Dnevni.ba - PRELOADER

Teže se podnosi nagli skok iz hladnog vremena u toplije vrijeme nego obrnuto

25 Velj 2023


Teže se podnosi nagli skok iz hladnog vremena u toplije vrijeme nego obrnuto

Redovne sezonska promjene iz toplog u hladno vrijeme i drastični nagli skokovi ili padovi temperature mogu kod nekih ljudi izazvati prehlade, sezonske alergije ili druge respiratorne bolesti. Neke bakterije i virusi brže se razmnožavaju u određenim vremenskim uslovima tako da brza promjena vremena može rezultirati naglim skokom broja infekcija, sa određenim uzročnicima. Povećanje intenziteta grijanja u stanovima isušuje zrak, što može dovesti do zapušenja sinusa i njihovih infekcija.

Specijalista porodične medicine Zaim Jatić kaže da takve oscilacije vremena zbunjuju ljude, biljke i životinje i narušavaju ravnotežu osjetljivih organskih sistema i, naravno mogu pogoršati zdravstvene probleme, posebno kod onih osoba s postojećim hroničnim bolestima srca, alergijama, dijabetesom, reumatskim i degenerativnim bolestima zglobova. Svakako se pogoršava hronična opstruktivna bolest srca i astma. Veoma su značajni utjecaji i na mentalne poremećaje kao što su depresija, anksioznost i psihoze.

- Skok temperature zraka sa 5°C na 25°C ili obrnuto možda nije velika stvar za relativno zdrave ljude, ali mogao bi biti težak, nekad i poguban, za starije osobe sa hroničnim bolestima ili za radnike na otvorenom. U periodima naglih promjena vremena povećava se broj posjeta porodičnim ljekarima, hitnoj medicinskoj pomoći, bolnicama a povećava se broj smrtnih slučajeva. Teže se podnosi nagli skok iz hladnog vremena u toplije vrijeme, nego obrnuto. Poznato je da nagli porast temperature zraka, praćen padom atmosferskog pritiska, izaziva napade migrene i drugih glavobolja. Da bi se ljudsko tijelo aklimatiziralo na promjenu vremena potrebno je jedna do dvije sedmice, ali u ovo doba godine (kraj februara, početak marta) jednostavno nemamo vremena za potpunu aklimatizaciju - naglasio je dr. Jatić.

Kako je kazao, druga vrsta problema su bolovi u zglobovima i mišićima jer nagle promjene temperature zraka, atmosferskog pritiska ili vlage u zraku, kod određenih osoba, uzrokuju te vrste bolova.

- Svi poznajemo nekoga ko 'pogađa' nadolazeću promjenu vremena, na osnovu glavobolje ili bola u koljenu - kazao je. 

U Bosni i Hercegovini obavezno, kaže, moramo računati na to da sa zahlađenjem dolazi do povećanog zagađenja zraka sa brojnim posljedicama na zdravlje.

- Prevencija utjecaja naglih promjena vremena je vođenje zdravog života sa zdravom i umjerenom ishranom, tjelesnom aktivnošću, održavanjem uredne tjelesne težine, prestanak pušenja, kontrola postojećih hroničnih bolesti, redovna imunizacija (vakcine protiv gripa, COVID-19 i pneumokokne upale pluća), redovno pranje ruku, upotreba zaštitnih maski, izbjegavanje gužvi, dovoljno sna (7-9 sati) i kontrola stresa - kazao je specijalista porodične medicine Zaim Jatić. 

U Bosni i Hercegovini je pretežno oblačno vrijeme, ponegdje sa kišom, na vrhovima planina pada i slab snijeg. Prema prognozama meteorologa, slične vriemenske prilike očekuju se i narednih dana u Bosni i Hercegovini. 

Magazin


Tek kad ovo savladate, oralni seks će biti božanstven!

Neki smatraju da je oralni seks čak intimniji od penetrativnog zato što iziskuje da maksim...

12 Ožu 2025

Svjetski dan mačaka jedan u nizu praznika posvećenih životinjama

Danas se obilježava Svjetski dan mačaka, jedan u nisu praznika koji se u svijetu obilježavaju s c...

17 Velj 2025

Jeste li čuli za ‘mačku‘? To je poza u kojoj je ženama orgazam zajamčen, i nije jedina

Ženama može biti teško doživjeti vrhunac baš svaki put, a prilično su velike &scaro...

17 Velj 2025