Salkić: Neophodno prekinuti lanac nekažnjavanja zločina

02 Kol 2020


Salkić: Neophodno prekinuti lanac nekažnjavanja zločina

Potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić ukazao je danas da je veoma važno kažnjavanje svih onih koji su počinili zločine u Foči, ali i u Višegradu, Vlasenici, Bratuncu, Zvorniku, Prijedoru, Kotor-Varoši, Kalinoviku i drugim mjestima, kako bi se prekinuo lanac nekažnjavanja zločina. 


Samo kažnjavanjem ratnih zločinaca, ali i pokajanjem i prihvatanjem istine, kako je dodao, možemo graditi stabilniju budućnost na ovim prostorima. 


-Institucije zadužene za ovaj posao trebaju raditi brže, jer svjedoka je sve manje, a bez njihovih svjedočenja nema ni kažnjavanja zločinaca. Osjećaj preživjelih žrtava i njihovih porodica je da ove institucije ne rade dovoljno brzo svoj posao i sve više sumnjaju da će zločinci biti kažnjeni. 


Nažalost, u ovom dijelu naše domovine, često imamo situacije da upravo osumnjičeni za ratne zločine kreiraju ambijent i uslove za život žrtvama zločina. Zbog toga imamo stanje u kojem je veoma teško opstati i živjeti na ovim prostorima. Uprkos tome, mi ostajemo u ovom dijelu naše domovine. Vratili smo se na naša ognjišta da živimo u miru, ali nikada nećemo odusti od naših zahtjeva za svi zločinci budu kažnjeni, kazao je između ostaloga Salkić, koji je prisustvovao obilježavanju Dana sjećanja na fočanske šehide i nevino ubijene žrtve agresije na Bosnu i Hercegovinu, koje je održano na drinskom mostu kod KPD Foča. 


Obilježavanje je organizovalo Udruženje žrtava rata Foča 92-95. Prema podacima, tokom 1992. godine, oko 3.000 fočanskih Bošnjaka je ubijeno u stravičnim ratnim zločinima, dok je ovaj grad postao mjesto najvećeg sistematskog seksualnog nasilja i masovnog silovanja bošnjačkih djevojčica, djevojaka i žena, saopćeno je iz kabineta entitetskog potpredsjednika. 


Svi Bošnjaci Foče, njih preko 20.000, odnosno 51 posto ukupnog stanovništva, protjerani su iz svojih domova. Porodice ubijenih danas traže kosti još 627 svojih najmilijih, kako bi ih mogle dostojanstveno ukopati. 


Na „mostu smrti“, kako ga nazivaju preživjeli Bošnjaci, danas je dostojanstveno odata počast nedužno ubijenim, te su spuštene ruže u Drinu i proučena Fatiha. Preživjeli su danas svjedočili da su upravo na ovom mostu počinjeni teški zločini, gdje su zarobljeni Bošnjaci iz KPD Foča dovođeni, ubijani, a njihova tijela bacana u Drinu. 


-Zločini koji su počinjeni ovdje tokom četrdesetih godina prošlog vijeka, a o kojima je u svom zapisu „Put u Foču“ svjedočio Adil Zulfikarpašić, ostali su nekažnjeni. Zločinci su bili slobodni i odgojili su nove generacije na priči o svom herojstvu i osveti. Te nove generacije su, nažalost, iz mržnje počinili teške zločine nad Bošnjacima Foče 1992. godine.

Ukoliko i sada zločinci ostanu bez kazne i ukoliko ne bude katarze, pokajanja i izvinjenja, oni će bez ikakve dileme odgajati svoje potomke, da po istoj matrici da počine još gnusnije zločine u budućnosti, ukoliko im se ukaže prilika. To je ideološka i historijska matrica činjenja zločina nad Bošnjacima na ovim prostorima u proteklim vijekovima - naveo je Salkić.

BIH


ANDREJ PLENKOVIĆ I BORJANA KRIŠTO

PLENKOVIĆ S KRIŠTO U MOSTARU: Nastavljamo suradnju na dobrobit Hrvatske i BiH

Premijer Hrvatske Andrej Plenković sastao se u ponedjeljak u Mostaru s predsjedavajućom Vijeća mi...

07 Tra 2025

DALIDA BURZIĆ

DALIDA BURZIĆ SE SUTRA VRAĆA NA POSAO: Tužiteljstvo BiH obustavilo istragu o njenoj ulozi u predmetu "Dženan Memić"!

Skoro pet godina nakon što je Tužilaštvo BiH (tužioci Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara) pokre...

07 Tra 2025

NERMIN NIKŠIĆ

Nikšić: Javna preduzeća moraju jasno pokazati šta rade za građane

Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić održao je danas u sjedištu Vlade Federacije...

07 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.