Dnevni.ba - PRELOADER

Političari su samo kočnica mladima: Mladi su pokretači BiH na putu ka EU

17 Kol 2023


<strong>Političari su samo kočnica mladima</strong>: <strong>Mladi su pokretači BiH na putu ka EU</strong>

Europska unija danas ulaže vrijeme, novac i druge resurse u našu zemlju. Tu su razni projekti, grantovi… Moramo se bolje odužiti i biti bolji partner

https://www.youtube.com/watch?v=yLZvnZkpSOc

Gdje smo kao država u svjetskom kontekstu politika za mlade? Koje su zemlje uložile više napora ili jednostavno postigle veći napredak nego Bosna i Hercegovina?

Što je sa zemljama Europske unije i kako mladi gledaju na naš željeni pristu Europskoj uniji?

Kada govorimo o svjetskom kontekstu, rad i razvoj politika mladih je šarolik. Naravno, Bosna i Hercegovina ima više razumijevanja za pitanja mladih nego neke druge države i vlade, ali prostora za napredak ima itekako, što se i vidi uspoređujući podatake o politikama i položaju mladih.

Znaju što bi im donijelo članstvo

Kada uzmemo u obzir europske zemlje, vidjet ćemo kako nepostojanje konkretne nacionalne politike za mlade ne mora nužno značiti da se ne rješavaju problemi i da se ne investira u mlade.

Mnoge članice Europske unije pitanja mladih rješavaju državnim strategijama za mlade i razvojnim strategijama prema mladima, te radom i politikom ministarstava za mlade.

Pozitivan primjer kreiranja i implementacije državne strategije za mlade jeste Poljska. Kreiranjem snažne strategije za mlade i jačanjem, kako institucionalnih mehanizama kroz Ministarstvo nacionalnog obrazovanja, tako i mladih kroz omogućavanje aktivnog rada i suradnje na implementaciji strategije Poljskom vijeću omladinskih organizacija.

Kod nas su stvari nešto drugačije. Mladi su nažalost često na margini, malo ih je na mjestima gdje se donose odluke, perspektiva je loša, pa mnogi zbog toga spas pronalaze u Europskoj uniji. I zbog toga su generalno orijentirani ka Uniji, svjesni da je to jedini put za državu i njih u njoj.

Mi, dakle, mlađe generacije želimo graditi državu prema standardima koji vladaju u Europskoj uniji. Mladima u ovoj zemlji radionice dobro dođu i kako bi, između ostaloga i o ovom pitanju proširili svoje vidike, kaže mladi aktivista iz Mostara, Haris Beglerović.

- Nedavno sam bio učesnik radionice u čiju organizaciju je, ne znam da li potpuno ili djelomično bila uključenja Delegacija Europske unije u Bosni i Hercegovini. I toga dana sam zaključio da mladi ljudi u ovoj zemlji najviše teže ili vape za Europskom unijom. Mi, dakle, mlađe generacije želimo graditi državu prema standardima koji vladaju u Europskoj uniji. Mladima u ovoj zemlji radionice dobro dođu i kako bi, između ostaloga i o ovom pitanju proširili svoje vidike, kaže mladi aktivista iz Mostara, Haris Beglerović.

Kao jedan od predsjednika unutar Organizacije AISEC sudjelovao je u raznim događajima i projektima u sklopu kojih su očišćeni bh. gradovi, a bavio se i raznim pohvalnim aktivnostima.

- Sve to su zdušno podržali ambasadori EU i zemalja članica. Na radionicama smo učili o pravima mladih, kao i pravima i mogućnostima nevladinih organizacija u BiH, navodi Beglerović.

Mladi u Bosni i Hercegovini nisu do kraja zainteresirani za svoje sudbine, te često bježe od kreiranja bolje budućnosti u njoj. Ipak, interesovanje za bolje sutra, procenat zainteresiranosti za aktivizam, pa i za europski put zemlje, rastu.

- Svi mladi još uvijek nisu dovoljno informirani, jer dio mladih je nezainteresiran za mnogo toga. Na sreću sve je više onih kojih se interesiraju i oni su jednoglasni da europski put nema alternativu. Na sesijama učimo što bi nam sve donijelo članstvo Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji, posebno u oblasti obrazovanja, zaključio je Beglerović.

Mladi su, prema mišljenju predsjednice AISEC-a za BiH, Lamije Lešo, jedina prava pokretačka snaga naše zemlje ka Europskoj uniji.

- Na jačanju i njegovanju europskih vrijednosti u Bosni i Hercegovini daleko najviše rade mladi. Mnogo je projekata koji su striktno orijentirani na ovu populaciju, koja je jedina prava perspektiva ove zemlje. Vlade nažalost nisu poletne na europskom putu. Mladi najviše rade na njemu, napominje Lešo.

Najvažniji benefit – lakši odlazak

I sama je poput kolege Beglerovića imala prigodu biti dijelom značajnih EU projekata u BiH.

- Na čelu sam organizacije koja je organizirala brojne praktične radionice, vježbe, seminare za mlade na temu održivog razvoja, a koji je pred nas postavila Europska unija. Radimo na projektima za bolju društvenu zajednicu u zemlji. Mladi koji se pored formalnog obrazovanja bave projektima, aktivizmom, volontiranjem, jako dobro su upućeni i koriste prilike. Oni su svjesni važnosti eventualnog pristupa i članstva naše zemlje u Europskoj uniji i to je naša vodilja i naša smjernica za dalje, poručila je.

Predsjednik Vijeća mladih Grada Mostara Zaim Mehić smatra da bi nositelji vlasti u BiH morali dodatno raditi na jačanju odnosa sa Europskom unijom, koji bi kako kaže morali biti bolji.

- Vidite koliko Europska unija danas ulaže vremena, novca i drugih resursa u našu zemlju. Tu su razni projekti, grantovi… Moramo se bolje odužiti i biti bolji partner. Svi nositelji vlasti u našoj zemlji se moraju okrenuti ka Europskoj uniji, raditi više na europskom putu, više jačati institucije naše zemlje… To je jedan od ključnih preduvjeta za članstvo. Mladi su svjesni važnosti pristupa. Nažalost, kao najvažniji benefit u tome slučaju bi vidjeli otklanjanje bilo kakvih barijera za odlazak iz Bosne i Hercegovine u razvijenije zemlje, a ima i određeni broj onih koji su dobro upoznati sa svime što bi nam donijelo članstvo… Oni su probrani, ali su zasad manjina, ističe Mehić.

H. Ž.

EU


EBRD

EBRD pripremio oko 100 milijuna eura za potporu mladim poduzetnicima

Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) saopćila je jučer da će u okviru programa za potporu pod...

9 h 48 min

Delegacija EU-a u BiH: Glavni pregovarač mora imati puni mandat predstavljati državu u cjelini

Odluka Europskog vijeća iz ožujka ove godine o otvaranju pristupnih pregovora BiH s EU-om predsta...

21 Stu 2024

EU

Sutra sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između EU i BiH

Osmi sastanak Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije i Bosne i Hercegovine ...

18 Stu 2024