sve manje u najvećim gradovima u Bosni. U političkom smislu oni su marginalizirana politička grupacija, totalno dezorijentirana, u svakodnevnom životu prepuštena svojim sposobnostima.
Ipak, koliko god to bilo tragikomično, najveći broj Hrvata i dalje se najviše ufa u HDZ BiH, stranku koju čvrstom rukom desetljećima vodi Dragan Čović. Po mnogim parametrima ta je najjača hrvatska stranka i najveći krivac za demografsku pustoš u Bosni, pa i u Hercegovini.
Ali, ta lojalnost Čovićevoj stranci je skoro bez ikakvog političkog i materijalnog efekta na lokalnim razinama. Proporcionalno demografskoj kataklizmi oslabila je politička moć i utjecaj HDZ-a BiH pa se Hrvati naslonjeni na tu desničarsku stranku u najvećim gradovima praktično bore za goli politički život, odnosno za ponekog vijećnika.
Sizifov posao
U Sarajevu je to već sizifov posao, u Banja luci, Zenici, Tuzli se i može dogoditi neko čudo. U glavnom gradu države, prema popisu iz 2013. godine živi još uvijek blizu 20 tisuća Hrvata. Hrvatsko političko biće u Sarajevu je razuđeno između HDZ-a BiH i sarajevskih građanskih opcija, što iz pragmatične nužde, a dobrim dijelom i nesalomivih empatija prema stožernoj stranci.
Ponekad se doima da HDZ BiH u Sarajevu djeluje u ilegali iako u najvećem gradu ima i županijsku organizaciju, Vrhbosna. Nekada su se u glavnom gradu BiH, istina rijetko, više kao predstava za kritičare, održavale i sjednice stranačkog Predsjedništva.
U zadnje vrijeme se ne bi čulo niti znalo da postoji i djeluje HDZ BiH u Sarajevu da tu i tamo Čović ili neki njegov suradnik ne posjete prostorije županijske organizacije. Generalno, najjača hrvatska stranka nema nikakvog utjecaja na politička i gospodarska kretanja i procese u sarajevskoj županiji, gradu Sarajevu i njegovim općinama.
Zbog čega je HDZ BiH sveden u Sarajevu na prosjački štap i milostinju bošnjačkih centara moći dalo bi se razglabati naširoko. Tako da u biti članstvo HDZ-a BiH s područja sarajevske županije koristi nemilosrdnome Draganu Čoviću samo kao politička statistika i birači za opće izbore na federalnoj i državnoj razini. Tih nekoliko tisuća glasača rasutih na tri sarajevske općine niti koperfildovim čarolijama ne može izabrati niti jednog općinskog ili gradskog vijećnika.
Jedan broj sarajevskih Hrvata je to poodavno shvatio pa se politički organizirao u nekim ortodoksnim sarajevskim strankama. Kroz lobiranja u SDP-u, DF-u ili Našoj stranci mogu ostvariti neke svoje životne egzistencijalne ciljeve.
Muke
Morao bi muke sarajevskih Hrvata razumjeti i shvatiti i lider HDZ-a BiH Dragan Čović. Njegova je stranka naprosto nemoćna i potkapacitirana da bilo što 'sređuje' i pomaže Hrvatima u glavnom gradu države. Čudno je i neprihvatljivo što se Čović ne okreće nekoj drugoj taktici.
Morao bi i može sarajevske Hrvate naslonjene na HDZ BiH politički zbrinuti kroz koaliranja i kreiranja lista s nekim sarajevskim strankama.
Na predstojećim lokalnim izborima HDZ BiH je ponudio na općinskim listama na Ilidži, u Novom gradu i Novom Sarajevu 44 kandidata.
ILIDŽA: Daniela Miloš, Miroslav Tomić, Ana Rašo, Barbara Čolo, Dario Petrović, Ana Marić, Denis Naprta, Ivan Tomić, Teja Lovrić, NOVI GRAD SARAJEVO: Darko Šlipogor, Maja Migić – Barić, Ivon Jerković, Maja Vanjek,
CENTAR SARAJEVO: Dijana Smajlović, Vinko Potocki, Vanja Smiljanić, Ismar Ibrahimović, Maja Gagović, Gordana Marić – Antičević, Dejan Musić,
NOVO SARAJEVO: Igor Radovanović, Dijana Tomić, Antonio Bošković, Vera Zovko, Sandro Skršo, Svjetlana Bradara, Boro Barbir, Jozo Livaja, Marijana Elpez, Marijan Gmaz, Mirjana Suljević, Goran Filipović, Ljubica Simatović, Hamza Omerbegović, Vlado Soldo, Slađana Buturlija, Saša Andonovski, Delara Toholj, Zdenko Vasilj, Anton Vučić, Suzana Štrok, Marko Elpez, Adrijana Zarinković, Vlatko Pešikan,
Nema nikakve sumnje da se radi o probranim i kvalitetnim osobama, ali općinski izbori su za njih hod po mukama. Ako HDZ BiH nekim čudom ugrabi i jednog vijećnika to je razlog za otvaranje pjenušca. Isti je slučaj i s Banja lukom, Zenicom, Bugojnom, Tuzlom.
Očigledno, Dragan Čović podvaljuje Hrvatima u najvećim gradovima u Bosni lokalne izbore kao 'kukavičje jaje'. Njega briga što je 'legitimnih' sve manje.
I na koncu, nekada je i HDZ 1990 u razdoblju Bože Ljubića i Martina Raguža imao županijsku organizaciju u Sarajevu.
Ovog puta 'devedesetka' i ne izlazi na lokalne izbore na području Sarajeva. Barem, ne samostalno.
J. S.