Dnevni.ba - PRELOADER

Mattarella poručio Musku da se ne miješa u italijanske poslove

13 Stu 2024


Mattarella poručio Musku da se ne miješa u italijanske poslove
Sergio Mattarella

Predsjednik Sergio Mattarella rekao je Elonu Musku da se ne miješa u italijanske poslove nakon što je američki milijarder rekao da rimske sudije koje blokiraju vladinu inicijativu protiv imigracije treba poslati da se pakuju.

Vrlo neobična izjava šefa talijanske države došla je u pozadini rastuće napetosti između vladajuće koalicije i pravosuđa koja je privukla pažnju Muska, koji je prijatelj premijerke Giorgie Meloni.

"Ove sudije moraju da odu", napisao je Musk na X-u u utorak, misleći na vijeće rimskih sudija koji su doveli u pitanje zakonitost vladine inicijative za pritvaranje tražilaca azila u Albaniji - mjere koja ima za cilj obeshrabriti neregularnu imigraciju.

Taj potez sudija značio je da je mala grupa migranata koji su upravo odvedeni u Albaniju morala biti dovedena u Italiju, što je dovelo u sumnju vodeći plan Giorgije Meloni za suzbijanje neregularnih dolazaka, javlja FENA. 

Muskov komentar pojavio se na današnjim naslovnim stranicama italijanskih novina i stigao je samo nekoliko sati prije nego što mu je novoizabrani predsjednik Donald Trump dao vodeću ulogu u cilju stvaranja efikasnije vlade u Sjedinjenim Državama.

"Italija je velika demokratska zemlja i... zna kako da se brine o sebi", rekao je Mattarella, koji je stalno na vrhu anketa kao najcjenjeniji lider u Italiji.

"Svako, posebno ako, kako je najavljeno, preuzima važnu ulogu vlade u prijateljskoj i savezničkoj zemlji, mora poštovati njen suverenitet i ne može sebi dati zadatak da joj daje uputstva", poručio je italijanski predsjednik.

Vijesti iz svijeta


JOE BIDEN

Biden objavio emotivnu poruku nakon što je otkrio da boluje od raka

Bivši predsjednik SAD-a Joe Biden dijagnosticiran je s agresivnim oblikom raka prostate ko...

2 min

Povijesni zaokret: Britanija i EU dogovorile novi sporazum

Velika Britanija je pristala na najznačajnije preslagivanje odnosa s EU na području obrane i trgo...

7 min

BENJAMIN NETANJAHU

Netanyahu: Izrael će preuzeti kontrolu nad čitavom Gazom

Izrael je u ponedjeljak nastavio vojnu operaciju u Pojasu Gaze pri čemu je u noćnim zračnim udari...

58 min