Dnevni.ba - PRELOADER

Nenaspavana majka: Poremećen san utječe na mentalno zdravlje

02 Svi 2024


Nenaspavana majka: Poremećen san utječe na mentalno zdravlje
Mama i beba

Poremećaji spavanja su tokom trudnoće i postpartum perioda često posebno izraženi, a to može biti veliki problem jer spavanje igra jednu od glavnih uloga u održavanju zdravlja i mentalnog stanja.

Loša kvaliteta sna
Otprilike jedna od pet žena suočava se s izazovima mentalnog zdravlja tokom ovog perioda, a tri od četiri imaju poteškoće sa spavanjem poput nesanice ili loše kvalitete sna.

Mentalno zdravlje i spavanje usko su povezani tokom trudnoće i nakon poroda, s težim simptomima mentalnog zdravlja koji koreliraju s većim poremećajima spavanja i obrnuto.

Poremećaji spavanja i trudnoća
Istraživanja pokazuju da poremećen san tokom drugog i trećeg tromjesečja trudnoće utrostručuje rizik od postporođajnih depresivnih simptoma, što posebno pogađa Afroamerikance.

Poremećaji spavanja nakon poroda povezani su s raznim zdravstvenim problemima za majku i dijete, uključujući povećani rizik od poremećaja mentalnog zdravlja nakon poroda.

Provjera problema sa spavanjem tokom trudnoće ključna je jer često prođu nezapaženo zbog percipirane normalnosti. Provođenje rutinskih mjera probira može pomoći u prepoznavanju trudnica kod kojih postoji rizik od komplikacija mentalnog zdravlja zbog poremećaja spavanja.

Smanjite rizik
Stvaranje postporođajnog plana spavanja može pomoći u zaštiti sna i potaknuti ozdravljenje, smanjujući rizik od poremećaja mentalnog zdravlja za oba roditelja.

Obično to uključuje podjelu noći u smjene. Naprimjer, jedan roditelj može uzeti prvu smjenu (npr. 20 – 2 sata), dok drugi pokriva kasniju smjenu (2 – 8 sati). Također bi roditelji trebali odlaziti na spavanje što je ranije moguće kako bi maksimalno iskoristili to vrijeme za kvalitetan san.

Ako majka doji, treba pokušati dojiti prije spavanja i probuditi se samo ako je potrebno tokom perioda spavanja.

Takav plan također može uključivati privremene aranžmane za spavanje kako bi se poremećaji spavanja sveli na minimum (npr. odvojeno spavanje uz pomoć čepića za uši i sl.). 

Ovaj pristup ne samo da pomaže u fizičkom oporavku majke, već također pomaže u sprječavanju ili ublažavanju simptoma mentalnih problema kod oba roditelja.

Kognitivno-bihevioralna terapija nesanice pokazala je efikasnost u rješavanju problema sa spavanjem i smanjenju rizika od postporođajne depresije promicanjem zdravih navika spavanja i rješavanjem negativnih misli o spavanju.

Ukratko, rješavanje problema sa spavanjem tokom trudnoće i nakon poroda ključno je za mentalno zdravlje. Intervencije spavanja nude efikasniju strategiju bez lijekova za prevenciju i liječenje perinatalnih poremećaja mentalnog zdravlja, piše Avaz.
 

MAME I BEBE


BEBA

Najljepša imena za bebe rođene u jesen

Jesen je godišnje doba kada priroda pokazuje svoje najbogatije boje i donosi osjećaj topline, mir...

8 h 24 min

EMINEM ĆE POSTATI DJED

Psihologinja objasnila kako unuci mijenjaju ljude

Eminem će postati djed. Njegova kći, Hailie Jade, čeka prvo dijete sa suprugom Evanom McClintocko...

05 Lis 2024

ODGOJ

Psihologinje otkrile pet malih stvari koje djeci puno znače

Većina roditelja teži tome da njihova djeca budu sretna, a ključno je razviti snažnu vezu koja po...

02 Lis 2024