Zašto se zacrvenimo kada nam je neugodno ili kad dobijemo kompliment?
Crvenilo lica
Crvenilo u licu je istinska i jedinstvena reakcija koju može biti teško razumjeti. Jedna je od onih reakcija i koju ne možemo kontrolirati. Javlja se kada se osjećamo poniženo ili posramljeno ili kada pak kada dobijemo kompliment.
Nova studija sugerira da je ključni okidač crvenila više povezan s pojačanim osjećajem samosvijesti, osjećajem viđenosti ili izloženosti, a ne nekim kognitivnim proračunom što drugi ljudi misle o nama.
Charles Darwin je 1872. prikladno opisao crvenilo kao “najneobičniji i najljudskiji od svih izraza”. Područja koja su najosjetljivija na crvenilo, poput obraza, vrata i ušiju (posebno) imaju drugačiju anatomsku strukturu koja omogućava ovu spontanu i nekontroliranu reakciju.
Ali, zašto netko pocrveni, to je godinama zbunjivalo ljude. Je li to sram ili neugoda zbog nespretne pogreške ili zbog komplimenta ili osjećaja da svi gledaju u nas?
Studija iz 2004. pokazala je da bi crvenilo moglo biti intenzivnije na jednoj strani lica u usporedbi s drugom, piše Yahoo.
Magnetska rezonanca (fMRI) skeniranja mozga dala je određene odgovore.Pokazala je da crvenilo aktivira područja mozga uključeno u emocionalno uzbuđenje i pažnju, dok su područja uključena u zamišljanje ili razmišljanje o vlastitom ili tuđem ponašanju, mislima ili namjerama – bila “vidljivo odsutna”, prenosi N1.
“Ova otkrića pridonose teorijskim raspravama o prirodi crvenila i podupiru ideju da socio-kognitivni procesi možda nisu nužni za pojavu crvenila”, zaključili su istraživači.