Dnevni.ba - PRELOADER

Koliko kave pijete? Evo što stručnjaci kažu koliko je šalica zapravo previše

18 Ožu 2025


Koliko kave pijete? Evo što stručnjaci kažu koliko je šalica zapravo previše
Kava

Kava je jedan od najomiljenijih napitaka na svijetu, a mnogima je teško uopće zamisliti dan bez nje. Oko kave kruže brojni mitovi - od toga da šteti srcu do tvrdnji da poboljšava koncentraciju i produljuje život. No, koliko je kave zapravo zdravo popiti dnevno?

Koliko je kave previše?
Stručnjaci se slažu da umjerena konzumacija kave može imati pozitivne učinke na zdravlje. Preporučena dnevna doza kofeina za odraslu osobu iznosi do 400 mg, što je otprilike 3 do 4 šalice kave dnevno. Sve iznad toga može povećati rizik od nuspojava poput nesanice, nervoze, ubrzanog rada srca i probavnih smetnji.

Mit 1: Kava je loša za srce
Česta tvrdnja je da kava povećava rizik od srčanih bolesti, no istraživanja su pokazala da umjerena konzumacija može imati upravo suprotan učinak. Redovito ispijanje kave povezano je s manjim rizikom od srčanih bolesti i moždanog udara, zahvaljujući antioksidansima koje sadrži. Ipak, osobe s visokim krvnim tlakom trebale bi paziti na unos.

Mit 2: Kava uzrokuje dehidraciju
Iako je kofein blagi diuretik, istraživanja su pokazala da kava ne uzrokuje dehidraciju ako se konzumira u umjerenim količinama. Tijelo se brzo prilagođava unosu kofeina, pa kava može biti dio dnevnog unosa tekućine.

Mit 3: Kava povećava rizik od osteoporoze
Postoji strah da kava može smanjiti gustoću kostiju, ali studije pokazuju da je taj učinak zanemariv, osobito kod ljudi koji unose dovoljno kalcija i vitamina D.

Mit 4: Kava izaziva ovisnost
Kofein može stvoriti blagu fizičku ovisnost, ali nije ni približno jak kao pravi adiktivi poput nikotina ili alkohola. Simptomi povlačenja, poput glavobolje i umora, obično traju samo nekoliko dana.

Zdravstvene prednosti kave
Osim što razbuđuje, kava može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 -istraživanja pokazuju da redovita konzumacija kave može smanjiti rizik za 25-30%. Osim toga, može poboljšati koncentraciju i raspoloženje - kofein potiče lučenje dopamina i serotonina, što može poboljšati mentalne sposobnosti i smanjiti rizik od depresije. Također, kažu i kako može produljiti život - studije pokazuju da osobe koje piju kavu žive dulje i imaju manji rizik od određenih bolesti, poput Parkinsonove i Alzheimerove, piše index.

ZDRAVLJE


SAVJET

Neurokirurg: Ako želite bolje zdravlje mozga, češće jedite četiri namirnice

Hrana koju jedemo ne utječe samo na tjelesnu težinu – prehrana igra ključnu ulogu u gotovo svakom...

02 Tra 2025

SVJETSKI DAN BORBE PROTIV ALKOHOLIZMA

Problem alkoholizma u porastu, u ZDK se trenutno liječi oko 280 osoba

Zavod za bolesti ovisnosti Zeničko-dobojskog kantona obilježio je 1. april i Svjetski dan borbe p...

01 Tra 2025

ŠLJIVE

Gastroenterologinja: Ovo sušeno voće najbolji je prirodni lijek za zatvor

Ako već nekoliko dana niste imali redovitu probavu, a tražite prirodno rješenje koje djeluje brzo...

01 Tra 2025