Unatoč samohvali bh. političara o učinkovitosti mjera, broj rođene djece i dalje pada!

Piše: Dragan Bradvica
Gotovo da i nema dana kada bh. političke (kvazi)elite se ne hvale kako mnogo rade na poboljšanju životnog standarda i općenito bh. društva, a da sve to rezultira boljim rezultatima kada govorio o prirodnom priraštaju. Uz to, tu su i obećanja o velikom povratku onih koji su napustili zemlju uz nezaobilazne floskule o najljepšoj i najboljoj zemlji za život. I ukoliko u Bosni i Hercegovini postoje ljudi koji se samo informiraju preko 'partijskih glasila', a tamo prezentirane podatke ne provjeravaju, u sve te 'šarene leže' i mogu povjerovati. Oni koji pak samo u par klikova mišem odu i provjere službene podatke (koji su prema mnogima ionako podobrano frizirani) vidjeti će kako je bh. stvarnost dijametralno suprotna. Niti ima povratka, niti izbliza pozitivnih podataka oko prirodnog priraštaja.

Demografski krah
- U Bosni i Hercegovini tijekom prvih devet mjeseci 2022. godine registrirano je 18.492 živorođene djece što u odnosu na isto razdoblje 2021. pokazuje pad broja živorođenih za 1,29 posto, a umrlo je 30.687 osoba, što u odnosu na isto razdoblje 2021. pokazuje pad broja umrlih za 12,59 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH. Dakle, i u ovoj godini ponovno bilježimo pad nataliteta i u odnosu na prošlu, koja je svakako bila jako loša. I tako posljednjih petnaestak godina. Jedino je pozitivo to što je pao broj umrlih, a što pokazuje kako u ovoj godini korona ipak jenjava.

Ukoliko stvari gledamo po mjesecima, niti u jednom nismo zabilježili pozitivan prirodni priraštaj. I to niti blizu. Najgore je stanje bilo početkom godine pa smo u siječnju imali 1.544 rođenih, 3.985 umrlih i prirodni priraštaj -2.441, a u veljači 2.002 rođenih, 5.060 umrlih i prirodni priraštaj -3.058. Minuse u priraštaju bilježimo i tijekom svih drugih mjeseci – u ožujku -1.766, travnju -1.179, svibnju -960, lipnju -667, srpnju -591, kolovozu -870 i rujnu -663. Dakle, o bilo kakvim demografskim mjerama koje daju rezultate je apsurdno i pričati kod ovakvih brojki. Kamoli maštati o bilo kakvoj smislenoj populacijskoj politici.
Manje brakova
- Tijekom prvih devet mjeseci 2022. u BiH sklopljeno je 13.045 brakova, što u odnosu na prvih devet mjeseci 2021. pokazuje smanjenje za 3,71%. Tijekom prvih devet mjeseci 2022. razvedeno je 1.390 brakova, što predstavlja smanjenje od 8,49 posto u odnosu na isto razdoblje 2021., navode iz Agencije za statiku BiH.