Dnevni.ba - PRELOADER

Zasjedanje HNS-a zatvoreno za javnost, zabranjeno snimanje, ometat će se i signali

17 Velj 2022


Zasjedanje HNS-a zatvoreno za javnost, zabranjeno snimanje, ometat će se i signali

Piše: V.S.Herceg

Zatvoren za javnost, zabranjeno snimanje, postojat će i ometači signala mobilnih telefona i fizički će biti uklanjani oni koji eventualno budu snimali mobitelom  – to su 'smjernice' na koje su usmeno upozoreni učesnici  izvanrednog zasjedanja Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH, a koje je najavljeno za subotu, 19. veljače.

Zašto su poduzete ovakve „sigurnosne mjere“ koje su kod dijela članica već izazvale revolt jučer Dnevni list nije mogao doznati, svi pozivani telefonski brojevi ostajali su bez odziva.

Cvitanović: Nebitna tema

-Točno je da je zasjedanje zatvoreno za javnost, a izjave za medije predviđene su prije i nakon Sabora. Ovo pitanje je potpuno nebitna tema u odnosu na suštinu zbog koje je sazvano izvanredno zasjedanje HNS-a, kratko je za Dnevni list odgovorio Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 na pitanje jesu li točne informacije o posebnim uputama za sudionike.

-Dobili smo neslužbenu potvrdu da je Sabor zatvoren za javnost te da je zaštitarima rečeno da onemoguće snimanje mobitelom. Ne znam zašto ovakve mjere i zašto rad Sabora ne može biti javnosti dostupan, u demokratskom duhu i transparentan u iznošenju stavova. Mogli su, umjesto sazivanja sjednice okupiti Predsjedništvo, donijeti odluke i to je to. Ovako je Sabor sazvan kako bi izaslanici samo bili 'smokvin list'. To sve govori samo za sebe, za Dnevni list je potvrdio jedan od sudionika koji će sudjelovali na subotnjem Saboru, ali koji nije želio navođenje imena.

Ovo je prvo zasjedanje HNS-a koje je zatvoreno za javnost i ujedno prvi sa ovakvim „sigurnosnim smjernicama“, što samo dodatno povećava zanimanje za isti, ali i negativne reakcije kod pojedinih stranaka članica.

Kritike od bivših članica HNS-a

No, s obzirom da je HNS u posljednje vrijeme ostao bez čak svoje četiri značajne članice-stranke koje su istupile iz ove Udruge zbog nezadovoljstva vođenjem i potezima HNS-a, ali i zbog činjenice da su i ove stranke dobile poziv za sudjelovanje na izvanrednom Saboru, za očekivati je da će se čuti vrlo kritički stavovi prema vodstvu Sabora, prvenstveno predsjedniku HNS-a i ujedno i predsjedniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću.

Podsjetimo, iz HNS-a su istupile HRS predsjednika Slavena Raguža, Hrvatska nezavisna lista (HNL) predsjednika dr.Josipa Perića, Neovisna Čapljinska stranka predsjednika Mirka Vasilja i Hrvatski savez HKDU Hrast predsjednika Pere Barbarića.

Međutim, kako Dnevni list neslužbeno doznaje, sve ove stranke odazvat će se sudjelovanju na Saboru te takav „scenarij“ može biti vrlo neugodan za Čovića.

Primjerice, iz Hrvatske nezavisne liste, za Dnevni list su potvrdili sudjelovanje na izvanrednom zasjedanju HNS-a, a poznati su stavovi predsjednika te stranke, dr. Josipa Perića o HNS-u.

Podsjetimo, predsjednik HNL-a, nedavno je u intervjuu za Dnevni list rekao kako ima šanse za povratak u HNS ali „ako će se stvari promijeniti na način da HNS služi svojoj svrsi, a ne da bude instrument jedne opcije i jednog čovjeka“ te da će podržati sve odluke koje su u interesu Hrvata, bila njegova stranka članicom HNS-a ili ne.

„Sigurno ne želimo biti fikusi i čuvati leđa onima koji to nisu zaslužili", rekao je Perić.

Posljednje zasjedanje obilježio skandal

Podsjetimo da je na zasjedanju HNS-a u lipnju prošle godine izbio skandal jer su izaslanici HRS-a i Čapljinske neovisne stranke napustili zasjedanje jer su odbijene sve točke dnevnog reda koje su predložile te dvije stranke kao i dopunu tada izglasane Rezolucije.

Javnost je pratila vrlo oštre istupe i kritike s obje strane, posebice između predsjednika HRS-a, a potom i predsjednika HDZ-a, što je u sjednu bacilo i same donesene odluke.

-Problem je ono što je napisano, a veći ono što nije napisano. Navedite mi jednu stvar koja je položaj i život hrvatskog naroda učinila boljim. Ovakvo zasjedanje je samo preuranjeni početak političke kampanje. Gotovo nitko ovdje se ne bori za narod, već isključivo za sebe. U svemu nedostaje ispit savjesti. Pojasnite zašto ste pogazili načela HNS-a, rekao je tada Raguž.

U završnom obraćanju, Čović je kazao kako „Hrvati u BiH nemaju luksuz biti podijeljeni ali kako će uvijek poticati pluralizam mišljenja“.

-Jesu li uvijek pravi ljudi na pravim mjestima, to je do nas. Insistirat ću na zajedništvu. Raguž radi u HT-u, a nema stranačku iskaznicu HDZ-a. Vjerojatno tu ima populizma i zloupotreba. To moramo mijenjati. Naša mladost mora vjerovati ono što radimo. Niti jedan sporazum koji sam potpisao nije potpisan da se nije konzultiralo Predsjedništvo HNS-a. Nitko nam neće pomoći do nas samih. Mi nemamo luksuz podjela. Nikad neću dozvoliti da u HNS-u zavlada anarhija. No, različite riječi stavovi su i te kako dobrodošli. Mi tražimo politički pluralizam. Podjela unutar hrvatskog naroda neće biti oko zajedničkih pitanja, a to je primarno izborno zakonodavstvo, europski put i ekonomsko-socijalna politika te institucije hrvatskoga naroda u BiH koje moraju ući u sve proračune i planove naših županija.  To je način kako ćemo se očuvati. Moguće je i da ništa od ovoga neće biti realizirano. Zato smo i kazali na kraju rezolucije da hrvatski narod ima odgovor na sva pitanja. HNS zato formalno ostaje u trajnom zasjedanju, zaključio je Čović na prošlogodišnjem zasjedanju HNS-a.

No, ovaj put, teško da će javnost čuti rasprave i argumente izaslanika na ovogodišnjem zasjedanju HNS-a, a možda će 'vijest dana' biti neki, eventualni, buntovnik…

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 44 min

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Ruj 2024