Jasni signali iz Europe i Amerike: Zakon o VSTV-u BiH je nužno mijenjati (video)
Američko veleposlanstvo u Bosni i Hercegovini nedavno je priopćilo kako su izmjene u posljednjem trenutku unesene u Nacrt zakona o VSTV-u štetne, te da će potkopati napore za povećanje transparentnosti u pravosudnom sustavu i poboljšati provjeru imovinskih izjava. Nacrt, kako je poručeno, ne ispunjava međunarodne standarde.
- Treba skrenuti pažnju samo na jednu stvar. Ono što je stavljeno kao prijedlog od VSTV-a je u međuvremenu mijenjano. To ne ide u toj formi na parlament. To su glavne zamjerke međunaordnih faktora, posebno Američke ambasade, koja je potencirala da izmjene koje su učinjene u međuvremenu nisu u skladu sa evropskim tradicijama i zakonima, ističe odvjednik Vlado Adamović.
Politika i pravosuđe
Bivši član VSTV-a Asim Crnalić smatra da trenutni Zakon o VSTV-u ispunjava međunarodne standarde više od drugih, te da nema potrebe mijenjati ga.
- Prije svega zbog sadržaja, zbog pravnih rješenja koja se odnose na organizaciju i funkcioniranje pravosuđa u BiH. Poseban razlog je to što je to najprogresivnije rješenje koje uopće postoji bilo gdje na svijetu. Nema takvog zakona ni u jednoj državi ni na Zapadu, ni na Istoku. Taj Zakon je omogućio da se politika makne iz pravosuđa, smatra bivši član VSTV-a, Asim Crnalić.
Ipak, politika se, svima je u Bosni i Hercegovini do danas jasno, nije maknula iz pravosuđa. Dapače, itekako je prisutna, o čemu se sve glasnije govori.
- Druga je stvar što način financiranja pravosuđa omogućava političarima da se miješaju u funkcioniranje pravosuđa, ali to nije tema Zakona o VSTV-u. Moje je stajalište da zakon ne treba mijenjati osim u dijelu koji se odnosi na žalbe povodom imenovanja. To pitanje je riješeno pred Sudom za ljudska prava u Strasbourgu. Stajalište suda je da kandidatima treba omogućiti pravo žalbe pri izboru za suce ili tužitelje, dodaje Crnalić.
Zaokret
Verzija Nacrta zakona, sa izmjenama u posljednjem trenutku, se sada po svom smislu i suštini razlikuje od verzije koja je dobila pozitivnu ocjenu Venecijanske komisije i Evropske komisije.
- Taj Zakon je imao svojih nedorečenosti. Većinu tog zakonika sam napisao. Znam da je prilikom pisanja prvog drafta dolazilo do snažnih intervencija Međunarodne zajednice jer su izbacivale stvari koje im se nisu dopadale tada, a sada čine obratno, kazao nam je Vlado Adamović.
Podaci indeksa transparentnosti koji su razvili Transparency International i Balkanska istraživačka mreža pokazuju da je veliki broj sudova i tužilaštava prekršio zakonski rok da odgovore po zahtjevu na slobodan pristup informacijama, što pokazuje da institucije koje su zadužene za vladavinu prava krše propisane rokove. Dakle, postojeći zakoni već se uveliko krše, a napori oko novih zakonskih rješenja ne prestaju.
H. Ž.