HDZ-SDA-SDP u vlasti, bez DF-a - Kako će reagirati međunarodna zajednica?
Piše: V.S.Herceg
Rok za forimiranje vlasti u Federaciji BiH polako ističe – do 6. travnja trebali bi biti poznati svi novi ministri, pa time i koje će političke stranke upravljati ovim entitetom sljedeće četiri godine. Ali još uvijek nema jasnije najave buduće federalne vlasti. Ulozi su veliki i, po prvi put, baš nitko ne dobiva sve, a svatko od aktera mogao bi – izgubiti sve.
No, sudeći po istupima u javnosti, ideja da SDA kao pojedinačno najjača politička opcija kod Bošnjaka u BiH koja je zadobila najviše podrške birača, ipak bude participirala u vlasti - poprima sve jasnije obrise u kontekstu razrješenja situacije kojom bi se izbjegle nove blokade i riješila situacija.
Drugo, ne manje važno pitanje, je reakcija međunarodne zajednice u BiH, koja je nedvosmisleno i u više navrata, dala podršku novoj koaliciji HDZ-koalicijske strankama 'Trojke' na federalnoj te sa SNSD-om i 'Osmorkom' na državnoj razini.
Glineni golub i pokrenuto klatno
Da SDA nije isključen igrač, u posljednje vrijeme pokazuju izjave istaknutih dužnosnika HDZ-a BiH. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović vrlo je oprezan po tom pitanju, iako je u samom početku imao kardinalnu pogrešku jer se nije pragmatično odredio za partnerstvo s onim tko ima parlamentarnu većinu, pa ma tko to bio.
Sada je u svojevrsnoj situaciji „glinenog goluba“, jer među krugovima vodećeg HDZ-a još odzvanja upozorenje predsjednika SDA Bakira Izetbegovića da je „klatno pokrenuto“ i da su „oni (HDZ) sljedeći na redu“.
Izetbegović je ovo kazao u kontekstu izjave kako SDA-ov Refik Lendo, potpredsjednik FBiH, neće potpisati federalnu vladu bez da u njoj sudjeluje SDA, kao i da će njegova stranka prihvatiti samo stalnu odluku Schmidta po pitanju njenog izbora čelništva tog entiteta.
-To HDZ neće prihvatiti jer znaju da je to klatno pokrenuto i da će oni sljedeći put biti na redu. Što se nas tiče, neka sve ono što su namjerili sada urade kako bi došli na vlast, ali neka to bude trajno. Neka promijene Ustav, Izborni zakon, neka Zastupnički dom većina – mi ćemo im pomoći u tome, komentirao je Izetbegović.
I nova predsjednica Federacije, Lidija Bradara (HDZ BiH), potvrdila je da bi „to bilo pogubno za Hrvate u BiH“, što znači da je poruka ozbiljno shvaćena te da HDZ ne želi da visoki predstavnik u BIH oko ovog pitanja donese stalnu odluku.
Povjerenje i matematika
Čović je prije nekoliko dana potvrdio kako je izgubio povjerenje u SDA, ali tu nije bila točka.
-Moguće da će doći vrijeme kada će se to promijeniti. Da ne nagađamo o tom vremenu, što se mene tiče, SDA nitko ne izbjegava, ali mi pokušavamo da ova parlamentarna većina, koja će imati broj ruku koji je dobila predsjednica Federacije, da će pratiti Vladu Federacije. Trebat će tu možda još nekog nadmudrivanja, ali ja sam uvjeren da će 5., odnosno 6. travnja taj posao biti završen, rekao je Čović nedavno u Mostaru.
Ovime je ostavio prostor nagađanjima kako je „sve moguće“, pa i sve glasnije tvrdnje kako bi buduću federalnu vlast mogli sastavljati SDA, HDZ i SDP.
-Nije problem u SDA, problem je u gubitku povjerenja. Bakir Izetbegović se javno hvali kako je nama lagao u HNS-u i vrlo je teško nakon toga izgraditi povjerenje. Ova koalicija funkcionira i nema razloga da tražimo novog partnera. Iako bih ja osobno bio najsretniji, matematika i zakoni tako kažu, da bi okosnicu vlasti trebali činiti SDA, HDZ i SDP. Još kad bi tu bile ostale stranke 'Trojke' onda bi imali komotnu većinu da izmijenimo Ustav i Izborni zakon, skoro istu, ali i nešto izravniju izjavu je medijima dao Marijo Karamatić, predsjednik HSS-a i zastupnik koalicije okupljene oko HDZ-a u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH.
Kako će reagirati međunarodna zajednica?
Ovime je očito da se oprezno otvara put SDA-u u federalnoj vlasti. No, što sa DF-om s kojim, kako su u HDZ-u već toliko puta isticali, ni po koju cijenu neće u federalnu vlast?Kako Dnevni list doznaje, tu bi DF-ovci mogli biti „obeštećeni“ pozicioniranjem u pojedinim javnim institucijama ili poduzećima, a bez dodjeljivanja ministarskih pozicija, koje bi dijelili SDA i SDP. Očito je da pred svima stoje iskušenja, ma koliko se predsjednici svih ovih stranaka javnosti željeli predstaviti kako 'vladaju situacijom'. Pred SDA je odluka o DF-u – spasiti što se spasiti dade u Federaciji ili ostati u vrlo čudnoj koaliciji koja ih je dovela pred sam rub.
I pred HDZ-om je odluka jer bi upravo oni već sljedećih izbora mogli biti u „ulozi“ SDA koja bi ih dovela u politički sunovrat. SDP bi trebao „prizemljiti“ prvenstveno NiP, stranku ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, koja će pokazati razinu vizije za dugoročniju stabilnost.
No, pitanje je kako će reagirati međunarodna zajednica, a posebice američka administracija, koja je dala veliku podršku novoj koaliciji bez SDA? Hoće li prepustiti ovakav scenarij te smatrati kako je „SDA ipak naučila lekciju“ ili će posegnuti za nekim, novim mjerama? O tom – po tom.