Zaokret u predmetu 'Respiratori'
Nakon što je Institut za mjeriteljstvo BiH utvrdio da su respiratori uvezeni iz Kine stacionarni i da se mogu koristiti za intenzivnu njegu te u operacijskim salama, pala je tvrdnja Tužiteljstva BiH o njihovoj neuporabljivosti, odnosno vještačenje koje je za Tužiteljstvo BiH uradio neovlašteni sudski vještak, prenosi Hayat. Naime, osim što se respiratore ACM812A može koristiti prvenstveno kao stacionarne u prostorijama za intenzivnu njegu i u operacijskim salama, oni mogu postati i prenosiv uređaj ako ih se koristi s bocom kisika u vozilima Hitne pomoći. Njihovu uporabljivost dokazuje i činjenica da su bolnice širom BiH uputile zahtjev da im se respiratore dostavi, a proces dostave i stavljanja u funkciju uskoro bi trebao biti okončan, dodaje Hayat i napominje kako navedeno, pak, nije jedini problem s kojim se suočava Tužiteljstvo BiH. Kako se doznaje, proizvođač respiratora Bosni i Hercegovini sprema višemilijunsku tužbu za naknadu štete a proizvođač iz Kine na taj se korak odlučio nakon što su New York Times i Associated Press prenijeli informacije koje je na svojoj zvaničnoj web-stranici objavilo Tužiteljstvo BiH da su respiratori neupotrebljivi te da proces njihove nabavke ima elemente kriminalnih radnji.
Štete koje su time pričinjene međunarodnim akterima u pogledu njihove reputacije mjere se milijunima eura, a odvjetnički timovi zbog svega spremaju tužbe u SAD-u i Velikoj Britaniji. Proizvođač respiratora, 'Beijing Aerospace Changfeng', u gotovo 100-postotnom je vlasništvu države Kine. Obje firme, i proizvođač i prodavac, uredno su registrirane i imaju licence za proizvodnju i prodaju medicinske opreme, a proizvođač posjeduje i brojne certifikate za poslovanje unutar EU, navodi, nadalje Hayat uz komentar da bi međunarodne tužbe i istrage mogle otkriti čiji je i zašto interes bio zbuniti javnost netočnim informacijama da se ne radi o stacionarnim respiratorima, oosbito u svjetlu činjenice da je Tužiteljstvo BiH, kao državno tijelo, iznijelo neprovjerene informacije u najranijoj fazi istrage te ih plasiralo putem svog šokantnog mediaplana.
Odbijena žalba Tužiteljstva BiH o ukidanju mjera Novaliću, Solaku i Hodžiću
Sud BiH odbio je žalbu Tužiteljstva BiH na Rješenje kojim su ukinute mjere zabrane Fadilu Novaliću, Fahrudinu Solaku i Fikretu Hodžiću, osumnjičenim osobama u predmetu “Respiratori”, doznaje N1. Vasvija Vidović, članica odvjetničkog tima osumnjičenog premijera FBiH Fadila Novalića, kazala je za N1 jučer da nisu zaprimili Odluku Suda BiH.
Iz Suda BiH ranije je obrazloženo da su ukinuli mjere zabrane optuženima nakon što je istekli važenje Rješenja a da Tužiteljstvo BiH nije dostavilo potrebno izjašnjenje. Tužiteljstvo je iskoristilo zakonski rok od tri dana za žalbu i tada objavilo da je "Sud BiH u potpunosti propustio utvrditi jesu li mjere zabrane ispunile svrhu radi kojih su izrečene, budući da je Sud BiH prethodno utvrdio postojanje okolnosti na strani osumnjičenih koje ukazuju da bi oni mogli ometati kazneni postupak kontaktom sa svjedocima, a potom je, po službenoj dužnosti, izrekao mjere zabrane radi otklanjanja tih okolnosti".