Dnevni.ba - PRELOADER

Bh. građani negoduju zbog otežanog ulaska u Hrvatsku: Evo koja su pravila trenutno na snazi

21 Pro 2021


Bh. građani negoduju zbog otežanog ulaska u Hrvatsku: Evo koja su pravila trenutno na snazi

Veliki broj građana posljednjih nekoliko tjedana negoduje zbog otežanog ulaska u Republiku Hrvatsku, navodeći kako na graničnim prijelazima nailaze na brojne komplikacije. U svjetlu nedavnih upita koji su stigli na adresu naše redakcije, kontaktirali smo MUP RH kako bismo potražili najnovija važeća pravila za ulazak u ovu zemlju.

Putnici iz Bosne i Hercegovine trenutno ne mogu putovati u Republiku Hrvatsku ukoliko ne dokažu posebno opravdan razlog za putovanje i uz ispunjavanje epidemioloških uvjeta ulaska u RH, koji su propisani za državljane trećih zemalja.

Nadalje, iz MUP-a RH navode kako državljanima trećih zemalja, koji nisu članovi obitelji državljana članica schengenskog prostora i država pridruženih tom prostoru, niti su osobe s dugotrajnim boravištem na temelju Direktive Vijeća Europe 2003/109/EZ od 25. studenog 2003. godine o statusu državljana trećih zemalja s dugotrajnim boravištem i osobama koje imaju pravo boravka temeljem drugih direktiva EU ili nacionalnog prava ili koje imaju nacionalne dugoročne vize, izuzev osoba iz točke II. ove odluke, ulazak u Republiku Hrvatsku odobrit će se samo u slučaju nužnih putovanja.

Iznimke koje se odnose na navedena nužna putovanja su:

    zdravstveni radnici, istraživači u zdravstvu i radnici u brizi za starije osobe;

    pogranični radnici;

    osoblje u prijevoznom sektoru;

    diplomati, osoblje međunarodnih organizacija i osobe koje primaju poziv međunarodnih organizacija i čija je fizička prisutnost potrebna za dobro funkcioniranje tih organizacija, vojno i policijsko osoblje, humanitarni djelatnici i osoblje civilne zaštite pri obavljanju svojih dužnosti;

    putnici u tranzitu, uz obavezu napuštanja Republike Hrvatske u roku od 12 sati od ulaska;

    osobe koje putuju radi školovanja;

    pomorci, ako namjeravaju boraviti u Republici Hrvatskoj duže od 12 sati, ulaz u Republiku Hrvatsku omogućit će se uz predočenje ovih dokumenata.

Putnici koji predstavljaju jednu od prethodno navedenih iznimaka dužni su prilikom ulaska u Republiku Hrvatsku predočiti vjerodostojnu dokumentaciju u svrhu dokazivanja razloga izuzeća od obaveze posjedovanja jednog od navedenih testova/određivanja mjere samoizolacije.

BIH


Ured premijerke HNŽ-a osigurao sredstva za obnovu OŠ 'Mujaga Komadina' Mostar

Nakon što je lani sličnim projektom obuhvaćena OŠ 'Marin Držić' na Buni kod Mostara...

2 h 19 min

Sindikat liječnika FBiH: Pozivamo ministra ponuditi Kolektivni ugovor s ujednačenim koeficijentima u svim kantonima

U svjetlu izjave federalnog ministra zdravstva Nediljka Rimca, dane za gostovanja u programu BHT1...

2 h 21 min

O PROVEDBI ZAKONA O ZAŠTITI CIVILNIH ŽRTAVA RATA U FBIH

Načinjen značajan iskorak, no puna primjena tek predstoji

Procjenjuje se da je tijekom proteklog rata u BiH oko 20.000 osoba preživjelo ratno seksualno nas...

2 h 32 min