Nema spremnosti da se adekvatno riješi pitanje sukoba interesa (video)
Jedna od 'prepreka' na putu ka Europskoj uniji
Zakon o sukobu interesa jedan je od prioriteta koje je Europska komisija postavila Bosni i Hercegovini u vezi s aplikacijom Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji.
Sukob interesa, prema odredbama zakona označava okolnosti u kojima nosilac javne funkcije ima privatni interes koji utječe ili može utjecati na nepristrano i objektivno obavljanje javnih dužnosti.
Zakonom bi bio uspostavljen i Jedinstven registar imovine nosilaca funkcija, a njegovim odredbama bilo bi moguće obavljati samo jednu javnu. Nespojivost obavljanja funkcije odnosi se i na bliske srodnike nositelja javne funkcije ako oni u ime privatnog preduzeća koriste javna sredstva za financiranje ili sufinanciranje u iznosu većem od deset tisuća maraka. Nažalost, do danas prijedlozi i nacrti stoje u ladicama.
Brojne opstrukcije
-Imamo problem sa Zakonom o sukobu interesa na gotovo svim nivoima. Najveći problem je Federacija BiH u kojoj se od 2013. ne primjenjuje Zakon. Državni zakon je bio u proceduri nekoliko puta, ali je obaran na najvišim istancama, odnosno na Domu naroda. Sada imamo ponovno proceduru koju je pokrenulo Ministarstvo pravde BiH. Pitanje je u kojoj će verziji biti usvojen Zakon, s obzirom da smo vidjeli brojne opstrukcije i brojne inicijative da se i dalje omogući potpuna kontrola nad radom Komisije koja bi određivala sukob interesa. Na federalnom nivou Vlada je povukla sve nacrte i prijedloge. Zakon je povučen od strane Vlade i nije vraćen u proceduru. Ono što je činjenica jeste da ovakvo ponašanje institucija pokazuju da nema spremnosti da se adekvatno riješi pitanje sukoba interesa, kazala je Ivana Korajlić iz Transparency Internationala BiH.
Nosioci vlasti i najglasniji zagovarači usvajanja Zakona vjeruju da presudan može biti uticaj iz Europske unije. Dobra okolnost je što je upravo ovaj zakon jedan od prioriteta naše zemlje na europskom putu.
-U međuvremenu je to jedan od 14 prioriteta za pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji i sve su se stranke obavezale na njega. U kolovozu prošle godine u parlamentarnu proceduru došao je Nacrt zakona. Mirjana Lepić ga nikad nije htjela staviti u dnevni red. Dolaskom nove Vlade je taj zakon povučen iz parocedure uz zaključak da ministar procjeni da li će ga dostavljati u proceduru ponovo. On to nije uradio u roku od 15 dana. Iako se deklarativno zalažemo za Europsku uniju, mi u Parlamentu nismo dobili taj zakon, kazao je Irfan Čengić, delegat u Domu naroda FBiH.
Vlasti žele kontrolu
Danas vlast čine dvije stranke koje su spriječile usvajanje ovoga zakona u svibnju prošle godine, ali u strankama Trojke, koja od nedavno participira u vlasti umjeto SDA i DF-a, vjeruju da se može do rješenja. Zakoni koji postoje na nižim nivoima, a odnose se na sukob interesa, nisu funkcionalni.
-Danas imamo situaciju da imamo Zakon u Kantonu Sarajevo koji ne donosi nikakve značajne efekte kada je u pitanju sukob interesa, jer to nije nadležnost Kantona Sarajevo. Ne vjerujem da možemo postati zemlja bez kriminala i korupcije. To nije nijedna zemlja na svijetu, ali trebamo postati zemlja koja ima jače mehanizme borbe protiv kriminala i korupcije, rekao je Čengić.
Bolje upućeni smatraju da samo usvajanje Zakona jeste važno, ali ne presudno za stvarnu borbu sa korupcijom u zemlji.
-Ono što je ključno u cijeloj priči je koliko će se nezavisnosti dati komisijama koje bi trebalo da utvrđuju sukob intereasa i provode kontrolu. Vidjeli smo u brojnim drugim institucijama da nosioci vlasti žele kontrolu i vrše kontrolu nad svim nezavisnim institucijama, posebno nad onim koje bi trebalo da se bore protiv korupcije, kazala je Korajlić.
Usklađivanje odbredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa sa pravnom stečevinom Europske unije je obaveza Bosne i Hercegovine na njenom putu ka Europskoj unije, a nije poznato zašto je Ministarstvo pravde predložilo novi tekst kada je prehodni bio usklađen sa pricipima Europske unije.
H. Ž.