Nešić pod sumnjom da je primio više od milijun maraka mita
Jednomjesečni pritvor
Sud BiH je, odlučujući po prijedlogu Tužiteljstva BiH u predmetu "Tunel 2", odlučio ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, koji je i prvoosumnjičeni u rečenom predmetu, kao i direktoru JP 'Putevi RS-a' Milanu Dakiću i direktoru firme "Legend" Mladenu Lučiću, izreći mjeru pritvora u trajanju od mjesec dana. Nešić, koji je i čelnik DNS-a, je nakon ročišta održanog u subotu, a zbog problema s visokim tlakom, hospitaliziran na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu te nije poznato kada kako će se mjeru pritvora primijeniti. Njemu je zbog istog zdravstvenog problema i uoči ročišta pozlilo te mu ukazana pomoć u zdravstvenoj ustanovi.
Prihvaćajući prijedlog Tužiteljstva BiH o izricanju mjere pritvora, Sud BiH je 28. prosinca 2024. donio rješenje kojim je prema osumnjičenima Nešiću, Lučiću i Dakiću određena mjera pritvora koja po ovom rješenju može trajati najduže mjesec dana, računajući od dana lišenja slobode, odnosno do 26.1.2025. godine ili do nove odluke Suda, a zbog postojanja posebnih pritvorskih razloga, konkretno iz bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove bitne za kazneni postupak, utjecati na svjedoke, suučesnike ili prikrivače.
Njih se tereti za kazneno djelo 'Udruživanje radi činjenja kaznenih djela', 'Zlouporaba službenog položaja ili ovlasti' te 'Primanje mita'.
Nešić je ostao hospitalizira na KCUS-U, potvrdio je u nedjelju za RTRS upravnik zatvora u Vojkovićima Siniša Perković koji je dodao da su, pak, v.d. direktora 'Putevi RS' Dakić i direktor firme 'Legend' Lučić smješteni u zatvoru u Vojkovićima nakon što im je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvor.
- Nešić je ostao u bolnici. Mi ga čuvamo dolje. Kada liječnici odluče otpustiti ga, on će biti prebačen u zatvor, dodao je Perković.
Detalji s ročišta
Tužiteljstvo BiH je na ročištu za određivanje pritvora predočilo dokaze temeljem kojih sumnjiči Nešića da je primio više od milijun maraka mita dok je obnašao dužnost direktora poduzeća 'Putevi RS'.
Prema navodima Tužiteljstva BiH, nakon što je imenovan za direktora JP 'Putevi RS-a', Nešić je dobio ponudu za izvlačenje novca fiktivnim pravnim radnjama, u zamjenu povrata od 10% od vrijednosti ukupnih radova. Prema procjeni tužiteljice, jasno je da su istražne radnje potvrdile navode iz iskaza.
Kako je navela tužiteljica Bojana Jolović, svjedok Sanjin Avdić ispričao kako je stupio u kontakt s direktorom 'Romanija puteva' Mirkom Pandurevićem, koji mu je rekao da je dobio tender od dva milijuna KM za održavanje puteva i da mu je potreban netko da izvuče 10% za direktora 'Puteva RS' Nešića.
- Već od 2016., kada Nešić postaje direktor 'Puteva Srpske', Pandurević je dobio ultimatum da mora vratiti deset posto od vrijednosti isplaćenih radova. Jednostavno mu je rečeno da tako mora biti u tim poslovima te da će mu isplate kasniti ne bude li tako, kazala je Jolović, pozivajući se na iskaz osumnjičenog Pandurevića.
Dodala je i da je Lučić osumnjičen kao pomagač, čija je dužnost bila pronaći firme i preuzimati novac. Prema njenim riječima, sve putarske firme dobile su naputak od Nešića da moraju nabavljati industrijsku sol od Lučićeve firme „Legend“.
Prema riječima tužiteljice Jolović, Nešić je za mandata 2016. do 2020. primio više od milijun maraka mita te se može zaključiti da je Pandurević uplaćivao oko 250.000 maraka godišnje. Tužiteljica je navela i konstataciju Pandurevića da su postojali problemi u prebacivanju novca s jednog računa na drugi. Pozivajući se na njegov iskaz Pandurevića, tužiteljica je navela da je novac kojeg se izvlačio iz poduzeća ostavljan u uredu Nešiča, u automobilima na parkinzima gdje su bile nepoznate osobe te u ugostiteljskim objektima.
Proširenjem istrage i primjenom posebnih istražnih radnji prisluškivanja i snimanja, Tužiteljstvo je došlo i do aktualnog direktora 'Puteva RS'. Tužiteljica je navela da je Dakić od Pandurevića tražio određenu fakturu uvećati za 100.000 maraka jer 'ljude treba počastiti'.
- Od Pandurevića je primao iznose od 10, 12 i 15 tisuća maraka kako bi odobrio, ono što je svakako trebao učiniti, plaćanje fakture, kazala je Jolović uz napomenu da je ovaj predmet nastao 2019. nakon Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH prijavila sumnjive transakcije s računa 'Romanija puteva' na račune Esada i Sanjina Avdića, a sve u svezi fiktivnih poslova i firmi u Federaciji BiH i u RS-u.
- Istraga je proširena na one koji su izvlačili korist, zaključila je Jolović.
Odvjetnica Nožica se u obrani Nešića pozvala na slučaj Novalića
Nešićeva odvjetnica Senka Nožica smatra da državno pravosuđe uopće nije nadležno procesuirati onog za što se tereti njenog branjenika. Ona je ukazala i da je Tužiteljstvo bilo dužno precizirati kaznena djela i opisati bitne činjenice zbog kojih se smatra nadležnim.
Za odvjetnicu Nožica nije pravno utemeljena procjena Tužiteljstva BiH da je nadležno stoga što je u počinjenju kaznenih djela postojalo međuentitetsko djelovanje te je argumentirala da bi ono bilo nadležno onda kada bi bilo ozbiljnih reperkusija po cijelu BiH ili izvan nje. Nadalje je kazala da se ne može preći preko toga što nema obrazloženja zašto je Tužiteljstvo nadležno.
U osvrtu na svjedoke Tužiteljstva Sanjina Avdića i generalnog direktora 'Romanijaputeva' Mirka Pandurevića, za prvoga je navela da je osoba koja je izvarala svakoga u FBiH te ukazala da Avdić uopće nije spomenuo Nešića niti ga poznaje. Odvjetnica smatra da je Pandurević, pak, iskaz dao zbog mogućnosti i da njemu bude izrečen pritvor, a ne mjere zabrane. Slijedom tome, konstatirala je da se Pandureviću ne može pokloniti povjerenje. Nije izostavila spomenuti ni da su oba svjedoka osumnjičeni.
Prema njenim riječima, Tužiteljstvo sve temelji na pretpostavkama te je poručila da je nonsens Nešića dovoditi u vezu s mogućim utjecajem na svjedoke samo zato što je ministar sigurnosti. Naime, pojasnila je, onda bi se ministra sigurnosti moglo dovoditi u vezu s drugim kaznenim djelima. Obrazlažući zašto misli da nije pravno utemeljen zahtjev za pritvor njenom branjeniku, podsjetila je da je Sud BiH odbio odrediti pritvor bivšem premijeru FBiH Fadilu Novaliću (SDA) u predmetu 'Respiratori', iako je argument Tužiteljstva u zahtjevu za određivanje pritvora i tada bio da bi Novalić mogao utjecati na svjedoke budući je premijer.