Ministarske fotelje mogu zaboraviti Lasić, Martić, Jozić, Dujmović, Jelka Miličević neupitna?
Hrvatski premijer Andrej Plenković već kronično čisti Vladu susjedne zemlje smjenama korumpiranih ili nesposobnih ministara.
Njegovim stopama kao da je krenuo i lider najjače hrvatske stranke u BiH Dragana Čović. Voda je očigledno došla do grla u HDZ-u BiH i naprosto Čović više nema izbora i ne može tolerirati nedoraslost svojih uzdanica u državnoj I entitetskoj vlasti, ali još i više njihovu bolesnu korupciju, kriminal i skandale.
Plenković i Čović
Ipak, ogromna je razlika između Andreja Plenkovića i Dragana Čovića. Premijer susjedne zemlje je 'čist', nema ga kriminalnim aferama (zasad), svojevrsna je vertikala u Hrvatskoj, uvažen je u europskim diplomatskim krugovima.
S druge strane, Dragan Čović je sve suprotno od Plenkovića. On ni po čemu ne može biti moralna vertikala ili uzor mladim političkim naraštajima.
Nepotizam, laži i manipulacije, politička osionost i bahatost, brojni sudski procesi u 'karijeri'…, sve se to veže uz njegovo ime. A pitanje je što se sve 'nalazi' izvan dometa javnosti.
Ipak, i takav kontaminiran odlučio se po prvi puta na okrutnu, masovnu 'sječu ministarskih glava'.
Dnevni list doznaje od izvora u centrali stožerne stranke kako je okrutni Dragan Čović, uz blagoslov Borjane Krišto odlučio da u budućoj federalnoj Vladi neće sjediti niti jedan aktualni ministar i to zbog 'naglog bogaćenja' ili nedoraslosti odgovornoj funkciji.
Osim, naravno Jelke Miličević koja je i dalje neupitna i nalazi se u najužem krugu za budući izbor.
Tko je sve prekrižen
Naš izvor otkriva kako je Denis Lasić prekrižen zbog niza sumnjivih transfera na Koridoru Vc, propasti mostarske zračne luke, ali i neposluha i otuđenja od stranke i njeznog vrha.
Na Žepčaka Josipa Martića se nakon imenovanja na poziciju federalnog ministra prostornog uređenja gledalo podrugljivo, jer je više blizak agronomiji, šumarstvu i socijalnome sektoru nego prostornom uređenju i građevinskome zemljištu, međutim, Martić se veoma brzo 'snašao' i uklopio u sivilo i jalovost Vlade Fadila Novalića.
Do Čovića su došle informacije o Martićevim sumnjivim akrobacijama na koridoru VC i sukobu interesa. MInistar prostornog uređenje je navodno paralelno na tom strateškom projektu radio i kao vještak struke, procjenjivao je na nekim dijelovima trase vrijednost oduzetog zemljišta što je neviđeni primjer sukoba interesa.
Samozatajni policajac iz Posavine Mato Jozić ipak nije uspio ovladati sektorom pravde u FBiH. On je ionako bio iznuđeno, regionalno, rješenje, pa ne čudi što jednko kao i Zora Dujmović odlazi na hlađenje.
U ovom trenutku je još uvijek neizvjesno hoće li se uopće u dogledno vrijeme formirati nova Vlada FBiH i koji koalicijski partneri će tvoriti izvršnu vlast u većem entitetu. Stoga je i razumljivo da iz središnjice HDZ-a BiH još ne puštaju čak niti probne balone, a kamoli bijelo dim s imenima novih pet hrvatskih ministara.
Što Čović zamjera?
Prije nekoliko dana Dragan Čović je od novog Vijeća ministara hladnokrvno otpilio nekadašnje uzdanice Josipa Grubešu, bivšeg ministra pravde, Ankicu Gudeljević, nekadašnju ministricu Civilnih poslova, zatim Miju Krešića, bivšega zamjenika državnog ministra obrane, a u neizvjesnost je poslao Ii vječitog financijera Vjekoslava Bevandu.
Čović se hvatao za glavu kada su mu agenti, ali i neki ljudi iz MInistarstva pravde podastrili kontroverze o Grubešinim skandalima po Beogradu i jadranskim plažama. Navodno je bivši ministar pravde dobrano podebljao svoje nekretnine, čak i u Hrvatskoj, ali i novčani konto.
Čović mu nije mogao oprostiti bezobrazluk oko nekih optuženih generala, ali i navodnu zlobnost prema bivšoj Glavnoj tužiteljici Gordani Tadić.
Mijo Krešić je godinama slovio za stožernikovog miljenika i odanog obavještajca. Ipak, čelnik HDZ-a BiH je bio prisiljen uvažiti brojne primjedbe drugih lojalnih špijuna i policajaca koji su 'snimili' Krešića u nekim neugodnim situacijama, ali i poglavito uglednih stranačkih suradnika iz Tuzle koji su optužili Krešića za rasulo u lokalnom HDZ-u BiH.
Dakle, čišćenje HDZ-a BiH je započelo u ministarskim redovima u drugom stranačkom ešalonu. Kažu, riba smrdi s glave. Unatoč silnoj truleži, za sada nema na vidiku opasnosti za neodirljivoga glavešinu. J. S.