Obilježavanja Dana RS-a ponovno podiglo veliku buru u javnosti

Piše: Dragan Bradvica
Obilježavanja 9. siječnja kao Dana Republike Srpske ponovno je podiglo veliku buru u Bosni i Hercegovini. Jedno to gledaju sa strane, drugi itekako negoduju i prosvjeduju treći slave.
Povodom svega u ponedjeljak se oglasio i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt naglasivši kako je obilježavanje Dana RS-a 9. siječnja može imati posljedice i da je prisustvo na takvim proslava nepoštivanje Ustava BiH.
- Visoki predstavnik Christian Schmidt još jednom naglašava da postupci i aktivnosti vlasti RS-a kojima se obilježava i slavi Dan RS-a 9. siječnja mogu imati posljedice, stoji u priopćenju.
Poštivati Ustav BiH
Dalje se navodi da je sudjelovanje i prisustvo javnih službenika u takvim proslavama predstavlja očito nepoštivanje Ustava BiH, kao i otvoreno nepoštivanje ovlasti i odluka Ustavnog suda BiH koje su konačne i obavezujuće, te ih svi moraju poštovati.
- Obaveza je svih, a prije svega predstavnika izvršnih, zakonodavnih i sudskih organa u BiH, da se ponašaju u skladu sa ustavnim i zakonskim poretkom zemlje i da se suzdrže od aktivnosti koje podrivaju izgradnju povjerenja i nespojive su sa europskim vrijednostima inkluzije, tolerancije, pravde, solidarnosti i nediskriminacije, navodi se.
Na kraju, je visoki predstavnik poručio da će nastaviti raditi na zaštiti Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
Kaznene prijave
Uz to, predstavnici više od deset braniteljskih udruženja, civilnih društava i nevladinih organizacija predali su u ponedjeljak Tužiteljstvu BiH kaznenu prijavu, kao formalni čin, protiv onih koji ne poštuju odluke pravosudnih organa u BiH.
Sabaheta Ćutuk, predsjednica Udruženja Žene borci 92-95 KS, ističe kako je podnošenje kaznene prijave samo formalni čin, a da u ovakvim okolnostima - u kojima jasno i transparentno dolazi do kršenja sudskih odluka - prijava nije ni potrebna.
- U kaznenom zakonodavstvu nema kaznenog gonjenja po privatnoj tužbi. Nadležno tužiteljstvo na osnovu činjenica pokreće postupak, a notorne činjenice se ovdje ne trebaju naglašavati. Smatram da je naša država kao jedna osoba kojoj su zavezane ruke i stavljen povez na oči. Međunarodna zajednica bi trebala stvoriti ambijent da živimo u lijepim okolnostima, ovdje moraju biti podijele samo na dobro i zlo. Ne želim da naša djeca proživljavaju ono što smo mi, kazala je Ćutuk.
Dodaje i da je preko deset udruženja potpisivač ove kaznene prijave, spomenula je i aktivisticu Dušanku Ivanjković, a svi oni su domoljubno naklonjeni. Nakon Tužiteljstvu BiH, Ćutuk će sa ostalim pripadnicima udruženja prošetati do zgrade Vlade Sarajevske županije i premijera Edina Forte gdje će im dostaviti primjer kaznene prijave.