Površne optužbe iz SDA da SDP ne smije niti 'proviriti' na Čovićev i Dodikov teritorij
Vođa SDA Bakir Izetbegović je nedavno spočitao SDP-u da poslovično napada samo SDA, dok ne smije nosa 'proviriti' na teritorij pod nadzorom Dragana Čovića i Milorada Dodika.
Pristaše Nermina Nikšića su odmah uzvratili kontrapitanjem, a gdje je to prodrla jednonacionalna Izetbegovićeva stranka u Čovićevo i Dodikovo dvorište?
Izetbegovićevo moraliziranje
Širenje po cijeloj državi je veoma skromno, na prste se u županijama s hrvatskom većinom ili u lokalnim zajednicama mogu pobrojati organizacije najjače bošnjačke stranke, dok je u RS sinonim za političko djelovanje SDA Srebrenica oko koje se ionako pletu mnoge kontroverze.
-Naoko, ljevičarske stranke su oporba trojki SDA-HDZ-SNSD, izjednačavaju nas, dižu dreku, napadaju. Realno, one su oporba i rival samo SDA-u, one su potpuno bezopasne u odnosu na HDZ i SNSD. Oni ne smiju ni "priviriti" na teritorij pod kontrolom Čovića i Dodika. Neće ni pokušati, kao što nisu pokušali ni do sada. Napast će na ono što je obranjeno i ekonomski unaprijeđeno, na županiju Sarajevo prije svega. Njih zanima laka borba, dobri proračuni, fotelje, moralizira Bakir Izetbegović.
Kako za Dnevni list reče jedan dužnosnik SDP-a , tko o čemu k...a o poštenju.
Vođa SDA sa jedne stranke optužuje SDP, a istodobno neprincipijelno glorificira DF Željka Komšića iako jako dobro zna da Komšićeva stranka također nije 'provirila' u Čovićevo i Dodikovo ozemlje.
-Časna iznimka je Demokratska fronta. Jedina socijaldemoktarska alternativa koja ima podršku i u hrvatskom korpusu je ova stranka, oličena u Željku Komšiću, Zlatku Miletiću i Mariju Nenadiću, pokušao je braniti svoju tezu Izetbegović , pri tome podcjenjujući mentalni sklop javnosti koja zna da Miletić nije više u DF-u, a poglavito Nenadić koji je uzdanica Fahrudina Radončića, čelnika SBB-a.
Stvari su, kad se tiče SDP, kristalno jasne. Nikšićeva stranka doista jeste i mora biti žestoka oporba SDA na području FBiH, poglavito u većinskim bošnjačkim županijama. Jer, da bi sjeo za pregovarački stol s Draganom Čovićem i Miloradom Dodikom i dogovarao formiranje vlasti, takav je sada omjer snaga, Nermin Nikšić sa svojim partnerima mora prvo potući bošnjačku političku reprezentaciju koju bira i predvodi Bakir Izetbegović. Takva je politička realnost i ustavna konfiguracija.
Zapuštena područja s hrvatskom većinom
U pravu je Bakir Izetbegović kada sugerira da bi Nermin Nikšić trebao širiti stranku i na većinska hrvatska područja gdje ima pristaša ljevice i gdje su i bivši čelnici činili velike pogreške dopuštajući da se Hrvati koji tamo žive neopravdano stigmatiziraju i po nekom automatizmu lijepe za radikalne desne opcije pa i ustaštvo.
Zamišljenu 'prekoentitetsku ' socijaldemokraciju Nermin Nikšić zaživljava u RS-u iz temelja uz pomoć hrabrog i bezkompromisnog, Srbina, Vojina Mijatovića na načelima Dejtonskoga ustava, za razliku od SDA koja u manjem i 'napuštenom' entitetu okuplja isključivo Bošnjake s čelnicima koji uglavnom žive u FBiH.
Krajnji uspjeh je, jasno, neizvjestan, jer perspektivni Mijatović , iako nema kompkesa, naspram sebe ima vrlo robusnog i moćnog Milorada Dodika i mašineriju SNSD. U FBiH SNSD ne smatraju lijevom nego nacionalističkom strankom, ali u njezinom imenu i programu je orijentacija na socijaldemokraciju i tu uzmaka nema.
Jedina ljevica u Banjoj Luci
-Mi smo jedina ljevica u Banjaluci. Mi smo jedina multinacionalna stranka u Banjaluci. Mi smo jedina stranka u Banjaluci koja ima kandidate iz dijaspore. Naš cilj je ulazak u Skupštinu grada Banjaluka nakon 20 godina i vraćanje građanskog glasa u skupštinske klupe. Borimo se protiv stanja u Banjaluci, a ne protiv ljudi, pojasnio je Vojin Mijatović.
Iz SDP-a Banja Luka poručili su kako “SNSD i njihovi sateliti ni danas ni nakon izbora ne mogu računati na koaliranje s njima ni po koju cijenu”.
-Kandidat za gradonačelnika iz SNSD-a ne može računati na našu potporu ni po koju cijenu! Pozivamo sve političke stranke u Banjaluci da predstavimo programe i da se takmičimo u idejama i projektima koji će poboljšati životni standard naših sugrađana. Pozivamo sve političke stranke u Banjaluci da prekinemo s prepucavanjima i politikanstvom i svi zajedno pokažemo da Banjaluka može drugačije, poručio je Mijatović upravo s 'Dodikovoga teritorija' , što je najubojitiji odgovor na nevjerodostojne objede Bakira Izetbegovića.
-Nismo ni sumnjali da će nedostajati jeftine kvazipatriotske patetike i da ćemo čitati desetine naručenih članaka da nas sve uvjere kako je SDA spas za ovu državu. SDA će to govoriti otvoreno, koristiti zelenu ljevicu da hvale jedni druge kako se nesebično žrtvuju za interese naroda i države, dodatno su podebljali iz SDP-a.
SDA i HDZ potpuno odustali od RS-a
Za razliku od svog stranačkog vođe koji bocka SDP, jedan od ključnih ljudi SDA u RS-u, Bratić, priznaje kako odbornika SDA gotovo da i nema u lokalnim općinskim skupštinama.
-Bošnjaka odbornika u skupštinama općina i gradova nema mnogo, svaki se zna "u glavu", dodaje Bratić i kaže kako je cilj za ove izbore povećanje njihovog broja.
-Bez dijaspore su izbori ovdje mučna i neravnopravna utakmica, a s dijasporom bismo išli na političku pobjedu, cijeni entitetski parlamentarac iz SDA .
Ako bi se iskustva i politička praksa stranaka iz Federacije korektno protresla lako bi se zaključilo da su SDA i HDZ BiH davno prekrižili taj opustošeni prostor države , čemu, uostalom, svjedoči i svakodvna bespoštedna politička borba za svaki pedalj tijesne Federacije BiH. Pokušaj SDP-a, makar se on nekima doima kao simboličan i sizifovski je ipak odmak naprijed u odnosu na učmale Izetbegovićeve , Čovićeve stranke i omiljene 'zelene' ljevičare. J. S.