Nadbiskup Vukšić u povodu obilježavanja Nedjelje Caritasa u BiH
Služenje osobama u potrebi na mnogo načina
U prigodi proslave Nedjelje Caritasa u BiH, koja se svake godine obilježava na Treću nedjelju došašća, a koja ove godine pada na 17. prosinca, predsjednik Caritasa BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH uputio je prigodnu poruku u kojoj je podsjetio da se već ustalila pohvalna tradicija i običaj da se u svim župama na području Biskupske konferencije BiH treću nedjelju Došašća obilježava kao „Nedjelju Caritasa“, a što je, kako ju je nazvao, lanac dobrote dug već 27 godina, koji je započeo 1996. pozivom i odredbom biskupa te sretno traje zahvaljujući jednako toliko dugim djelima dobrote.
– U našim župama čine ga darežljivi vjernici, svećenici i vjeroučitelji i osobe zaposlene u našim Caritasima koje, kao produžena ruka te dobrote, predano vrše svoje poslanje i na mnogo načina služe osobama u potrebi. „Nedjelja Caritasa“ je i prigoda da se djelovanje Caritasa predstavi široj javnosti, crkvenoj i društvenoj, i da se zahvali plemenitim ljudima za njihovu dosadašnju dobrotu te da se potakne njih, ali i sve ostale plemenito pomaganje nastaviti i ubuduće, rekao je nadbiskup Vukšić dodavši da geslo misli vodilje ovogodišnje „Nedjelje Caritasa“ glasi „Caritas: svjetlo u tami!“
Kako je dodao, to je i trajna i osnovna nakana crkvenog karitativnog djelovanja i poslanje te obveza svakog pojedinog kršćanskog vjernika i svih crkvenih ustanova te predstavlja oblik kršćanskog služenja i jedan je od znakova raspoznavanja kršćanske dobrote i ljubavi.
- Bog ispunjava svoja obećanja. I ono malo što posjedujemo i što podijelimo s drugima bit će nam stostruko uzvraćeno. Caritas je pomagao i pomaže. Pomozimo i mi svojim milodarima Caritasu da može i dalje vršiti svoju plemenitu i za Crkvu Kristovu tako važnu funkciju (...) Pozivamo vas da se i osobno angažirate u karitativnom radu svojih župnih i biskupijskih zajednica. Caritas treba suradnika koji će odvojiti dio svog vremena i svoje snage, i uključiti se u dobrovoljni rad na ublažavanju mnogostrukih nevolja u našim župama, ali i izvan njih, prema onima koji su druge vjere i nacionalnosti. Na taj ćemo način doprinositi djelu pomirenja i ljepšoj budućnosti svih nas. Pozivamo vas, braćo i sestre, da svi zajedno svojim djelima ljubavi pripravimo put Gospodinu, Svjetlu koje želi doći u ovu našu tamu, koji želi osvijetliti i osmisliti život i budućnost, apelirao je predsjednik i Caritasa BiH ukazavši da su mnogostruke potrebe ljudi zbog kojih traže pomoć koja im je zaista potrebna. Na njihove potrebe nastoje odgovoriti razne dobrotvorne organizacije, javne i privatne, a među njima se na osobit način ističe Caritas, kojemu, pak, treba pomoć kako bi i dalje mogao pomagati ljudima u traženju rješenja za njihove muke i probleme.
- Jedno od vrlo vidljivih mjesta dobrote prema ljudima u potrebi u našemu društvu jesu javne kuhinje kojih, kažu upućeni, u BiH ima oko 60 a u njima obroke dobiva oko 18.000 ljudi. Zbog usta koja treba nahraniti, sva ta mjesta i njihovi djelatnici trebaju našu podršku i zaslužuju svaku pohvalu i zahvalu. Naspram velikim potrebama ljudi, prema nekim podacima od prije dvije godine, u BiH se godišnje uništavalo oko 400.000 tona hrane. A prema istim izvorima, dvije trećine je stanovništvo bacalo. Jednu trećinu uništavale su kompanije zbog zakonskih ograničenja, jer su troškovi uništavanja hrane za privredne subjekte iznosili 5%, dok su 17% koštali troškovi ako bi trgovački lanci darovali hranu. Procjena je da su u 2020. godini zbog tih razloga kompanije uništile hranu u vrijednosti od 126,6 milijuna KM od koje se godišnje moglo napraviti oko 280 milijuna obroka, što bi predstavljalo 767.123 obroka dnevno. Zato zaslužuje zahvalu državni Parlament, koji je u lipnju 2023. usvojio Zakon o dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, čime je ukinut porez na doniranu hranu što će, vjerujemo, uvelike pomoći javnim kuhinjama, odnosno ljudima kojima treba obrok, zaključio je nadbiskup Vukšić.