Nastavljeno suđenje Dodiku i Lukiću

U nastavku suđenja predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku te v.d. direktora "Službenog glasnika RS" Milošu Lukiću, sutkinja Suda BiH Sena Uzunović odbila je zahtjev Obrane optuženih da se ponovo čita optužnicu i izvodi dokaze i svjedoke. Sutkinja je to obrazložila ocjenom da je zahtjev neutemeljen i da bi njegovo ispunjenje dovelo do odugovlačenja postupka pred Sudom BiH. Dodala je i da je Obrana dobila audio-zapise ročišta na kojima su izvođeni dokazi a svjedoci saslušavani, i izravno i unakrsno. Ujedno je podsjetila i koliko su puta ročišta odgađana, uključujući i ona odgođena zbog operativnog zahvata kojem je Dodik u prosincu bio podvrgnut, a zbog čega se suđenje nije moglo odvijati planiranim tempom.
Dodikov branitelj, odvjetnik Goran Bubić, naveo je da u ovom slučaju ne postoji cjelina procesa jer je cijelo ljeto i jesen dana mogućnost Tužiteljstvu iznositi dokaze vezano z Aneks 10 Daytonskog mirovnog sporazuma. Podsjetio je i da je, prilikom čitanja optužnice 5. veljače 2024., javnosti bilo onemogućeno sve čuti, a što je to bio jedan od argumenata za zahtjev da se optužnicu ponovno čita.
Dodik: Ugrožena su mi ljudska prava
Predsjednik RS-a Dodik izjavio je tijekom ročišta da je čitav postupak protiv njega i Lukića pun nedorečenosti i da su mu u ovom postupku ugrožena ljudska prava. Tendencioznim je ocijenio zaključak Suda BiH da Obrana želi odugovlačiti postupak te je ustvrdio da je svo vrijeme bio izložen progonu javnosti, posebno stoga što je dozvoljeno vještaku lažno ga optužiti, diskriminirati te se iživljavati nad njim. Upitao je želi li možda netko drugi, iz političkih razloga, ubrzati ovaj postupak. U nastavku suđenja bit će saslušan svjedok Siniša Karan, prof. ustavnog prava i aktualni ministar unutarnjih poslova RS-a, koji je na prethodnom ročištu iznio pravnu ekspertizu ustavno-pravnog sustava BiH i RS-a.
Dodikovim pristašama, koji su pokušali blokirati cestu, policija naložila da se sklone
I uoči ročišta u srijedu, pred zgradom Suda BiH su se okupili građani i dužnosnici RS-a kako bi iskazali podršku Dodiku i Lukiću. Dodika su pri dolasku u sjedište pravosudnih institucija okupljeni dočekali uz povike "Mile, Mile!" i uz pjesmu "Svilen konac", a među okupljenima su bili i predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer RS-a Radovan Višković, ministri u entitetskoj te entitetski i državni zastupnici iz RS-a, ministar vanjske trgovine BiH Staša Košarac i ministar financija i trezora BiH Srđan Amidžić, i predstavnici organizacija proisteklih iz proteklog rata… Dio okupljenih pred zgradom Suda BiH je doveo do kratkotrajnog izgreda te je policija pravodobno reagirala. Naime, došlo je do kratkotrajne prepirke Dodikovih pristalica i policije zato što su stajali na cesti i pjevali pjesmu "Ne može nam nitko ništa".
U jednom trenutku, ista grupa pristalica je provocirala pripadnike MUP-a Sarajevske županije koji su osiguravali skup te su, uz pjesnu, okružili nekolicinu policajaca, ostavljajući dojam da žele blokirati prometnicu. Policija je u jednom trenutku izdala naredbu da se okupljeni pomjere s kolovoza. Kako je objavio RTRS, pripadnici MUP-a Sarajevske županije su legitimirali entitetskog zastupnik Danijela Јošića zbog transparenata i puštanja pjesama. Prema istom izvoru, pripadnici policije u civilu pokušali su Јošića odvojiti iz mase, u čemu su ih spriječili okupljeni građani.