Dnevni.ba - PRELOADER

Masovni štrajk medicinara u Njemačkoj

27 Sij 2026


Masovni štrajk medicinara u Njemačkoj

SVEUČILIŠNE bolnice u Njemačkoj danas je zahvatio niz štrajkova u najnovijem krugu akcija zbog spora u pogledu plaća u javnom sektoru. Glasnogovornik sindikata Verdi rekao je da se štrajka u dvadeset i dvjema bolnicama, a štrajkovi i prosvjedi održavaju se i u brojnim gradovima.

Sindikalisti ističu kako se građanima i dalje pružaju hitna pomoć i ključne liječničke usluge. U Sveučilišnoj bolnici Jena u istočnoj saveznoj državi Thüringen oko 300 zaposlenika stupilo je u cjelodnevni štrajk, a medicinske sestre, laboratorijsko i tehničko osoblje te ostali zaposlenici odlučili su demonstrirati na ulicama.

Očekuju se daljnji štrajkovi
Štrajk se događa usred eskalacije nesuglasica o plaćama zaposlenika u njemačkim saveznim državama. Verdi i Njemačko udruženje državnih službenika traže povećanje plaća za 7 posto, od najmanje 300 eura. Poslodavci su ponudu odbili, a sindikati ih optužuju da nisu podnijeli alternativan prijedlog, javlja HINA.

Sindikat poziva na štrajk na sveučilištima sutra, a zaposlenici sveučilišta i istraživačkih institucija akciji će se pridružiti u više od 60 njemačkih gradova. Očekuju se daljnji štrajkovi upozorenja do trećeg kruga pregovora koji bi se trebao održati od 11. do 13. veljače.

Vijesti iz svijeta


Teheran poslao jezivu poruku: "Plamen rata progutat će cijeli region"

Centralni štab Hatam el Anbija iranske IRGC poručio je da Teheran neće dozvoliti Sjedinjen...

13 Srp 2026

Najskuplji iPhone mogao bi postati još nedostupniji

ZBOG drastičnog rasta cijena memorije, troškovi proizvodnje iPhonea 18 Pro Max s 1 TB pohr...

13 Srp 2026

Cijene nafte rastu

CIJENE nafte porasle su na međunarodnim tržištima iznad 79 dolara budući da su SAD i Iran ...

13 Srp 2026