Dnevni.ba - PRELOADER

Najteža bitka obrtnice: "Imam rak, ali radim na bolovanju kako bih preživjela, moram"

04 Pro 2024


Najteža bitka obrtnice: "Imam rak, ali radim na bolovanju kako bih preživjela, moram"

Dalmatinka, obrtnica, prošle se godine suočila s najtežom mogućom viješću - dijagnosticiran joj je karcinom dojke. Iako na bolovanju, troškovi života i borbe za vlastiti život prelaze naknadu za bolovanje koju prima, zbog čega je prisiljena i dalje raditi, piše 24sata.hr.

- Unatoč teškim nuspojavama liječenja, kemoterapije i zračenja, na posao sam odlazila kako sam stigla. Moji klijenti su imali razumijevanja, pa sam radila između odlazaka na terapiju u Split. Snalazila sam se kako sam mogla - govori nam žena.

Optimistična je i ne predaje se. Svjesna je da, službeno na bolovanju, zapravo krši zakon.

- Počelo je s ultrazvukom, pa mamografija, punkcija, operacija dojke na kojoj je bio tumor od 12 milimetara. Nakon operacije je počela kemoterapija u gradu u kojemu živim, no zračenje tamo nije dostupno pa idem u Split svakog dana zračenja. Troškove prijevoza refundira HZZO, ali u cijelom sistemu postoji kvaka - povrat se dobiva tek za dva mjeseca - govori žena. Istovremeno, dodaje, prostor u kojem ima obrt je u najmu, treba hraniti i dvoje djece, platiti gomilu drugih troškova.

- Troškova koji s dolaskom dijagnoze nisu nestali, naravno. Zato moram raditi i ovako bolesna. Da sam stala, imala bih više od 10.000 eura minusa u samo jednoj godini, a to si ne mogu nikako priuštiti - napominje.

Privatnici obrtnici, zaključuje, nemaju alternativu osim rada.

- Mnogo je privatnika koje sam srela u čekaonici onkologije, a moraju raditi. Nisu ni oni stariji, a bolesni, pošteđeni rada. Naime, umirovljenice koje dijele istu dijagnozu kao i ja ljeti su čistile apartmane, kutija suplemenata koju će vam preporučiti liječnik je dvadesetak eura, mijenja se prehrana, i to uvijek stoji mnogo više od prosječnih primanja. U čekaonicama su i samci, koji si ne mogu kupiti ništa što se za bolest dodatno preporučuje - nastavlja žena.

- Sad imam i neuropatiju, na fizikalnu terapiju me ne žele primiti pa ću morati platiti privatno. Sve što mi može pomoći pri oporavku sama moram platiti, zato sam prisiljena zarađivati radom - kaže žena.

Slično kažu i umirovljenice čija mirovina iznosi oko 500 eura.

- Odmah po ulasku u mirovinu prije deset godina dobila sam dijagnozu karcinoma. Liječim se, ali i čistim apartmane, zimi čuvam djecu za naknadu - govori nam umirovljenica.

Boli je činjenica da je odradila cijeli radni vijek, ali kad je njoj trebala pomoć, nije je dobila.

- Imam lijekove, to je minimum. Otpali su mi kosa i trepavice, željela sam kupiti periku, ali za to nije bilo novca. Od HZZO-a se dobiva osnovno, dok u drugim zemljama, raspitala sam se, onkološki bolesnici dobiju puno više - zaključuje gospođa.

SUSTAV NEMA MILOSTI ZA BOLESNE

- Ovaj problem pogađa mnoge samozaposlene osobe u Hrvatskoj. Sustav koji bi trebao podržati pacijente tijekom liječenja ozbiljnih bolesti često ih stavlja u nemoguću situaciju - birati između vlastitog zdravlja i osnovne egzistencije - komentar je Jasne Karačić Zanetti, predsjednice Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.

Ovakvi slučajevi, kaže, zahtijevaju hitne reforme kako bi se osigurao pravičan pristup zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti.

- Potrebni su modeli podrške za samozaposlene koji bi trebali uključivati privremene olakšice u plaćanju doprinosa i dostupnost subvencija za pokrivanje osnovnih troškova poslovanja tijekom bolovanja. I za mentalno zdravlje je vrlo važna dostupnost adekvatne zdravstvene zaštite bez straha od gubitka egzistencije. U protivnom, prisiljeni su raditi na crno, riskirajući i zdravlje i zakon - kaže Karačić Zanetti.
- Ovaj slučaj upućuje i na nedostatke u koordinaciji između zdravstvenog i socijalnog sustava, koji bi trebali biti partneri u pružanju podrške pacijentima. Nažalost, umjesto da djeluju u sinergiji, ove dvije važne grane sustava često djeluju neusklađeno, pa čak i kontradiktorno. Potrebno je hitno unaprijediti njihovu suradnju i spriječiti situacije u kojima pacijenti, suočeni s ozbiljnim zdravstvenim problemima, ostaju bez adekvatne pomoći i podrške - zaključuje predsjednica udruge.

Lifestyle


MAJKA I DIJETE

Deset roditeljskih navika koje potiču visoku emocionalnu inteligenciju kod djece

Djeca  s visokim emocionalnim kvocijentom (EQ) obično odrastaju u obiteljima gdje roditelji rano...

21 Sij 2025

LJUBAVNI PAR

Osam "tihih ubojica" svake veze kojih mnogi parovi nisu ni svjesni

Ljubavne  veze mogu završiti iz različitih razloga, od očitih poput prevare, prestanka zaljublje...

21 Sij 2025

ASTROLOGIJA

Horoskop za utorak: Jarci privlače ambiciozne ljude, Strijelci pršte od energije

Evo  što zvijezde predviđaju za utorak, 21. siječnja 2025. godine. OvanPosao: Danas ste puni en...

21 Sij 2025