Dnevni.ba - PRELOADER

Šef NATO-a: Kosovo i Srbija trebaju normalizirati odnose

11 Ožu 2025


Šef NATO-a: Kosovo i Srbija trebaju normalizirati odnose
Mark Rutte

 GLAVNI tajnik NATO-a Mark Rutte rekao je danas da je NATO predan svojoj mirovnoj misiji na Kosovu i pozvao političke čelnike u Beogradu i Prištini da ubrzaju dijalog kako bi se riješila neriješena pitanja i otvorio put prema trajnom miru.

"NATO već 30 godina podupire mir i stabilnost u regiji zapadnog Balkana. Naša predanost i danas ostaje snažna, predvođena KFOR-om", rekao je Rutte, misleći na mirovnu misiju NATO-a na Kosovu.

"NATO će nastaviti u potpunosti podržavati normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine, predvođenu Europskom unijom", rekao je., javlja HINA. 

Rutte je u Prištini posjetio 4686 pripadnika KFOR-a.

"Dijalog je jedini način da se osigura stabilna budućnost"
Kosovo je proglasilo neovisnost 2008. godine, gotovo desetljeće nakon što je NATO bombardirao srpske snage kako bi zaustavio ubijanje i protjerivanje etničkih Albanaca iz regije tijekom rata od 1998. do 1999. godine. Ali Srbija u svom ustavu i dalje smatra Kosovo dijelom svog teritorija.

 
Rutte je rekao da je dijalog "jedini način da se riješe neriješena pitanja i osigura stabilna budućnost, kao i poštovanje i zaštita prava svih zajednica".

Pozvao je strane da pokažu fleksibilnost i spremnost na kompromis. 

I Kosovo i Srbija žele se pridružiti Europskoj uniji, ali moraju normalizirati veze i uspostaviti diplomatske odnose kako bi postigli napredak. Pristali su 2013. na dijalog pod pokroviteljstvom EU-a, ali je postignut mali napredak.

"Normalizacija donosi veću stabilnost, više mogućnosti ulaganja, a također i trajnu sigurnost u cijeloj regiji, na dobrobit svih", rekao je Rutte.

REGIJA


ALEKSANDAR VUČIĆ

U Nišu protest studenata i skup Vučićevih pristalica

U Nišu se večeras održavaju dva skupa građana. Jedan "Pokreta za narod i državu", gdje se očekuje...

17 Svi 2025

PLJAČKA

Slavonka u okrutnoj prijevari ostala bez 22 tisuće eura: Policija objavila važno upozorenje

Policijska postaja u Slavonskom Brodu, zajedno s ispostavom u Vrpolju, zaprimila je kaznenu prija...

17 Svi 2025

IZBORI

Hrvatska u nedjelju bira lokalnu vlast za iduće četiri godine

Hrvatska u nedjelju bira lokalnu predstavničku i izvršnu vlast za iduće četiri godine, a s posebn...

17 Svi 2025