Dnevni.ba - PRELOADER

Zbog pandemije povećan broj onkoloških pacijenata s težom kliničkom slikom

05 Ožu 2021


Zbog pandemije povećan broj onkoloških pacijenata s težom kliničkom slikom

Pandemija covida-19 uzrokovala je smanjenje redovitih pregleda zbog čega sve veći broj pacijenata s karcinomom dolazi na liječenje u kasnijem stadiju bolesti što bitno utječe na ishod liječenja.

- Iako Klinika za onkologiju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar radi u punom kapacitetu cijelo vrijeme od početka pandemije, onkolozi su već primijetili kako pacijenti kojima je novootkriven karcinom dolaze na liječenje u kasnijem stadiju bolesti što će bitno utjecati na sam ishod liječenja - kazala je Feni glasnogovornica te bolnice Andrijana Pandža.

Na to je svakako utjecalo, dodala je, odgađanje prvih pregleda kako zbog općenito situacije izazvane koronavirusom, tako, u posljednje vrijeme, zbog otežanih okolnosti za preglede zbog štrajka zdravstvenih djelatnika.

Pandemija je također uzrokovala smanjenje broja svih redovitih pregleda i operativnih zahtjeva pa je tako tijekom 2020. godine urađeno oko 30 posto manje operativnih zahvata nego u godini ranije, istaknula je Pandža.

Navela je i kako je zabilježen i manji broj ambulantnih pregleda.

Upitana bilježi li Hercegovačko-neretvanska županija u posljednje vrijeme porast oboljelih od covida-19, glasnogovornica Sveučilišne kliničke bolnice Mostar kazala je kako je zadnjih dana primjetan blaži porast broja pozitivnih testova na koronavirus.

Inače, prema izvješću županijskog Zavoda za javno zdravstvo u ovoj godini zabilježen je pad novooboljelih u šest uzastopnih tjedana zaključno s 21. veljače 2021. godine. Međutim, u razdoblju od 22. do 28. veljače ponovno dolazi do porasta broja novooboljelih, a taj rast se nastavlja i ovom tjednu.

S obzirom na to da je evidentno pogoršanje epidemiološke situacije, održat će se radni sastanak s nadležnim inspekcijama na kojem će se prezentirati trenutna epidemiološka situacija, sagledati stanje na terenu i predložiti mjere u svrhu učinkovitijeg inspekcijskog nadzora.

BIH


CENTRALNA BANKA BIH

Centralna banka BiH: realni rast u tekućoj godini 2,2 posto

Prema novim prognozama koje je objavila Centralna banka BiH, godišnji rast realne ekonomske aktiv...

56 min

MOSTAR

Kineski državljanin (32) preminuo u mostarskoj bolnici nakon nesreće na gradilištu kod Stoca

U Kantonalnoj bolnici "Dr. Safet Mujić" danas je u 11.20 sati usljed teških ozljeda koje j...

20 Lip 2025

Avantura ljeta: 7 rijeka u jednom danu – izazov iz srca Hercegovine

U srcu Hercegovine pokreće se osvježavajući poziv: okupati se u sedam rijeka – u jednom danu.Ova ...

20 Lip 2025