Treba li zabraniti korištenje mobilnih telefona u školama? (video)
NEGATIVAN UTJECAJ NA KONCENTRACIJU I KOMUNIKACIJU
Zabrana ili ograničavanje korištenja mobilnih telefona u školama, postaje sve češća praksa u mnogim europskim zemljama. Ovakva odluka na snazi je i u nekim bh. školama. Negativan utjecaj na koncentraciju i komunikaciju s vršnjacima, samo su neki od razloga za takav potez.
Senaida Kahrimanović iz Čelića je majka učenika prvog razreda srednje škole. Kaže da, zbog razvoja tehnologije, korištenje mobitela u školi uzrokuje probleme i podržala bi inicijativu zabrane, poput Emine Muminović iz Teočaka.
-Djeca se koriste i TikTokom, Facebookom, dolazi do problema u školi, problema s prosvjetom, probleme stvaraju sami sa sobom. Svašta i slikaju, svašta i objavljuju, kaže Senaida Kahrimanović.
-Moderna tehnologija je baš uzela maha kod djece. Naša Srednja škola Teočak se isto zalaže za manje korištenje društvenih mreža, kojekakvih aplikacija, navodi Emina Muminović.
Već u praksi
Dok se sugovornice BHRT-a nadaju i donošenju odluka o ograničavanju ili zabrani, u Katoličkom školskom centru u Tuzli i u osnovnoj školi i gimnaziji je to praksa od prošle godine.
Nakon dolaska u učionicu, nastavnik prikuplja mobilne telefone u kutiju i potom stavlja u ormarić. Svoje uređaje učenici mogu uzeti kada izađu iz škole nakon nastave. Počelo je kao pilot projekat, uz podršku roditelja, a danas se u potpunosti primjenjuje odluka.
-To smo evo i zamijetili, da je manje tih situacija negativnih koje su se događale upravo na odmorima koristeći telefone, a isto tako vidimo da su učenici više upućeni jedni ka drugima i da provode to vrijeme zajednički, ističe Žana Altumbabić, direktorica Osnovne škole u KŠC "Sveti Franjo" Tuzla.
Slični efekti su i u najbrojnijoj tuzlanskoj osnovnoj školi "Tušanj", u kojoj je ova praksa na snazi dvije godine i već nakon prvog tjedna uočene su pozitivne promjene.
-Mi smo uočili ustvari da jedan od ometača same nastave jesu mobiteli, da djeca nisu fokusirana na nastavni sadržaj nego na sadržaj koji gledaju za vrijeme nastave na telefonima i onda smo mi shvatili da moramo poduzeti jedan od koraka, a to je ograničavanje korištenja telefona za vrijeme nastave, priča Amela Sinanović, direktorica JU Osnovna škola "Tušanj", Tuzla.
Što kažu sociolozi
Sociologinja Midheta Mumić za BHRT navodi da su prednosti takvih odluka višestruke, a najbitniji aspekt je socijalizacija.
-Na odmorima, u momentima kada bi oni u potpunosti bili okupirani tim mobilnim telefonima, oni ipak obavljaju komunikaciju licem u lice, razgovaraju jedni s drugima i tako stiču različite vještine koje podrazumijevaju međusobne odnose, navodi Midheta Mumić, profesorica sociologije i filozofije.
S druge strane, direktorica Elektrotehničke škole se ne slaže sa zabranom korištenja mobitela, ali je, dodaje, ključno razvijati odgovornost kod djece i tu je obitelj glavna karika.
-Postavila bih određena pravila i ograničila upotrebu sadržaja i kao roditelj i kao sociolog kad je u pitanju korištenje mobilnih telefona, kaže Admira Uzunić, direktorica JUMS Elektrotehnička škola Tuzla.
Upotreba mobitela na nastavi nije regulirana zakonskim i podzakonskim aktima iako je prošle godine podnesena i inicijativa na nivou FBiH, ali škole to mogu učiniti svojim aktima.
Kakva je praska u Europi
Nizozemska, Cipar, Engleska, Švedska, Grčka, Finska, Španjolska i Francuska samo su neke od europskih zemalja u kojima je u svim ili pojedinim školama, ovisno o odluci svake od njih ili odluci države, zabranjeno korištenje mobitela. Isto vrijedi za Hrvatsku.
U Nizozemskoj je ove godine stupila na snagu nacionalna zabrana korištenja mobilnih telefona u školama, proširujući postojeću mjeru koja je već bila na snazi u srednjoškolskim učionicama, a od sada obuhvaćajući i osnovne škole. Ministarstvo obrazovanja u Den Haagu istaknulo je da mobilni telefoni ometaju učenike, smanjujući im sposobnost koncentracije, što negativno utječe na proces učenja. Zabrana, međutim, nije apsolutna – telefoni se mogu koristiti u nastavi kada su nužni za specifične edukativne sadržaje, poput lekcija o medijskim vještinama, ili iz zdravstvenih razloga.
Učenici su tijekom školovanja često izloženi internetskom maltretiranju i bombardirani tekstualnim porukama i obavijestima na društvenim mrežama. Studije su pokazale kako mobilni telefoni, tekstualne poruke, pa čak i “nomofobija” – strah od toga da nećete imati pristup svom telefonu – mogu omesti učenike i ometati učenje. Mnoge države se nadaju da će suzbijanje korištenja telefona u učionici smanjiti ometanje nastave, kao i zloupotrebu tehnologije od strane učenika.
J. S.