MOSTAR: Ukrali im sustav za natapanje, sada vladajuće moraju vući za rukav
Vodonatopni sustav u naselju Potoci u blizini Mostara postojao je još u vremenu Kraljevine Jugoslavije.
Voda iz poznatog izvorišta Bošnjaci koja snabdijeva Mostar, u davnim vremenima kanalima je dopirala do obradivih površina i tako značajno doprinosila kvalitetnijem urodu i lakšem življenju u bjelopoljskoj kotlini.
Sustav je bio održiv i koristio je čak i u vremenu posljednjeg rata, ali postratno vrijeme nažalost nije preživio.
Ostali prazni kanali
Godinama je služio tisućama građana ovog dijela Mostara, od rente su značajan prihod ubirali i u gradskom Vodovodu, međutim već punih deset godina sustav ne funkcionira.
Ostali su kanali kao utočišta za životinje, a za bašte su preostale oborinske ili voda s česme koja je za proizvođače kojima su potrebne veće količnine za bolji urod, jednostavno preskupa.
Sustav je uništen od strane neodgovornih pojedinaca ili grupe njih, koji su otuđili pumpe za crpljenje, a koji kasnije nažalost nisu ni pronađeni ili procesuirani. Čekajući novu vlast u vremenu političkoga vakuuma u Mostaru, skupina građana u ovom dijelu grada započela je borbu za povrat vode u kanale i bašte, a prije nekoliko godina ozvaničena je i udruga simboličnog naziva “Vodonatopni sistem Potoci 2012“.
Pomenuta udruga jučer je simbolično na svjetski dan voda proslavila rođendan, te okupila prijatelje, predstavnike vlasti i sugrađane kojima je predočen dalji plan djelovanja, koji se prije svega odnosi na povrat sustava za napajanje.
- Odazvali su se vjećnici Adem Macić – Kada i Tomo Primorac. Nije bilo predstavnika federalne i županijske vlasti, a nisu se pojavili ni neki vijećnici koje smo pozvali, kaže predsjednik Udruge Remzo Vrce.
Nedavno su aktivisti Udruge imali obećanje da će se u proračunu Grada za 2022. godinu naći sredstva za novi sustav, međutim novac je na koncu preusmjeren za druge svrhe.
- Imali smo obećanje i na kraju nam je rečeno da nema dovoljno novca. Malo tko nas razumije i malo tko uviđa koliko je sustav važan za ovaj dio grada. Danas smo u situaciji da nažalost moramo ići vijećnicima, lobirati ili ih vući za rukav kako bismo nešto postigli. U Vijećnici smo sve uredno predali u protokol, a danas nam je jedan od nazočnih vijećnika rekao kako nismo dospjeli u dnevni red, dodaje Vrce, uz konstataciju da u Udrzi ne znaju kome se žaliti.
Vlasti se kriju
Predračunom je za novi sustav bilo predviđeno blizu 50 tisuća maraka. Vrce vjeruje da bi to danas bilo više novca, s obzirom da je posljednjih mjeseci sve poskupilo. Udruga se inače obraćala i ministarstvima za vodoprivredu HNŽ-a i FBiH, međutim ni tamo nisu bili bolje sreće.
- Nikada nismo dobili odgovor iz ministarstava. Uvijek kada smo ih kontaktirali, uposlenici su se htjeli igrati guhih telefona i uglavnom su nas prebacivali s jednih vrata na druga i tako u krug, dok su oni koji nam trebaju vješto uspjeli izbjeći nas. I to je za nas ustvari najveći problem. Razočarani smo, jer nas tako perfidno izbjegavaju, dok tražimo nešto što je na opće dobro svih, rekao je Vrce.
Jako važno je naglasiti da Udruga okuplja građane Bijelog Polja i hrvatske, i bošnjačke i srpske nacionalnosti.
H. Ž.