Dnevni.ba - PRELOADER

Tegeltija, Bevanda i Novalić s predstavnicima Svjetske banke

20 Ruj 2021


Tegeltija, Bevanda i Novalić s predstavnicima Svjetske banke

Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija razgovarao je u Sarajevu s predstavnicima Svjetske banke, direktoricom za strategije i operacije za regiju Europe i središnje Azije Xiaoqing Yu, regionalnom direktoricom za Zapadni Balkan Lindom van Gelder i šefom Ureda Svjetske banke u BiH Christopherom Gilbertom Sheldonom, o aktualnim ekonomskim temama i o nastavku suradnje na realizaciji projekata koje u BiH podupire ta međunarodna financijska institucija.

Tegeltija je izrazio zadovoljstvo potporom koju je Svjetska banka pružila BiH tijekom pandemije koronavirusa, kao i nastavkom suradnje na projektima čiji je cilj potpora oporavku gospodarstva. Sugovornici su razmijenili i mišljenja o prioritetima koji će se naći u novom Okviru partnerstva BiH i Svjetske banke za sljedeće četverogodišnje razdoblje te je, u tom svjetlu, ukazano na potrebu nastavka realizacije aktivnosti na provođenju aktualnih projekata kao i nastavka razgovora o pružanju strateške potpore u oblastima značajnim za unaprjeđenje oblasti infrastrukture, zdravstva, upravljanja javnim resursima i okoliša.

Informacija o zastoju u postupku zaključivanja međunarodnih sporazuma

S članovima visokog izaslanstva Svjetske banke, predvođenim regionalnom direktoricom za Zapadni Balkan Lindom Van Gelder, razgovarao je i zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar financija i trezora Vjekoslav Bevanda a razgovori su se, također, fokusirali na projekte koje Svjetska banka realizira u BiH.

Sugovornici su iskazali nadu da će BiH, kao i ostale zemlje svijeta, uspješno odgovoriti zdravstvenim i ekonomskim izazovima koje je donijela pandemije virusa COVID-19. Bevanda je, uz zahvalu, istaknuo da je Svjetska banka svojom pomoći od 33,1 milijun eura za zdravstveni sektor tijekom pandemije postala neizostavan partner u saniranju njenih posljedica u BiH. Značajn je projekt, kako je naveo, i u ekonomskom sektoru za koji je Svjetska banka planirala oko 56 milijuna eura za oporavak poslovnih subjekata.

“Svjesni smo postojećih zastoja zbog složenog postupka sklapanja sporazuma i odlučivanja na više razina vlasti. Ministarstvo financija nikada nije kočničar“, poručio je Bevanda i sugovornike upoznao da je Ministarstvo financija BiH sačinilo Informaciju uz analizu stanja o zastoju u postupku zaključivanja međunarodnih sporazuma i stjecanja efektivnosti, koju je uputilo Vijeću ministara BiH na razmatranje. Tijekom susreta je bilo riječi o trenutnoj političkoj situaciji u BiH te eventualnim problemima zbog neusvajanja ovogodišnjeg proračuna i istjecanja odluke o privremenom financiranju, u kontekstu čega je ministar ponovio da je Zakonom o finaciranju institucija BiH propisano da se uredno izmiruje međunarodne obveze, bez obzira je li usvojen proračun ili Odluka o privremenom financiranju.

Predstavnici Svjetske banke naveli su da je da je fokus novog Sporazuma o partnerstvu BiH i te Banke za razdoblje 2022.-2026. godine, koji je u pripremi, na projektima iz oblasti poljoprivrede, očuvanja okoliša, nastavak jačanja sustava zdravstvene zaštite i potpore zapošljavanju.

FBiH: Dobri ekonomski rezultati unatoč pandemiji

Tijekom susreta članovima visokog izaslanstva Svjetske banke, premijer FBiH Fadil Novalić je prenio da, iako pandemija još traje, FBiH u ekonomskom smislu bilježi dobre rezultate.

“U pandemijskom razdoblju ostvarili samo rast i, na neki način, naučili živjeti s njome. Vlada FBiH je donijela brojne izravne i neizravne mjere, kao što su transferi nižim razinama vlasti, zdravstvu i gospodarstvu. S bankama smo, u koordinaciji s Agencijom za bankarstvo FBiH, dogovorili moratorij na vraćanje kredita onim poduzećima koja to nisu bila u stanju, a moratorij je bio uveden i na porezne obveze. Izvrsne smo rezultate postigli i oformivši Jamstveni fond. Možemo reći da je sada gospodarski oporavak sasvim izvjestan“, naveo je premijer i dodao da su ekonomski pokazatelji za prvih osam mjeseci ove godine bolji no u istom razdoblju 2019., ekonomski najbolje godine do sada.

Uz ocjenu da je vrijeme za  povratak prioritetnim reformama i zadaćama, naveo je da su to, prije svega, tranzicije u energetskom i zdravstvenom sektoru, te rješavanje okolišnih problema.

Kako je priopćeno, direktorica Van Gelder je izrazila zadovoljstvo načinom na koji FBiH troši sredstva namijenjena oporavku od posljedica pandemije i što je ekonomski oporavak brži no što je bilo predviđeno.

Poručila je i da Vlada FBiH i dalje može računati na potporu Svjetske banke, primjer koje je i nastavak potpore zapošljavanju, o čemu su razgovori na tehničkoj razini poodmakli te se očekuje njihova skora finalizacija.

Kada je riječ o investicijskom projektu za reformu zdravstva, administrativne procedure su okončane a u pripremi je i projekt Svjetske banke za potporu BiH u rješavanju okolišnih problema, pri čemu je za FBiH poboljšanje kvalitete zraka jedno od ključnih pitanja.

BIH


Hrvoje Čabrajić imenovan za šefa 'federalnog USKOK-a'

Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće (VSTV) BiH u četvrtak je imenovalo Hrvoja Čabrajića za posebn...

48 min

Usvojen Proračun ŽZH, više novca za demografske mjere, poljoprivredu, branitelje…

ŠIROKI BRIJEG (FENA) - Vlada Županije Zapadnohercegovačke na svojoj današnjoj sjedn...

1 h 8 min

VLADA TK

Utvrđen Prijedlog zakona o oružju i municiji TK

U cilju usklađivanja s evropskim direktivama iz oblasti oružja i municije, na danas održanoj sjed...

2 h 4 min