Kongres Svjetskog saveza dijaspore BiH: Potrebna jača saradnja bh. institucija i iseljeništva
BHRT
Pregled programa
ЋИРИЛИЦА
04.07.2026, 16:30:00
Kongres Svjetskog saveza dijaspore BiH: Potrebna jača saradnja bh. institucija i iseljeništva
Foto: Fena
Izvor: Fena (S.M.)
Predstavnici institucija Bosne i Hercegovine i Svjetskog saveza dijaspore BiH poručili su da je potrebno unaprijediti institucionalnu saradnju s bh. dijasporom kroz zajedničke projekte, jače povezivanje s iseljeništvom i uspostavljanje sistemskog okvira koji bi omogućio efikasnije uključivanje više od dva miliona građana BiH koji žive izvan zemlje u razvojne procese.
To je rečeno na konferenciji za medije povodom 13. Kongresa Svjetskog saveza dijaspore Bosne i Hercegovine, održanog danas u Sarajevu.
Predsjednik Svjetskog saveza dijaspore BiH (SSDBiH) Hasan Šehović izjavio je da BiH mora imati uređenu strategiju za rad sa dijasporom, koja bi omogućila sistemsku i institucionalnu saradnju sa više od dva miliona bh. građana koji žive izvan granica zemlje.
Podsjetio je da je još 2017. godine Vijeće ministara BiH usvojilo Politiku o saradnji sa iseljeništvom.
"Ona treba da preraste u Zakon o dijaspori, a kasnije eventualno i Ministarstvo za dijasporu te da se sve uredi zakonski da bi se moglo na institucionalnom nivou konkretno sarađivati sa dijasporom", kazao je Šehović.
Naglasio je da saradnju sa bh. institucijama treba dodatno unaprijediti kroz zajedničke projekte i snažnije povezivanje iseljeništva sa svim nivoima vlasti.
"Moramo napraviti zajedničke projekte, umrežiti svu dijasporu i onda nastupati ovdje zajedno sa institucijama, počevši od lokalnih zajednica, pa dalje na svim nivoima vlasti", istakao je Šehović.
Po njegovim riječima, bh. dijaspora predstavlja značajan razvojni potencijal za BiH, ne samo kroz ekonomski doprinos, već i kroz prijenos znanja, tehnologija i iskustava stečenih u inostranstvu.
Dodao je da više od dva miliona ljudi porijeklom iz BiH koji žive širom svijeta mogu doprinijeti jačem povezivanju kompanija, organiziranju zajedničkih privrednih sajmova i turističkih kongresa te otvaranju novih mogućnosti za razvoj privrede i međunarodnu saradnju.
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Kemal Ademović ocijenio je da je dijaspora neodvojivi dio BiH te da je došlo vrijeme za jačanje veza između iseljeništva i matične zemlje nakon dugog perioda dezintegrativnih procesa.
Govoreći o kretanjima stanovništva kroz historiju, naveo je da su posljednjih decenija, pa i tokom posljednja dva stoljeća, kada je riječ o stanovništvu BiH, preovladavali procesi koji su vodili udaljavanju i raseljavanju, zbog čega je danas potrebno raditi na integracijama i jačem povezivanju.
Naglasio je da značajnu odgovornost u tom procesu imaju institucije BiH, koje, kako je kazao, u proteklim decenijama nisu dale svoj maksimalan doprinos, izrazivši nadu da će se to promijeniti.
Istakao je i važnu ulogu bh. dijaspore, navodeći da ona predstavlja BiH u 56 zemalja svijeta u kojima je raseljena te na najbolji način promovira zemlju i njene građane.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić naglasio je da Ministarstvo predstavlja važan faktor u povezivanju sa udruženjima iz dijaspore te da kroz raspoloživa sredstva pruža podršku lokalnim zajednicama koje svake godine organiziraju skupove i okupljanja dijaspore prilikom njihovog dolaska u BiH.
Govoreći o političkom učešću građana BiH koji žive u inostranstvu, ukazao je na značaj registracije birača za izbore, posebno kada je riječ o Republici Srpskoj. Ocijenio je da bi veći broj registriranih birača iz dijaspore mogao imati značajan uticaj na zastupljenost probosanskih političkih opcija u zakonodavnim tijelima na entitetskom i državnom nivou.
Hurtić je naveo da su predstavnici dijaspore pozivani da budu kandidati na izbornim listama u oba entiteta i Brčko Distriktu, s ciljem da njihovi predstavnici budu uključeni u rad zakonodavnih institucija i učestvuju u procesima donošenja odluka u BiH.
Također je podsjetio da iz BiH ne odlaze pripadnici samo jednog naroda, već Bošnjaci, Srbi, Hrvati i Ostali, zbog čega pitanje dijaspore, kako smatra, zahtijeva poseban institucionalni pristup.
Po njegovim riječima, u skorije vrijeme bit će potrebno razmotriti uspostavljanje posebnog resora, pa čak i zasebnog ministarstva za dijasporu, koje bi se sistemski bavilo pitanjima gotovo polovine stanovništva BiH koja živi izvan granica zemlje.
Gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić istakao je značaj zajedničkog rada na stvaranju boljih uslova za povratak građana iz dijaspore u BiH, ocijenivši da je neophodno otvarati više prostora ljudima koji su se odlučili vratiti u svoju zemlju nakon života i rada u inostranstvu.
Naglasio je da povratnici sa sobom donose vrijedan socijalni kapital, iskustva i kontakte stečene u državama u kojima su živjeli, te da takve primjere i uspješne povratničke priče treba dodatno afirmirati i promovirati.
Govoreći o unaprjeđenju odnosa prema dijaspori, Avdić je ocijenio da rješenje vidi u kontinuiranoj komunikaciji i saradnji tokom cijele godine, a ne isključivo u vrijeme održavanja kongresa i sličnih događaja.
Istakao je da se građani iz dijaspore ne bi smjeli ni u jednom trenutku imati osjećaj da su stranci ili gosti u vlastitoj zemlji, već kao ravnopravan i integralni dio bh. društva.
Zaključio je da je neophodno kroz institucionalno djelovanje stvarati ambijent u kojem će dijaspora biti snažnije uključena u razvojne procese, s ciljem da svi zajedno doprinesu napretku BiH.
Kongres je okupio predstavnike bosanskohercegovačke dijaspore iz brojnih zemalja svijeta, predstavnike institucija BiH, diplomatskog kora, akademske zajednice, privrednog sektora i organizacija civilnog društva.