Dnevni.ba - PRELOADER

Zelenski: Ukrajina pogodila više od 30 ruskih naftnih postrojenja

24 Lip 2024


Zelenski: Ukrajina pogodila više od 30 ruskih naftnih postrojenja
Volodimir Zelenski

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je u ponedjeljak da je Ukrajina pogodila više od 30 ruskih postrojenja za preradu i skladištenje nafte.

Ukrajinska vojska ove je godine pojačala napade na rusku naftnu infrastrukturu, nastojeći poremetiti snabdijevanje ruske vojske naftom i ograničiti prihode Moskve za finansiranje rata protiv Ukrajine, javlja FENA.

"Pogođeno je više od 30 rafinerija nafte, terminala i naftnih skladišta terorističke države", poručio je Zelenski službenicima Centra za specijalne operacije “A” Službe državne sigurnosti (SBU) koji su učestvovali u napadima.

Nije pružio nikakve dodatne detalje niti je dao vremenski period. Video snimak njegovog obraćanja podijeljen je na njegovom postu na društvenoj mreži Iks.

Ukrajina je za udare koristila svoje dronove dugog dometa, koje su razvili i vojna obavještajna služba i SBU.

"Za dronove SBU udaljenost od 1.500 kilometara više nije problem", kazao je Zelenski, očigledno misleći na udar od 9. maja kada je pogođena velika fabrika za preradu nafte u regiji Baškirije.

U najnovijem napadu 21. juna, dronovi su pogodili četiri rafinerije, uključujući rafineriju Ilski, jednog od glavnih proizvođača goriva na jugu Rusije, prenosi Rojters.

Vijesti iz svijeta


Otkriveni detalji silovanja u Splitu: Trojica Britanaca u zatvoru

Sudac istrage splitskog Županijskog suda odredio je istražni zatvor trojici iz Velike Britanije k...

24 Srp 2025

HULK HOGAN

Umro je Hulk Hogan

Hulk Hogan, legendarni WWE hrvač i glumac, preminuo je u 71. godini – doznaje američki NBC ...

24 Srp 2025

VOLODIMIR ZELENSKI

Nakon prosvjeda, Zelenski mijenja zakon o borbi protiv korupcije

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u četvrtak da je odobrio tekst novog prijedlog...

24 Srp 2025